Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Rusko zintenzívňuje dezinformačné kampane proti Francúzsku, francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, Medzinárodnému olympijskému výboru (MOV) a tohtoročným letným olympijským hrám v Paríži.

Centrum analýzy hrozieb spoločnosti Microsoft (MTAC) zaznamenalo staré taktiky, ktoré sa miešajú s umelou inteligenciou (AI) a varuje pred možným zvýšením intenzity útokov pred blížiacim sa otváracím ceremoniálom v Paríži. Útočné operácie majú dva hlavné ciele: očierniť povesť MOV a vytvoriť očakávanie, že počas hier v Paríži vypukne násilie.

Olympijské hry v Paríži 2024, ktoré budú prebiehať od 26. júla do 11. augusta 2024, budú najväčším podujatím, aké kedy Francúzsko organizovalo. Paríž navštívi ročne približne 50 miliónov turistov, Olympijské hry však iba počas dvoch týždňov športového zápolenia plánujú pritiahnuť 10 miliónov návštevníkov. Spoločnosť Microsoft pozoruje hneď niekoľko ruských aktérov vplyvu, ktorých označuje ako Storm-1679 a Storm-1099, ktorí od júna 2023 presmerovali svoje vplyvové operácie tak, aby sa zamerali na olympijské hry. Svoje poznatky Microsoft podrobne opísal v špeciálnej správe Microsoft Threat Intelligence: „Ruské snahy o ovplyvňovanie sa sústreďujú na Olympijské hry 2024 v Paríži“.

Olympijské hry padli

Aktivita vplyvových operácií zameraná na olympijské hry sa začala v júni 2023, keď Storm-1679 zverejnil na sieti Telegram a následne šíril v online priestore celovečerný film s názvom „Olympics Has Fallen“, ktorý napodobňuje americký politický akčný thriller „Olympus Has Fallen“ z roku 2013.

Film svojou pointou znevažoval vedenie MOV a pomocou falošného zvukového záznamu vytvoreného umelou inteligenciou, predstieral angažovanosť herca Toma Cruisa. Použitie šikovných počítačom generovaných špeciálnych efektov a rozsiahlej marketingovej kampane, vrátane falošných podporných vyjadrení západných médií a známych osobností, naznačuje výrazné zvýšenie zručností a úsilia v porovnaní s väčšinou kampaní tzv. vplyvových operácií.

Obrázok 1: Vizuál z falošného dokumentárneho filmu „Olympics Has Fallen“ (Olympijské hry padli), ktorý vytvoril s Ruskom prepojený vplyvový aktér Storm-1679, ktorý sa zameriava na Medzinárodný olympijský výbor a šíri prokremeľské dezinformácie. V dokumente sa používa obraz a podoba amerického herca Toma Cruisa, ktorý sa na žiadnom takomto dokumente nezúčastnil.

Šírenie strachu z násilia

Ciele Storm-1679 sa neobmedzujú len na hanobenie MOV, ale snažia sa vo verejnosti šíriť strach, aby odradili divákov od účasti na hrách. Za posledný rok zverejnili plejádu klamlivých videí o očakávanom násilí na hrách. Príklady zahŕňajú:

  • Video, ktoré sa vydávalo za video bruselského média Euro News, tvrdilo, že Parížania si kupujú poistenie majetku v očakávaní terorizmu na hrách.
  • Falošné video predstierajúce, že pochádza od francúzskej televíznej stanice France24, tvrdilo, že 24 % vstupeniek na hry bolo vrátených z dôvodu obáv z terorizmu.
  • Boli vytvorené falošné videozáznamy, ktoré sa tvárili, že pochádzajú od americkej CIA a francúzskeho Generálneho riaditeľstva pre vnútornú bezpečnosť (DGSI), a varovali potenciálnych účastníkov, aby sa vyhli olympijským hrám 2024 v Paríži z dôvodu údajného rizika teroristického útoku.

Obrázok 2: Sfalšovaná videozáznamová tlačová správa varujúca verejnosť pred možnými teroristickými útokmi počas letných olympijských hier v Paríži v roku 2024 (vľavo). Sfalšovaný spravodajský klip stanice France 24, v ktorom sa tvrdí, že takmer štvrtina vstupeniek na OH 2024 v Paríži bola vrátená z dôvodu obáv z terorizmu (vpravo). Oba falzifikáty vyrobil s Ruskom spriaznený aktér Storm-1679.

  • Storm-1679 sa tiež snažil využiť konflikt medzi Izraelom a Hamasom. V novembri 2023 zverejnil obrázky, na ktorých údajne zobrazuje graffiti v Paríži, ktoré sa vyhrážajú násilím izraelským občanom zúčastňujúcim sa na hrách. Spoločnosť Microsoft usudzuje, že toto graffiti bolo vytvorené digitálne a je nepravdepodobné, že by existovalo na fyzickom mieste.
  • Ďalšie obrázky a videá odkazovali na olympijské hry v Mníchove v roku 1972, kde členovia militantnej organizácie Čierny september zabili 11 členov izraelského olympijského tímu a jedného západonemeckého policajta. Spoločnosť Microsoft v súčasnosti nemá dostatok informácií na to, aby video priradila konkrétnemu aktérovi, ale jeho silné rozšírenie proruskými botovými účtami naznačuje, že video môže byť ďalšou operáciou v rámci širšej olympijskej kampane.

Obrázok 3: Obrázok graffiti údajne z Paríža, ktoré hrozí zopakovaním teroristických útokov z Mníchova 1972 počas nadchádzajúcich olympijských hier (vľavo). Obrázok so záberom z teroristickej hrozby pod falošnou vlajkou, údajne od tureckej ultranacionalistickej skupiny Siví vlci, ktorej symbol je viditeľný v pravom hornom rohu obrazovky. Video bolo masívne šírené proruskými botovými účtami a vyvolalo reakciu Izraelského olympijského výboru (vpravo).

Do boja sa zapájajú ďalší ruskí aktéri hrozieb

Storm-1679 nie je jediným aktérom napojeným na Rusko, ktorý sa snaží ohroziť Hry 2024. Na Rusko napojený aktér, ktorého spoločnosť Microsoft sleduje ako Storm-1099, známejší ako „Doppelganger“, v posledných dvoch mesiacoch zintenzívnil svoje protiolympijské správy. Pomocou súboru 15 jedinečných „spravodajských“ stránok vo francúzštine, vrátane svojho hlavného dezinformačného zdroja Reliable Recent News (RRN), uvádza tvrdenia o rozsiahlej korupcii MOV a varuje pred možným násilím na hrách. Aktér tiež vytvára falzifikáty francúzskych denníkov Le Parisien a Le Point, aby zopakoval takéto tvrdenia a osočil francúzskeho prezidenta Macrona a jeho vládu pre jeho údajné šoumenstvo okolo hier a ľahostajnosť voči ťažkostiam, ktorým čelia francúzski občania.

Obr. 4: Výber z protiolympijských správ skupiny Storm-1099 vrátane jej hlavného dezinformačného zdroja Reliable Recent News (RRN).

Vzhľadom na to, že do slávnostného otvorenia olympijských hier 26. júla zostávajú iba týždne, Microsoft očakáva, že škodlivé aktivity zamerané na olympijské hry sa zintenzívnia. Rovnako predpokladá, že aktivity prevažne vo francúzštine sa pravdepodobne rozšíria do angličtiny, nemčiny a ďalších jazykov, aby sa maximalizovala ich viditeľnosť a zásah, a pravdepodobne sa zvýši aj využívanie generatívnej umelej inteligencie. „Video bolo tradične silným nástrojom ruských vplyvových kampaní a zostane ním aj naďalej, pravdepodobne budeme svedkami taktického posunu smerom k online botom a automatizovaným účtom na sociálnych médiách. Tie môžu ponúknuť ilúziu širokej podpory rýchlym zaplavením kanálov sociálnych médií a poskytnúť Rusom úroveň hodnoverného popierania,“ uvádza Clint Watts, riaditeľ Centra analýzy hrozieb spoločnosti Microsoft.

Microsoft takisto očakáva, že v teréne sa ruskí aktéri môžu snažiť využiť dôraz na prísnu bezpečnosť vytváraním ilúzií protestov alebo reálnych provokácií, a tak podkopať dôveru v MOV a francúzske bezpečnostné zložky. Na manipuláciu s vnímaním verejnosti a vyvolanie pocitu strachu a neistoty, by mohli siahnuť aj po inscenovaní rôznych udalostí – či už skutočných alebo zinscenovaných – v blízkosti olympijských miest alebo v ich okolí.

„Spoločnosť Microsoft je naďalej odhodlaná chrániť priebeh a integritu Letných olympijských hier 2024 a bude monitorovať a informovať o akýchkoľvek kampaniach pochádzajúcich od aktérov podporovaných Kremľom v období pred otvorením a počas hier v Paríži,“ prízvukuje Clint Watts, riaditeľ Centra analýzy hrozieb spoločnosti Microsoft, ktoré report pripravilo.

Značky: