Posledný mesiac sme bývali v skutočnej inteligentnej domácnosti. Testovali sme totiž službu Magenta SmartHome od Telekomu a prišli sme jej na chuť.

Technológie inteligentnej domácnosti nie sú v jadre ničím novým. Senzory, ktoré upozorňujú na určité udalosti, sú na trhu už niekoľko rokov. Rovnako aj inteligentné osvetlenie alebo interiérové kamery. Doteraz však išlo o technológie, ktoré používalo zopár vyvolených. Nadšenci, ktorí túto tematiku sledujú a zariadenia si postupne kupovali v obchodoch. Alebo ľudia, ktorí prerábali byt a firma im navrhla, že im zakomponuje do domácnosti pár senzorov alebo uľahčí zapínanie svetiel.

Vďaka službe Magenta SmartHome sa však technológie inteligentnej domácnosti môžu dostať k mase používateľov, a to aj u nás. Ku každému, kto o ne prejaví záujem. A nie je to exkluzívna výsada iba Telekomu, ale každého telekomunikačného operátora. Práve tieto firmy sú v posledných rokoch v pozícii, že bežným používateľom prinášajú inovácie.

Či už ide o inteligentné telefóny, vysokorýchlostný internet a technológie digitálnej TV s prelomovými funkciami, ako je TV archív, alebo najnovšie technológie inteligentnej domácnosti. Je zrejmé, že svoje riešenie pripravuje aj Orange, jeho francúzska matka o tom hovorila už pred niekoľkými rokmi. A svoje zariadenia predstavil pred polrokom aj Antik, avšak s ich dostupnosťou a reálnym predajom je to zatiaľ komplikovanejšie. Telekom je teda v skutočnosti prvý slovenský operátor, ktorý predstavil a aj reálne predáva kompletnú službu inteligentnej domácnosti.

Inteligentná domácnosť rýchlo a jednoducho

Pojem inteligentná domácnosť môže pre niekoho pôsobiť odstrašujúco. Môže totiž evokovať zložitú inštaláciu, v rámci ktorej musíte veľa vŕtať a prípadne pri tom stihnete spraviť aj malú rekonštrukciu bytu či domu. V skutočnosti je to úplne naopak a vo väčšine prípadov bude vaším jediným problémom správne umiestnenie niektorých zariadení vzhľadom na dostupnosť elektrickej siete a pripojenia do internetu.

Hneď na úvod treba zdôrazniť, že Magenta SmartHome je prispôsobiteľná služba. Počet zariadení a senzorov a aj celkový mesačný poplatok za ňu je priamo závislý od toho, čo všetko chcete používať. Nutným základom je balík, ktorý obsahuje SmartHome centrálupohybový a dverový senzor. Cena tohto balíka je 10,99 eura mesačne. Od tohto sa teda začína.

Základný balík je nutnosť, ale ostatné zariadenia si vyberáte sami. Toto sú príklady rôznych konfigurácií inteligentnej domácnosti Magenta SmartHome

SmartHome centrála funguje ako riadiaca jednotka, ktorá zabezpečuje prepojenie a komunikáciu všetkých senzorov a pripojených zariadení. Takisto umožňuje komunikovať s vašou inteligentnou domácnosťou cez mobilnú aplikáciu. Inak povedané, bez SmartHome centrály by inteligentná domácnosť nefungovala. Pohybový senzor dokáže zaznamenať pohyb do vzdialenosti až 9 metrov a dverový senzor vie, či sú dvere alebo okno otvorené alebo zatvorené.

Základný balík teda funguje ako nutné minimum pre ďalší rozvoj vašej inteligentnej domácnosti. Zároveň predstavuje základné bezpečnostné riešenie, takže aj v prípade, že ste mimo domova, máte prehľad o tom, či je všetko v poriadku. Ak by sa napr. otvorili dvere, ktoré majú byť zatvorené, lebo sú zamknuté, Magenta SmartHome by vás cez aplikáciu upozornila a vy by ste vedeli, že niečo nie je v poriadku. V kombinácii s pohybovým senzorom by ste takisto mohli skontrolovať, či sa niekto pohybuje po domácnosti alebo nie.

Chceli by ste vyskúšať technológie inteligentnej domácnosti? Vďaka Magenta SmartHome máte teraz ideálnu príležitosť

Inštalácia základného balíka je jednoduchá a rýchla. SmartHome centrálu treba umiestniť tak, aby bola pripojená do elektrickej siete a prípadne aj do domácej siete pomocou LAN kábla. Zariadenie však funguje aj bezdrôtovo, vtedy ho treba spárovať s routerom použitím WPS tlačidla. My sme ho počas testovania používali v bezdrôtovom režime a nezaznamenali sme žiadne výpadky spojenia. Vždy sme sa vedeli pripojiť k centrále, lokálne a aj na diaľku cez internet. Samozrejme, centrálu treba v prípade bezdrôtového pripojenia umiestniť tak, aby sa nachádzala v dobrom pokrytí vašej domácej Wi-Fi siete.

Domácnosť ovládanie aplikáciou. Je dostupná pre iOS, Android a inteligentné hodinky Apple Watch a Samsung Gear S/S2

Aj inštalácia oboch základných senzorov je rýchla a bezproblémová. Pohybový senzor môžete pomocou obojstrannej pásky nalepiť na stenu, avšak my sme ho používali voľne položený na skrinke vo vchodovej hale. Jeho funkcionalitu to neovplyvnilo. Dverový senzor je potrebné pripevniť pomocou skrutiek alebo prilepiť obojstrannou páskou na zárubňu alebo stenu.

Druhá časť tohto senzora musí byť na dverách alebo na stene, pričom vzdialenosť medzi nimi nesmie byť väčšia ako 2,5 cm. Oba senzory pripojíte k centrále bezdrôtovo a pomocou mobilnej aplikácie, ktorá vás párovacím procesom prevedie krok za krokom. Je to rýchle, jednoduché a nastaviť si inteligentnú domácnosť by mal vďaka tomu zvládnuť každý.

Pohybové a dverové senzory sú vyrobené spoločnosťou Centralite a s centrálou komunikujú pomocou samostatnej frekvencie, ktorá je nezávislá od domácej Wi-Fi siete. Inak povedané, fungujú aj tam, kde je domáce Wi-Fi pripojenie slabé alebo žiadne. Vzdialenosť medzi senzorom a centrálou by však nemala byť väčšia ako 35 metrov.

Vyberte si, čo potrebujete

Okrem základného balíka ponúka Telekom aj ďalšie senzory a zariadenia. Ide o úvodnú ponuku a je pravdepodobné, že sa portfólio produktov bude postupne rozširovať. Naznačuje to aj mobilná aplikácia Magenta SmartHome pre iOS a Android, kde je aj sekcia kúrenie alebo sa spomínajú senzory svetla či žalúzií. Každopádne, aktuálne si môžete k základnému balíku dokúpiť tieto zariadenia:

Dymový senzor od spoločnosti Bitron upozorní na prítomnosť dymu a požiaru zabudovanou sirénou. Tento senzor je potrebné upevniť na strop, pričom vzdialenosť od stien má byť minimálne 60 cm. Súčasťou balenia je montážna súprava. Pripojenie k centrále je bezdrôtové.

Inteligentnú zásuvku od spoločnosti Centralite pripojíte k bežnej zásuvke v stene alebo v rámci predlžovačky. Následne do nej môžete pripojiť spotrebič. Zásuvku je možné ovládať na diaľku cez aplikáciu (zapínať a vypínať) a takisto informuje o aktuálnej a celkovej spotrebe. Pripojenie k centrále je bezdrôtové.

Inteligentná zásuvka prepojí klasickú zásuvku so spotrebičom a pridá inteligentné funkcie, ako je jej diaľkové a plánované vypínanie a zapínanie alebo meranie spotreby

Interiérová kamera D-Link DCS-2132L slúži na monitorovanie interiéru. Môžete ju položiť na pevný povrch alebo primontovať. Ponúka rozlíšenie 1280 x 720 px a má v sebe zabudované infračervené LED osvetlenie a detektor pohybu. Ten však nefunguje až tak spoľahlivo ako v prípade pohybového senzora Centralite. Párkrát sa stalo, že kamera upozornila na pohyb a pritom pred ňou nik nestál.

Aj preto Telekom odporúča, aby ste nepoužívali detektor pohybu v kamere pre potreby poplašného systému. Ten, ak je aktívny, posiela notifikáciu a zvukové upozornenie do vášho telefónu, ak sa zaznamená napr. pohyb vo vašej neprítomnosti. Kamera však má zmysel najmä z toho hľadiska, že sa môžete na diaľku pripojiť a skontrolovať, ako to vyzerá u vás doma. Takisto si môžete nastaviť nahrávanie a dodatočne skontrolovať nahrávky, ktoré kamera nahrala.

Pomocou interiérovej kamery si na diaľku skontrolujete domácnosť

Telekom umožňuje ukladať nahrávky do cloudovej služby Magenta Cloud, ktorú získate ako súčasť balíka Magenta 1. Ocenili by sme však, ak by bol prístup do Magenty Cloud aj súčasťou služby Magenta SmartHome. Taktiež by potešilo, ak by bolo možné nastaviť ukladanie a pozeranie nahrávok na / z vloženej microSD karty priamo cez aplikáciu Magenta SmartHome. Toto nám zatiaľ nefungovalo. Aplikácia síce zobrazovala živý prenos z kamery, ale v dobe testovania sa nedalo pristupovať do služby Magenta Cloud.

Samotnú microSD kartu a vytváranie pravidiel, kedy má kamera nahrávať a ukladať videá na pamäťovú kartu, sme tak museli konfigurovať cez počítač a webový prehliadač. Rovnakým spôsobom sme museli aj pristupovať k uloženým nahrávkam. Ide o jedinú pripomienku k inak veľmi dobre fungujúcemu systému Magenty SmartHome, ktorá umožňuje ovládať všetky pripojené zariadenia a ich funkcie cez jednu mobilnú aplikáciu. To je zároveň aj hlavná výhoda služby.

Hlavnou výhodou Magenta SmartHome je, že kombinuje zariadenia známych výrobcov do jedného komplexného a fungujúceho ekosystému

Pre úplnosť dodajme, že kamera vyžaduje pri úvodnom párovaní s centrálou pripojenie pomocou LAN kábla. V rámci nastavenia si však môžete v ďalších krokoch zadefinovať aj pripojenie cez Wi-Fi, takže kameru môžete po úvodnom nastavení používať aj bezdrôtovo. Samozrejme, musí byť v pokrytí domácej Wi-Fi siete.

Svietidlá Philips Hue sú známym riešením inteligentného osvetlenia. O týchto zariadeniach sme v TOUCHIT-e už viackrát písali. V súvislosti s Magenta SmartHome je dôležité spomenúť, že Philips Hue je jediná rodina produktov, ktoré sú s riešením od Telekomu kompatibilné aj v prípade, že si ich kúpite v bežnom obchode. Takisto to však znamená, že pre používanie Philips Hue budete potrebovať aj centrálu Philips Hue Bridge. Tá vyžaduje pripojenie do elektrickej siete a taktiež aj do lokálnej siete pomocou LAN kábla.

Philips Hue je osvedčené inteligentné osvetlenie. Vašej domácnosti dodá špecifickú atsmoféru

Centrála Hue Bridge sa v rámci úvodného párovania pripojí k centrále Magenta SmartHome, takže pomocou aplikácie od Telekomu môžete ovládať osvetlenie v domácnosti, alebo ho využívať v rámci interakcie s inými zariadeniami a senzormi inteligentnej domácnosti. Ako sme vyskúšali, Philips Hue môžete takisto ovládať aj oficiálnou aplikáciou a funguje aj prepojenie so službou IFTTT. Je fajn, že pripojenie do Magenty SmartHome neobmedzuje tieto vlastnosti Philips Hue svietidiel.

Pre úplnosť dodajme, že k centrálnej jednotke môžete pripojiť celkovo až 256 zariadení súčasne, takže v tomto smere vás Magenta SmartHome určite nebude obmedzovať. Jednotlivé zariadenia si môžete zakúpiť v hotovosti, alebo za ne budete platiť mesačné poplatky počas 2 rokov. Kompletnú ponuku a ceny nájdete na webe www.telekom.sk/smarthome.

Ako funguje Magenta SmartHome ako celok?

Vyššie uvedené informácie popisujú naše postrehy z používania jednotlivých zariadení. Pripomienky máme iba ku kamere, resp. jej zapracovaniu do celkového ekosystému Magenta SmartHome. V prípade ostatných zariadení a senzorov sme problémy nemali, aplikácia ponúkala prístup k dôležitým funkciám a nastaveniam. Funkcionalita zariadení bola vo všetkých prípadoch bezproblémová, svoj účel plnili výborne.

Čaro inteligentnej domácnosti Magenta SmartHome však spočíva práve v tom, že všetky senzory a zariadenia fungujú v rámci jedného ekosystému. Ak by ste si ich kúpili samostatne v obchode, nedosiahli by ste taký výsledok, aký ponúka riešenie od Telekomu. Je to tým, že Telekom upravil ich firmvér, aby zabezpečil vzájomné prepojenie a komunikáciu. Práve vďaka tomu môžete všetky zariadenia a senzory kontrolovať a ovládať cez mobilnú aplikáciu.

Z používateľského hľadiska je to jednoznačne pohodlné. Stačí spustiť jednu aplikáciu a razom máte k dispozícii informácie o všetkých senzoroch a zariadeniach. Môžete meniť nastavenia či aktivovať diaľkové ovládanie. Telekom takisto pripravil intuitívne a prehľadné používateľské rozhranie s dobrým dizajnom. Na úvodnej obrazovke aplikácie máte usporiadané všetky dôležité informácie, takže sa nemusíte prepínať medzi jednotlivými sekciami. Telekom na úvodnú obrazovku zakomponoval aj predpoveď počasia pre vaše bydlisko. Užitočné.

Vďaka mobilnej aplikácii Magenta SmartHome pre iOS a Android budete mať vašu domácnosť priamo v telefóne. Môžete ju kontrolovať, ovládať a nastavovať rôzne scenáre pre automatizáciu

Čo sa nám však naozaj páči sú tzv. Scenáre. Ide o funkciu, ktorá plnohodnotne využíva potenciál jednotného ekosystému. V praxi to znamená, že si zadefinujete podmienky a akcie, ktoré sa majú vykonať. Príkladom je napr. ranné vstávanie. Pomocou aplikácie si nastavíte, aby sa o 7.00 hod. automaticky zaplo svetlo s farbou, ktorá pripomína východ slnka. Taktiež si nastavíte, aby sa zapla aj inteligentná zásuvka, ku ktorej máte pripojené rádio. Vstávanie razom dostane iný rozmer.

Alebo si nastavíte, aby sa v noci na chodbe tlmene rozsvietilo svetlo, keď senzor pohybu zaznamená pohyb v čase od polnoci do rána do 6.00 hod. Hodí sa to, ak niekto potrebuje ísť v noci na wc. Nemusí rozsvecovať hlavné svetlá, cestu mu osvetlí tlmené svetlo, ktoré nezobudí zvyšok rodiny.

Magenta SmartHome si môžete prispôsobiť podľa vlastných potrieb. Kúpite si iba tie zariadenia, ktoré chcete používať

Vytváranie scenárov je intuitívne a môžete využiť viacero premenných – čas, deň, stav senzora (zistený pohyb, otvorené / zatvorené dvere, teplota) a vašu prítomnosť, či sa nachádzate doma alebo nie. Možností je naozaj veľa a záleží iba na vašej kreativite, čo všetko si v domácnosti zautomatizujete.

Už teraz sa tešíme, až Telekom pridá do ponuky senzory osvetlenia a zariadenia na správu kúrenia, pretože pomocou nich sa bude dať veľmi dobre automatizovať aj intenzita svetiel a teplota v domácnosti. Samozrejme, scenáre môžete ignorovať, ak túto funkciu nechcete využívať.

Táto malá škatuľka je pohybový senzor. Upozorní na pohyb alebo pošle informáciu inteligentných svetlám, aby sa zapli, ak sú splnené podmienky vášho scenára

Ďalšou špecialitou je tzv. Simulácia pobytu, ktorá vo vašej neprítomnosti zapína a vypína vybrané zariadenia. Môžete si napr. nastaviť, aby sa večer o šiestej zapli svetlá a vypli sa o 22.00 hod. Túto funkciu sme nevyužívali, ale môže sa hodiť majiteľom rodinných domov, ktorí chcú vytvoriť ilúziu, že sú doma, aj keď sú niekde na dovolenke.

Verdikt

Magenta SmartHome je veľmi dobre navrhnuté riešenie inteligentnej domácnosti. Kombinuje senzory a zariadenia, ktoré poskytujú lepšie zabezpečenie domácnosti a takisto ponúkajú funkcie pre lepší komfort z bývania. Oceňujeme bezproblémové pripojenie a prepojenie jednotlivých zariadení a dobrý dizajn mobilnej aplikácie. Pomocou nej si skontrolujete domácnosť a môžete ovládať jednotlivé zariadenia.

Takisto si nastavíte scenáre, čo je funkcia, ktorá plne využíva potenciál a prepojenie jednotlivých komponentov inteligentnej domácnosti Magenta SmartHome. Mobilná aplikácia funguje ako diaľkové ovládanie aj ako alarm a keď sa niečo neočakávané udeje u vás doma, dostanete upozornenie priamo do telefónu.

Vďaka Magenta SmartHome budete mať váš domov priamo vo vašom smartfóne

Počas používania fungovali zariadenia aj centrálna jednotka spoľahlivo. Jediná pripomienka smeruje k ovládaniu kamery cez aplikáciu. Diaľkové ovládanie je aktuálne prispôsobené na ukladanie nahrávok do cloudu a nie na microSD kartu. V tomto smere by sme ocenili viacero možností. Páčil sa nám dizajn mobilnej aplikácie a niekto možno ocení podporu inteligentných hodiniek Apple Watch a Samsung Gear S/S2. Podpora pre Gear S3 je v príprave.

Služba Magenta SmartHome je dostupná od 10,99 eura mesačne, pričom si jej celkovú podobu určujete iba vy. Inteligentnú domácnosť si teda môžete dopriať aj bez veľkých vstupných nákladov. Výhodou je, že ju môžete kedykoľvek rozšíriť podľa potreby a profitovať nielen z nových funkcií, ale aj z nových možností vzájomného prepojenia.

Technológie inteligentnej domácnosti sú vďaka Telekomu dostupné pre širšie publikum, ako tomu bolo doteraz. Pravdepodobne ešte pár rokov potrvá, kým sa stanú bežnou súčasťou domácností. Ak si však chcete vyskúšať inteligentnú domácnosť už dnes, Magenta SmartHome je aktuálne najlepšie riešenie, ktoré je dostupné na Slovensku. A to netvrdíme iba kvôli tomu, že v takto komplexnom prevedení je viac-menej aj jediné.

Tento článok vyšiel aj v tlačenom marcovom vydaní TOUCHIT č. 3/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Prečítajte si aj:

VIDEO TOUCHIT: Inteligentná domácnosť Magenta SmartHome u prvého zákazníka na Slovensku

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit