Mapy.cz sú skvelou navigačnou aplikáciou, ktorá ma každým rokom baví viac a viac. Je výborná nielen ako turistická navigácia, ale aj ako bežná autonavigácia s rôznymi praktickými funkciami a hlavne (asi) najlepším systémom off-line máp. 

Najčastejšie ju však používam ako turistickú navigáciu, a to bez ohľadu na to, kde sa nachádzam. Myslím si, že prevažná väčšina používateľov ju tiež používa primárne na turistiku, v čom táto aplikácia doslova exceluje. Je prehľadná, rýchla, mapy sú detailné a v off-line režime fungujú takmer bezchybne. V minulých článkoch sme sa, okrem iného, pozreli na rýchle meranie vzdialenosti v mape a teraz sa zameriame na rýchle získanie presnej polohy v rôznych formátoch, čo môže byť v mnohých situáciách veľmi dôležitá vedomosť – hlavne ak sa k presnej polohe potrebujete dostať čo najrýchlejšie. 

mapy.cz
mapy.cz

Ako zistím moju presnú polohu, prípadne presnú polohu vzdialeného bodu záujmu?

Základom je vedieť, že presná poloha je definovaná v rôznych formátoch, pričom mapy.cz vám automaticky poskytnú tri hlavné formáty, ktoré sú používané celosvetovo. 

  • Najznámejší formát je WGS84 (World Geodetic System 1984), ktorý je svetovo uznávaným geodetickým štandardom vydaným ministerstvom obrany USA v roku 1984 – definuje súradnicový systém, referenčný elipsoid a geoid pre geodéziu a navigáciu. Poloha podľa WGS84 je udávaná v najznámejšom formáte (klasické súradnice), ktorý poznajú takmer všetci. Môže byť zapísaná ako desatinné číslo v dekadickom zápise (48.8944971N, 19.9738902E), v šesťdesiatkovom tvare (48°53’40.189″N, 19°58’26.005″E) alebo kombinovanom systéme (48°53.66982’N, 19°58.43341’E).
  • Druhým formátom je OLC (Open Location Code). Ide o systém na identifikáciu polohy akéhokoľvek miesta na zemi. Navrhla ho spoločnosť Google a širokej verejnosti ho sprístupnila v októbri 2014. Kódy generované systémom OLC sa nazývajú plus kódy (formát: 8FWXVXVF+QH). 
  • Posledným formátom je MGRS (Military Grid Reference System), čo je systém geografických súradníc používaný v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). Je založený na priečnom súradnicovom systéme Mercator a pokrýva celý povrch Zeme. V praxi ide o systém používaný prevažne v armáde (formát: 34UDV24781623).

Všetky tri hlavné formáty máte v tejto aplikácii veľmi rýchlo k dispozícii. Pozrime sa na to, ako ich rýchlo získať a skopírovať!

Ak chcete zistiť aktuálnu presnú polohu, tak v mape kliknite na modrú guličku, ktorá zobrazuje bod, v ktorom sa aktuálne nachádzate. Kliknutím na tento bod sa vám otvorí spodná lišta s viacerými možnosťami (+ info o nadmorskej výške a aktuálnej polohe v poslednom zvolenom formáte, bez možnosti rýchleho kopírovania), ktorú stačí potiahnuť hore a následne „zrolovať“ položku polohy. V tomto momente sa vám objavia všetky spomínané formáty a vaša presná poloha. Kliknutím na ktorýkoľvek formát automaticky polohu skopírujete a môžete ju rýchlo odoslať ďalej, či už bežnou správou alebo iným komunikačným kanálom. Samozrejme, polohu viete jednoducho aj nadiktovať. 

Ak potrebujete zistiť presnú polohu vzdialeného bodu, tak naňho kdekoľvek na mape kliknite, „rozbaľte“ spodnú lištu, „zrolujte“ položku s polohou a kliknutím skopírujte požadovaný formát. Funguje to veľmi dobre, rýchlo a intuitívne, čo môže byť v prípade núdze rozhodujúce. 

Ak sa potrebujete dostať na nejaké miesto alebo chcete niekomu poslať vašu presnú polohu, aby za vami mohol prísť, tak je ideálne posielať práve súradnice a nie názov bodu a pod. V praxi to môže zavádzať, kdežto súradnice sú vždy presné. Nezabúdajme však aj na základné vedomostí, ako je situačné povedomie, v tomto prípade zamerané na poznatky o približnej polohe – svetové strany, lokalita, akým smerom idem, na akej strane pohoria sa nachádzam, známejšie okolité body atď. 

Prečítajte si aj

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE