Budú kvantové počítače znamenať koniec šifrovania, ako ho poznáme?

Tí z vás, ktorí už o kvantových počítačoch počuli v súvislosti so zmenou paradigmy šifrovania, sa nateraz nemusia ničoho obávať. Neznamená to ani koniec Bitcoinu ani to, že o niekoľko rokov takýto počítač prekoná všetko šifrovanie na svete. Microsoft ale ukázal svoj prvý kvantový čip s názvom Majorana 1, ktorý prináša významný míľnik do sveta kvantových počítačov.

Aj kvantové počítače, respektíve čipy, ktoré ich budú poháňať, musia dozrieť do určitého štádia. Microsoft hovorí, že jeho čip sa dá škálovať až na milión qubitov. Qubit je základnou jednotkou informácie pri kvantových počítačoch. Je to niečo ako 1 bit pri počítačoch s tranzistorovým princípom čipov. Odlišnosť je najmä v tom, že qubit môže reprezentovať viacero stavov naraz.

Majorana-1-009-300x300-1-300x282Zdroj: Microsoft

Zaujímavosťou na procesore je takzvaný topokonduktor. Ide o špeciálny materiál, ktorý má možnosť vytvoriť nový stav hmoty. Nie je v pevnom stave, kvapalnom a ani plynnom, ale takzvanom topologickom stave. To sa využíva na produkciu stabilnejších qubitov. Dalo by sa povedať, že vytvorenie takéhoto procesora je zázrak. Aj napriek tomu, že éra používania kvantových počítačov v praktickom živote je ešte vzdialená, postupne sa k nej blížime.

To, čo mnohým počítačom dnes trvá dni či dlhšiu dobu, by kvantové počítače mohli zvládnuť za okamih. Microsoft uvádza, že počítač s takýmto čipom by mohol riešiť chemické reakcie, ktoré sa dnes riešiť nedajú, prípadne je veľmi ťažké modelovať rôzne situácie. Výsledkom by napríklad mohlo byť preskúmanie samoliečiacich materiálov.

Výrobca čipu vidí budúcnosť kvantových počítačov aj vo vývoji katalyzátorov, ktoré by slúžili na rozklad plastového odpadu alebo zníženie uhlíkovej stopy. Vo svojej správe spomenul aj poľnohospodárstvo a zdravotníctvo. Postupne budeme hovoriť o čoraz väčšej škále oblastí, kde kvantové počítače môžu uspieť.

Zdroj: Microsoft

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.