Rodičia na Slovensku a ich deti sa do konca roka na Instagrame a vo všetkých Meta Quest headsetoch dočkajú nových funkcií. Cieľom je vytvoriť bezpečnejšie prostredie.

Bezpečnostné opatrenia vznikli v spolupráci s odborníkmi, už niekoľko mesiacov fungujú v USA a teraz postupne dochádza k ich zavádzaniu aj v Európe.

Rodičia budú mať možnosť získať dohľad nad instagramovým účtom svojho dieťaťa. Stane sa tak potom, čo pozvánku na takýto dohľad zašle rodič svojmu dieťaťu alebo naopak. Rodič tak napríklad získa prehľad o tom, koho tínedžer sleduje, koľko času trávi na sociálnych sieťach alebo bude mať možnosť stanoviť prestávky a denný limit používania Instagramu.

Spolu so spomínanými funkciami spoločnosť Meta otvára Rodinné centrum. Ide o vzdelávaciu stránku, ktorá rodičom pomôže lepšie sa orientovať v online svete a súčasne poskytne rady, ako správne so svojimi deťmi hovoriť o online témach.

Nové možnosti získajú aj samotné deti a mládež. Aby zefektívnili čas strávený na Instagrame, testuje Meta novú funkciu „nudge”. Ak sa dospievajúci používateľ venuje v online priestore stále rovnakej téme, táto funkcia bude zasielať upozornenia s podnetmi na inú tému. Dôjde tiež k rozšíreniu funkcie „Pripomenutie prestávok”, ktorá už dnes používateľov upozorňuje na nadmerný čas strávený na sociálnych sieťach. Tieto upozornenia budú mať podobu Reels, ktorých autormi budú mladí tvorcovia.

Tento proces prebieha v súlade s Dohovorom OSN o právach dieťaťa. Okrem zaručenia bezpečia detí na internete sa Meta tiež usiluje o zachovanie ich digitálnych práv. Spomínané funkcie síce dovoľujú rodičom väčší dohľad nad dospievajúcimi, ale súčasne je zachovaná autonómia týchto používateľov.

Novinky budú od septembra dostupné vo Veľkej Británii, Francúzsku a Nemecku. Počas jesene ju budú môcť využiť rodičia aj tínedžeri vo zvyšku Európy vrátane Slovenska.

Zdroje: vlastné, Meta

Prečítajte si tiež

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.