Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Na  digitálnu transformáciu, inovácie a podporu digitálnej ekonomiky pôjdu stovky miliónov eur

Pandémia postavila Slovensko pred výzvy, ktoré ho môžu posunúť vpred. Veľmi dôležité budú investície do inovácií a digitálnej ekonomiky. V panelovej diskusii na konferencii GLOBSEC 2021 Bratislava Forum to dnes povedala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová. Hlavnou témou tohtoročného Globsecu je obnova sveta po pandémii.

„Slovenská republika potrebuje vytvoriť podmienky pre postupnú digitálnu transformáciu všetkých oblastí spoločnosti – na zvýšenie kvality života občanov, vznik lepšie platených pracovných miest a zvýšenie konkurencieschopnosti priemyslu. Protikrízový Plán obnovy a odolnosti  je šancou naštartovať reformy, ktoré členské štáty posunú  skokovo vpred. Po prvý raz budeme mať na takéto ambiciózne zmeny a reformy aj finančné krytie,“ zdôraznila vicepremiérka Remišová.

Koronakríza podľa nej ukázala, akú dôležitosť dnes zohrávajú digitálne technológie v boji proti globálnym hrozbám a krízam. „Máme výnimočnú príležitosť vyjsť z tejto najväčšej výzvy 21. storočia silnejší a úspešnejší,“ povedala Remišová, ktorá s jej tímom do  Plánu obnovy a odolnosti pripravila  reformy v rámci komponentu Digitálne Slovensko v hodnote 580 miliónov eur.

Investície pôjdu do štyroch strategických oblastí:

  1. elektronické služby štátu
  2. digitálna ekonomika a inovácie
  3. rozvoj digitálnych zručností seniorov
  4. kybernetická a informačná bezpečnosť verejnej správy

„Slovensko potrebuje moderné digitálne riešenia naprieč všetkými oblasťami. Veľký dôraz budeme klásť na digitalizáciu podnikov, vedu, výskum a inovácie. Podnikom sprístupníme špičkové technológie, vysokovýkonné výpočty vďaka superpočítačom, či nasadenie umelej inteligencie. Iba ak budú mať naše firmy prístup k takýmto technológiám, budú môcť konkurovať na domácom aj medzinárodnom trhu a ľudia na Slovensku budú mať lepšie platenú prácu a kvalitnejší život,“ povedala Remišová a zároveň dodala, že v rámci digitálnej transformácie jej rezort bude podporovať aj riešenia v oblasti boja proti dezinformáciám a digitálnu inklúziu.

Ak chceme rozvíjať digitálne inkluzívnu spoločnosť, žiadna veková kategória nemôže zostať bokom. Seniori sú, najmä z hľadiska digitálnej chudoby, výrazne ohrozenou skupinou, a preto pripravujeme špeciálne cielený program na ich ochranu a zvýšenie ich digitálnych zručností. Súčasťou digitálnej transformácie je tiež reforma vysokorýchlostného pripojenia na internet a pokrytie bielych miest do roku 2030,” doplnila vicepremiérka.

Dokopy na digitálne riešenia naprieč všetkými oblasťami pôjde z Plánu obnovy a odolnosti až vyše 1 miliarda eur. Ďalšie investície do tejto sféry pôjdu aj z klasických eurofondov, z ktorých bude mať Slovensko na roky 2021 – 2027 takmer 13 miliárd eur.

Vicepremiérka Remišová pripomenula, že Slovensko je aktívne vo viacerých európskych iniciatívach, ktorých cieľom je zavádzať inovatívne technológie. „Zapojili sme sa do cezhraničného projektu Quapital, ktorý je súčasťou budovania Európskej kvantovej komunikačnej infraštruktúry. Budujeme sieť Európskych centier digitálnych inovácií, testujeme európsku blockchainovú štruktúru, cez ktorú sa budú poskytovať cezhraničné služby pre občanov EÚ.  Význam týchto aktivít a potreba urýchlenej digitálnej transformácie sa zvýšili práve v čase koronakrízy. Máme pripravené reformy a iniciatívy, ktoré nás na nové výzvy pripravia,“ povedala ministerka informatizácie Remišová na Globsecu.

Špeciálne vyzdvihla víziu projektu Národného superpočítačového centra ako združenia štátnych inštitúcií a súkromného sektora, ktorého cieľom je vybudovať na Slovensku nový superpočítač. Ten by mal byť na konkurenčnej výkonnostnej špičke v rámci Európy a sveta a umožnil by rozsiahlejšie a efektívnejšie využívanie HPC technológií, ako aj poskytovanie nástrojov vysokovýkonnej dátovej analytiky, umelej inteligencie a strojového učenia slovenským užívateľom. Nový superpočítač by mal využívať novú architektúru procesorov, ktoré sú energeticky mimoriadne úsporné a výkonné. Pôjde o demonštračný projekt, ktorý by mal preukázať európsku technologickú suverenitu. Cieleným rozvojom HPC infraštruktúry a jej sprístupnením, zvyšovaním kompetencií, poskytovaním služieb a podporou národných projektov činnosť Národného superpočítačového centra bezpochyby prispeje k zlepšeniu konkurencieschopnosti Slovenska nielen v oblasti inovácií.

Na panelovej diskusii s názvom Podpora digitálnej ekonomiky v krajinách strednej a východnej Európy sa okrem vicepremiérky Remišovej zúčastnili tiež: Andres Sutt – estónsky minister pre podnikanie a informačné technológie, Boštjan Koritnik – minister pre verejnú správu Slovinska, Michael Froman – podpredseda a prezident pre strategický rast spoločnosti Mastercard, Jeff Bullwinkel – poradca a riaditeľ pre korporátne, externé a právne záležitosti spoločnosti  Microsoft Europe a Tyson Barker – vedúci pre technologické a globálne záležitosti z Nemeckej rady pre zahraničné vzťahy.

 

 

Značky: