Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Medzinárodná robotická súťaž FIRST Global vyhlásila tohtoročnú tému. Úlohou študentov bude zostrojiť robotov určených na hru, ktorá symbolizuje aktívne zachytávanie oxidu uhličitého z atmosféry. O víťazstvo v Ženeve zabojuje aj nový slovenský tím – https://first.global/2022-nations/slovakia-2022/

FIRST Global každoročne spája študentov stredných škôl z viac ako 150 krajín sveta, aby mohli hľadať riešenia a vyvíjať stratégie v robotike. Tímy spolupracujú na výzvach inšpirovaných problémami, ktorým čelí naša planéta. Tento rok sa bude niesť v znamení dôležitosti udržania uhlíkovej neutrality.

Carbon Capture

V hre Carbon Capture sa spojí 6 tímov reprezentujúcich rôzne národy, aby spoločne vytvorili stratégie symbolického zachytávania oxidu uhličitého v atmosfére, čo pomôže spomaliť dôsledky klimatickej krízy. Cieľom hry je, aby hráči a ich roboti uskladnili čo najvyšší počet uhlíkových častíc znázornených v podobe farebných loptičiek. Využiť môžu tri metódy, pričom každá z nich simuluje iný typ procesu zachytávania oxidu uhličitého z atmosféry. Zvíťazí tím, ktorý v jednotlivých výzvach nazbiera so svojím robotom najviac bodov.

Súťaží sa tiež v disciplíne New Technology Experience: Carbon Countermeasures, v ktorej je úlohou tímu vytvoriť inovatívne riešenie, ktoré by mohlo pomôcť našej spoločnosti bojovat s narastajúcim množstvom oxidu uhličitého v atmosfére. Detailné pravidlá hry sú dostupné na https://first.global/fgc/.

Slovensko budú reprezentovať študenti z Myjavy a Žiaru nad Hronom

Koncom mája 2022 sa uskutočnilo slovenské kolo robotickej súťaže FIRST Global Slovensko. Zvíťazili v ňom stredoškoláci zo Strednej priemyselnej školy v Myjave
a Gymnázia Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom. Tímy sa po zvládnutí hardvérovej, softvérovej a teamworkovej výzvy podelili o vedúce umiestnenie, čím si právom zaslúžili miesto v medzinárodnom kole.

„V tejto chvíli máme hotových niekoľko prototypov do robotickej disciplíny. Zároveň sa však pripravujeme aj na riešenie ekologickej výzvy, ktorá napriek tomu, že nie je súčasťou hlavnej hernej disciplíny je veľmi dôležitým aspektom celej súťaže“ vyjadril sa predseda FIRST Global Slovakia Adam Kukla.

Na prípravy ostáva slovenským reprezentantom už len menej ako 7 týždňov. S členmi tímu sa môžete stretnúť už 9. – 10.septembra v ITAPA EXPO na nábreží Dunaja pri OC Eurovea v Bratislave, kde si hru s robotom na súťaženie vo FIRST Global môžete vyskúšať aj vy. O robotický titul zabojujú s ostatnými víťazmi národných kôl 13. – 16. októbra v Ženeve vo Švajčiarsku.

Značky: