Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Inovačný a technologický potenciál východného Slovenska by mal štát využívať lepšie. Na návšteve Košíc to skonštatovala podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová. Spolu s premiérom Igorom Matovičom sa stretli s predstaviteľmi klastra Košice IT Valley, navštívili obec Kechnec a tamojší priemyselný park a stretli sa tiež so zástupcami IT firmy WireCard, ktorá sa presadila na globálnom trhu. 

“Práve na východe našiel svoje zázemie kreatívny inovatívny priemysel. Sídlia tu prestížne vysoké školy – Technická univerzita v Košiciach a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika. Na Technickej univerzite vzniklo start-up centrum, ktoré pomáha ľuďom s inovatívnym potenciálom rozvíjať svoje nápady. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v celosvetovom rebríčku univerzít dostala spomedzi slovenských vysokých škôl najlepšie hodnotenie a od tohto školského roka otvára študijný program zameraný na umelú inteligenciu,“ pripomenula ministerka Veronika Remišová.

Už v roku 2007 vznikol na východe klaster Košice IT Valley, ktorý združuje samosprávu, univerzity  a miestne technologické spoločnosti, ktoré patria nielen k slovenskej, ale k medzinárodnej špičke.

“Čiže nie, že na východe nič nie je, ako tvrdil Robert Fico. Na východe vznikajú veľké veci, ktoré posúvajú vedu a výskum na Slovensku vpred,“ zdôraznila vicepremiérka. Spolu s premiérom Veronika Remišová rokovala aj so zástupcami špičkovej technologickej firmy WireCard. Tá sa, žiaľ, nie vlastnou vinou dostala do problémov a hrozí, že takmer 300 vysokokvalifikovaných IT odborníkov sa ocitne zrazu na ulici.

„Táto vláda sľúbila, že zabojuje o každé jedno pracovné miesto. Preto sme tu, aby sme svoje sľuby splnili. Premýšľame o riešení, ktorým by bolo vytvorenie veľkej štátnej IT firmy, ktorá nám umožní robiť funkčné, moderné systémy pre ľudí za reálnu, nie predraženú cenu. Časy vykrádania našich spoločných peňazí sa, dúfam, už čoskoro skončia. Zároveň chceme ponúknuť šikovným ľuďom v Košiciach atraktívnu prácu pre štát,“ vysvetlila ministerka.

“Za uplynulých 7 rokov sa do štátneho IT investovala miliarda eur, ročne sa na štátne IT systémy vynakladá 500 až 700 miliónov eur. V štáte máme dohromady 3 000 rôznych systémov, o ktorých ani nie sú presné dáta. Nevieme, čo za tie veľké peniaze štát vlastne dostáva. V programovom vyhlásení sa táto vláda zaviazala, že štátne IT systémy bude konsolidovať s dôrazom na hodnotu za peniaze… Dnes to funguje tak, že štátne IT robia dodávatelia, ktorí štátu hovoria, čo potrebuje. Ale my to musíme robiť naopak, my musíme povedať, čo občania potrebujú a následne zvoliť najlepšie možné riešenie.” Podľa premiéra Igora Matoviča, ktorý sa tiež zúčastnil na rokovaniach so zamestnancami košickej firmy, treba štát naprogramovať odznova. „Absolútna méta je, aby ste cez mobil vybavili celú komunikáciu so štátom,“ povedal predseda vlády.

Ak sa rokovania podarí úspešne zavŕšiť, predpokladaný dátum vzniku IT centra je 1. september 2020.

„Slovensko v oblasti informatizácie a digitalizácie čakajú veľké výzvy, ktoré už neznesú odklad. Vieme, v akom stave nám vlády Smeru zanechali štátne IT systémy, ako je napríklad ústredný portál verejnej správy Slovensko.sk. Je v záujme štátu, aby štátne IT centrum začalo urýchlene pracovať na strategických projektoch, ktoré uľahčia občanom život a umožnia modernú komunikáciu so štátom hodnú 21. storočia,“ dodala ministerka Remišová.

Značky: