Smartfónom rád fotí, obľúbil si ultraširokouhlý fotoaparát.

Milan Bez Mapy (@milan_bezmapy) je známy slovenský bloger a cestovateľ, ktorý je veľmi aktívny aj na sociálnej sieti Instagram. Pri svojej práci využíva moderné technológie, čo bol dôvod, prečo sme ho pozvali do nášho podcastu Dotyk.

Ten si môžete vypočuť TU, resp. pomocou vloženého prehrávača na konci tohto článku. A ak neradi počúvate podcasty alebo nechcete jeho počúvaniu venovať 15 minút, prinášame vám kľúčové informácie z rozhovoru s Milanom Bez Mapy aj v textovej forme.

Milan Bez Mapy

Milan Bez Mapy. Zdroj: TOUCHIT

Na Huawei P40 Pro prešiel z iPhonu

Štandardná cestovateľská výbava Milana Bez Mapy pozostáva z notebooku, smartfónu, fotoaparátu, statívu, kamery GoPro a spleti káblov a nabíjačiek. Samozrejmosťou sú adaptéry, ktoré umožňujú pripojenie do rozličných elektrických zásuviek po celom svete.

Milan Bez Mapy momentálne používa telefón Huawei P40 Pro, na ktorý prešiel z iPhonu. Ako sám hovorí, zo začiatku vnímal tento prechod ako krok do neznáma: „Týždeň som mal položený telefón na stole a iba tak som naň pozeral. Potom som si povedal, že to vyskúšam„.

Po týždni súbežného používania nového Huawei telefónu a iPhonu sa rozhodol kompletne prejsť na zariadenie so systémom Android. Na margo chýbajúcich Google služieb hovorí, že aplikácie, ktoré potrebuje, si vie získať z obchodu Huawei AppGallery alebo cez Vyhľadávanie Petal, čo je systémová aplikácia v Huawei telefónoch.

V telefóne využíva viacero slovenských aplikácií, ako sú Slovak Lines, IDS BK či SlovnaftBajk, ale aj zahraničné aplikácie Tinder, TikTok, Booking.com a ďalšie. Všetky si stiahol z obchodu AppGallery, Instagram si nainštaloval pomocou Vyhľadávania Petal.

Milan Bez Mapy

Milan Bez Mapy. Zdroj: TOUCHIT

Vystačil by si na cestách iba so smartfónom?

Milan v telefóne využíva najmä aplikácie na letenky, autobusy, dopravu či zaistenie ubytovania. Cez telefón rieši online check-in, má v ňom uložené digitálne letenky a je rád, že dnešná doba už ponúka takéto možnosti a nemusí behať po letisku s vytlačenou letenkou.

Na otázku, či by ako cestovateľský bloger išiel na cesty iba s telefónom a bez fotoaparátu, má pomerne jednoznačnú odpoveď: „Neviem si predstaviť ísť na cesty úplne bez fotoaparátu, avšak na easy fotenie na dovolenke je to v pohode„.

Na druhej strane priznáva, že si obľúbil ultraširokouhlý fotoaparát v Huawei P40 Pro: „Naposledy som bol na Mykonose a Korfu a väčšinu fotiek som fotil na P40 Pro, ktorý má výborný ultraširokouhlý fotoaparát. Ľudia majú takéto fotky veľmi radi, lebo je tam vidieť všetko„.

Smartfón však využíva pri fotení aj v prípade, že sa fotí na fotoaparát: „Používam aplikáciu, vďaka ktorej vidím, čo práve sníma fotoaparát na statíve. Najlepšie sa viem odfotiť ja sám. Keď ma fotí niekto iný, som obvykle nespokojný.

Milan Bez Mapy

Milan Bez Mapy. Zdroj: TOUCHIT

Kde je najhorší internet na svete a ako ušetriť pri cestovaní

Milan upravuje fotky pomocou programu Lightroom v počítači a pevne dúfa, že sa raz dožije doby, kedy budeme všetko nabíjať bezdrôtovo – aby už nemusel vo svojej výbave nosiť spomenutú spleť všemožných káblov a adaptérov.

Na otázku, kde je najhorší internet na svete, má jasnú odpoveď: „Jednoznačne na Filipínach. Stále je to však lepšie ako na Kube, kde nebol internet vôbec„.

A pri otázke, ako ušetriť pri cestovaní, odporúča službu Trivago – pomocou nej si porovnáva ceny za ubytovanie a práve toto je podľa jeho slov položka, kde sa dá veľa ušetriť.

Podcast Dotyk s Milanom Bez Mapy si vypočujte tu. Okrem iného sa dozviete, ktorá je jeho obľúbená krajina a či by chcel navštíviť Severnú Kóreu:

Prečítajte si aj:

Búrame mýty: Sú naozaj Huawei telefóny bez Google služieb nepoužiteľné? (VIDEO TOUCHIT)

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit