Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Najlepšie sa predávajú Škoda Fabia, Renault Clio a Citroën C3

Napriek tomu, že v posledných rokoch je najväčší záujem o veľkopriestorové autá typu kombi, SUV alebo MPV, dopyt po malých vozidlách neklesá. Tento rok tvoria štvrtinu celkových predajov najväčšieho tuzemského predajcu jazdeniek – siete autocentier AAA AUTO. Tieto autá si najčastejšie kupujú mladí začínajúci šoféri a seniori, a to aj vďaka nízkej cene, úspornej prevádzke a „skladnosti“ v premávke i pri parkovaní. Priemerne za tieto vozidlá Slováci zaplatia 5 079 eur, pričom si radi priplatia za výbavu, a to aj na úkor vyššieho veku auta. Vyplynulo to zo štatistík spoločnosti AAA AUTO za prvý polrok 2019.

Za prvých šesť mesiacov sa v sieti AAA AUTO  predalo viac ako dve tisíc malých áut,  s priemernou cenou 5 097 eur. Záujem o vozidlá už tradične stúpol s príchodom teplejších dní. „Leto je spojené so začiatkom prázdnin, dovolenkami i cestami na chalupy. V túto dobu mladí ľudia, študenti, aj  seniori riešia potrebu automobilu. Väčšina z nich netúži po väčších autách, ale skôr im vyhovujú menšie autá s potrebným komfortom, ako je napríklad klimatizácia alebo u mladšej generácie prepojenie s telefónom pre  pohodlné počúvanie hudby či handsfree telefonovanie. Za nižšiu cenu si tak môžu zaobstarať auto s výkonnejším motorom a slušnou výbavou,“ uviedla generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva AURES Holdings, ktorá prevádzkuje medzinárodnú sieť autocentier AAA AUTO. „Tento rok dopyt po jazdených automobiloch ešte zosilnel vďaka pôžičkám dostupným aj pre mladú generáciu,“  doplnila.

Malé autá, o ktoré je medzi jazdenkami najväčší záujem, sú najčastejšie značky Škoda (30 %), Hyundai (7 %) alebo Renault (7 %). Najobľúbenejším modelom je Škoda Fabia (27 %), nasledovaná Renaultom Clio (4 %) a Citroënom C3 (4 %). Deväťdesiat percent týchto áut má benzínový motor, ale častejšie sa už objavujú aj vozidlá s alternatívnym pohonom. „Tým sa malé autá výrazne vymykajú z celkových štatistík predajov jazdeniek, kde aj napriek afére dieselgate stále prevláda dopyt po dieseloch,“  poznamenala Karolína Topolová.

Priemerne majú najazdených 96 058 km, vek 9 rokov a najčastejšiu motorizáciu 1.2. Len 5 percent malých áut má automatickú prevodovku. Významne rastie dopyt po komfortnej výbave, kedy je aspoň manuálna klimatizácia nevyhnutnosťou a samozrejmosťou začína byť i USB a bluetooth pripojenie. Až 68 percent áut je vo verzii hatchback a 28 percent má tempomat. Najobľúbenejšími farbami sú červená (19 %), biela (16 %) a modrá (16 %).

Najpredávanejšie malé vozidlá v AAA AUTO

Rok 2019Rok 2018
1.Škoda FabiaŠkoda Fabia
2.Renault ClioRenault Clio
3.Citroën C3Citroën C3
4.Ford FiestaKia Rio
5.Hyundai i20Opel Corsa
6.Kia RioVolkswagen Polo
7.Volkswagen PoloRenault Thalia
8.Suzuki SwiftPeugeot 206
9.Opel CorsaFord Fiesta
10.Peugeot 206Peugeot 207

Značky: