Výpoveď milovníka jabĺk (celého ekosystému, ale aj chutného Apple Pie), ktorého očaril skutočný Android, ktorý sa na nič nehrá, jednoducho je a funguje takmer bez chyby.  

Okej, pár chýb síce má, ale aj tak je to skvelý telefón! Tak sa na to pozriete spolu so mnou. Už roky som aktívnym a zväčša spokojným používateľom Apple zariadení, teda Apple ekosystému, ktorý mám pre jeho natívne možnosti a funkčnosť veľmi rád. Proste som si na to zvykol a zatiaľ som nenašiel dôvod, prečo by som mal z tejto bubliny odchádzať. Je pravdou, že nie vždy funguje všetko na 100%, ale zväčša ide o harmonickú spoluprácu a funkčnosť jednotlivých zariadení. Ešte musím dodať – ak vám niekto tvrdí, že Apple zariadenia a systémy sú úplne bezproblémové a bezporuchové, tak klame. Nie, nie je to pravda, aj Apple zariadenia občas neposlúchajú.

Google Pixel 4 XL

Google Pixel 4 XL

„Nemenovaný kolega (Peťo) raz pekne pozmenil môj obľúbený výraz a neoblomne stojaci Apple argument – EKOSYSTÉM na zaujímavo znejúci a často v inom zmysle pravdiví EGOSYSTÉM 🙂 Ako ste na tom vy, jablčné ovečky? Viete uznať, že Apple nie je vo všetkom najlepší a že existujú aj lepšie zariadenia, riešenia? Alebo si stojíte neoblomne za jablkom, ktoré je najlepšie a bodka?

Ale iné som chcel. Okrem Apple produktov si z času na čas, aby som mal prehľad, vyskúšam aj iné zariadenia, prevažne teda s OS Android, aby som vedel, ako sa to posúva vpred (a ako Apple zaostáva – podľa mnohých názorov). V tomto smere taktiež obľubujem jednotu, čo znamená, že je ideálne, aby bola tvorcom zariadenia aj operačného systému jedna spoločnosť. Týmto komplexným kritériám vyhovuje zatiaľ iba jedna spoločnosť – GOOGLE (Áno, máte pravdu, Huawei je dobrovoľne-nasilu na tejto ceste a som zvedavý, ako sa mu bude dariť #goodluck).

Google Pixel 4 XL

Google Pixel 4 XL

Google má vlastné smartfóny v ponuke už dlho, no tie prvé pokusy ma nejako neoslovili. Plamienok vzplanul až v roku 2018, predstavením a následným testom modelu Pixel 3 XL (recenziu nájdete – TU), ktorý bol v mnohých ohľadoch výborný, ale ešte mal pár nedostatkov, s ktorými som nebo úplne stotožnený. No potom, v roku 2019, prišiel na svet Pixel 4 (XL), ktorý „na mňa žmurkal“ už od predstavenia, pričom som sa veľmi tešil na test. A verte, že tu bola tá iskra silná a nespôsobila iba plamienok, ale veľký požiar :). Zariadenia Google Pixel je relatívne ťažké zohnať na redakčný test, no vďaka Alze sa nám to podarilo a ja som držal v ruke tento, už teraz smiem povedať, skvelý stroj!

„Po trojke s jedným, no výborným snímačom som čakal štvorku s troma alebo aspoň dvoma snímačmi, z ktorých jeden bude ultraširokouhlý. Dvoch som sa dočkal, ale širokáč si nechal Google na neskôr. Nevadí, lebo tieto dva snímače a AI robia také divy, že konkurencia často pozerá iba z poza rohu. Dobre, dobre, dva snímače sú mínusom, uznávam.“

Na test som mal bielo-čierny Pixel 4 XL v 64GB verzii, ktorá je v pohode, lebo cloud funguje. Rovnako ako v prípade Apple zariadení (samozrejme, čím viac internej pamäte, tým lepšie, ale aj so 64 GB verziou sa dá pracovať a žiť plnohodnotne – ak nesúhlasíte, napíšte mi prečo a následne môžeme na túto tému spracovať článok). Ihneď po vybalení som vedel, že toto bude minimálne z pohľadu dizajnu a spracovania „láska“. Toto zariadenie ponúka ukážkovo čistý dizajn a precízne spracovanie v každom detaile. Nie, nevadí mi ani väčšie čelo/brada a dokonca ani širšie rámiky.

Matný hliníkový rám, predok čierny, zadok biely a do toho kontrastné (oranžové) tlačidlo napájania na pravej strane, to chceš. Hneď pod ním je tlačidlo na úpravu hlasitosti a ľavá strana úplne čistá, teda okrem zapusteného slotu pre nanoSIM kartu (+ eSIM). V spodnej časti sú po bokoch USB-C (s podporou O-T-G) konektora symetricky vyrezané otvory pre reproduktor a slúchadlo. Krásne! Potešila ma aj odolnosť voči vode a prachu IP68.

Google Pixel 4 XL

Google Pixel 4 XL

Je pochopiteľné, že tento dizajn nebude lahodiť každému, ale to je úplne v poriadku. Každý používateľ má iné nároky a požiadavky. Teraz trošku čísiel a faktov. Google Pixel 4 XL ponúka 6.3“ P-OLED displej (90Hz) s rozlíšením 1440 x 3040 Px (537 ppi) a pomerom strán 19:9. Displej pokrýva 81.3% prednej časti, čo nie je extra veľa, ale neprekážalo mi to. Krásne a farebne vyladený displej s výbornou čitateľnosťou za každých podmienok chráni sklo Gorilla Glass 5. Nechýba ani Always-on funkcia, teda zobrazovanie základných informácií/notifikácií na vypnutom displeji. Toto mi na Apple zariadeniach trošku chýba. K displeju nemám v prípade Google Pixel 4 XL žiadne výhrady, výborný po každej stránke.

„Rozmery: 160,4 x 75,1 x 8,2 mm s hmotnosťou 193 gramov.“

Výkon vás určite zaujíma! Aj mňa, no dôležitejšie ako čísla sú pre mňa reálne skúsenosti z každodennej praxe. Môže mať telefón aj 12GB RAM, ale keď je zle „postavený“ OS, tak nepomôže ani to. Takže, o reálne plynulý a bezproblémový chod testovaného zariadenia sa stará osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 855 (2,84 GHz + 1,78 GHz, 64-bit Octa-core), ktorému sekunduje Pixel Neural Core (niečo podobné ako používa Apple – Neural Engine), bezpečnostný čip Titan M5 a 6GB operačnej pamäti RAM (LPDDR4). Grafiku zastupuje Adreno 640.

Google Pixel 4 XL

Google Pixel 4 XL

Toto sú iba čísla, no dôležité je to, ako tento telefón funguje v praxi a pod záťažou. Nestáva sa často, že primárny iPhone mením za niečo iné, no v tomto prípade som mal Pixel v ruke podstatne častejšie – nie len kvôli testu, ale tak všeobecne sa mi s ním výborne pracovalo a užíval som si ho. Telefón som si nastavil a zaplnil podľa bežného štandardu, pričom som v praxi zistil, že je extra rýchly a precízny v každom zákutí.

Viac ako 2 týždne som ho používal denne, pričom som nepostrehol žiadne vady a zadrhávanie systému ANDROID, ktorý mi inak veľmi nelichotí – nainštalovaná bola verzia 10, bez akéhokoľvek balastu a fungovalo to krásne. Bol som fakt prekvapený a musím povedať, že tento telefón sa mi zdal byť často rýchlejší ako iPhone 11 Pro (Max). Neviem ako by to bolo po roku a pod., no jedno je isté – aj Google zaručuje v tomto prípade 3 roky plnohodnotných aktualizácií OS. Ani k výkonu a systému ako takému nemám výhrady, fakt! To sú slová nadšeného používateľa Apple zariadení :).

„O systéme Android ako takom písať nebudem, veď ho dobre poznáte. Potiahnem zhora, mám panel nástrojov, notifikácie a pod. Potiahnem zdola, šup a mám zobrazené všetky aplikácie :).  Toto je Android v tej najkrajšej a najlepšej forme, bez balastu a rôznych „UX“ báchoriek, ktoré spomaľujú celý systém a potom sa musíte hádať s používateľmi iOS zariadení (berte to trošku s nadhľadom).“

Čo sa týka ovládania, tak to mi taktiež vyhovovalo, nakoľko je tu systém ovládania gestami, čiže veľmi podobný tomu s iOS a keď vám to nevyhovuje, tak môžete mať na displeji zobrazené virtuálne tlačidlá – v spodnej časti a s možnosťou prispôsobenia, ako je u Android zariadení zvykom. Zaujímavosťou je Motion Sense radar, vďaka ktorému viete ovládať určité prvky v systéme pomocou gest. Môžete prepínať skladby, stišovať hovory, posúvať fotky v galérii, stíšiť budík a pod.

Google Pixel 4 XL

Google Pixel 4 XL

Toto príde vhod najmä vtedy ak máte špinavé ruky – telefónu sa nemusíte ani dotknúť, stačí mávať rukami nad vrchnou časťou displeja :). Predposledným prvkom ovládania sú boky zariadenia (rám) citlivé na tlak (HTC forever), tzv. Active Edge, vďaka ktorým môžete tiež vykonávať rôzne príkazy – stíšiť hovory, budíky, upozornenia a pod. Toto som používal minimálne, ale vyskúšal som a spomenúť to treba. Na záver tu je Google Asistent v jeho najlepšej podobe, s ktorým sa pracuje veľmi dobre a pohodlne – aj v slovenskom jazyku. Počúva a reaguje tak, ako má, teda zväčša :).

„Chcete vedieť, koľko času trávite na telefóne, presnejšie v konkrétnych aplikáciách (často je to nepekný údaj)? Tak bežte do menu a nájdete položku Digitálna rovnováha a rodičovská kontrola. Okrem prehľadu máte k dispozícii aj možnosť spravovať kontá vašich ratolestí.“

Do sekcie ovládania zahrniem aj zabezpečenie, resp. rýchle odomykanie telefónu prostredníctvom snímania tváre, ktoré pracuje s Motion Sense senzorom. Neviem, či je úroveň zabezpečenia rovnaká/podobná ako v prípade FaceID od Apple, ale jedno viem isto – snímanie tváre je rýchle a slúži aj na overovanie platieb, takže tam istá miera bezpečnosti byť musí. A keď už píšem o zabezpečení, tak nechýba ani integrácia Google Play Protect, teda skenovanie a kontrola aplikácií – zabezpečuje vaše dáta, aby ich „infikované“ a nedôveryhodné aplikácie nemohli čítať/zbierať.

Skvelé fotky = Google Pixel 4 XL  

Presne tak, ako čítate, PIXEL je skvelým fotomobilom a je škoda, že sa o ňom nehovorí viac. Už Pixel 3 XL ma nadchol tým, čo dokáže s jedným snímačom spraviť (najmä krásne portréty) a Pixel 4 XL to vie ešte lepšie, veď má snímače dva! Trošku ma však mrzí, že Google neosadil aj ultraširokouhlý snímač, s ktorým sa dá užiť veľa zábavy a kreatívnych chvíľ. To je mínus, ale dá sa to „predýchať“, lebo tie dva odvádzajú 100% prácu. Hlavný snímač ponúka rozlíšenie 12,2 Mpx s clonou f/1.7 (uhol záberu 77°) a optickú + softvérovú stabilizáciu obrazu.

Google Pixel 4 XL

Google Pixel 4 XL

Sekundárny snímač (teleobjektív) ponúka rozlíšenie 16 Mpx s clonou f/2,4 (uhol záberu 52°) a rovnako aj optickú + softvérovú stabilizáciu obrazu. Výborne zladená a pracujúca dvojica, ktorej vo veľkej miere napomáha šikovná umelá inteligencia. Fotky majú krásne a zväčša reálne farebné podanie a výbornú ostrosť. Zaostrovanie je veľmi rýchle a vďaka účinnej stabilizácii sú aj nočné fotky v režime Night Sight ľahko realizovateľné bez rozmazania. Samozrejmosťou je Live HDR+, ktoré reálne farebné podanie trošku rozjasní a pridá pozerateľný dynamický rozsah.

Fotky som porovnával s výsledkami z iPhonu 11 Pro a musím povedať, že som mal často problém s vyhodnotením – raz sa mi páčil výsledok z Pixelu a raz z iPhonu, oba fotia výborne! Nočný režim je kreatívnejší v Pixeli, no iPhone 11 Pro vie podať nočné fotky vernejšie a so svetlom tam, kde reálne patrí. No a teraz portrét, v ktorom Pixel 4 XL exceluje a zahanbí 98% aktuálnej konkurencie (to je môj názor). Portrétom napomáha okrem dvojici snímačov a senzorov aj umelá inteligencia, ktoré veľmi precízne oddeľuje popredie od pozadia, čím vzniká krásny „bokeh“ efekt. Kedykoľvek vytvoríte s týmto zariadením nádherný portrét. Okrem toho som ocenil aj natívnu možnosť fotiť do RAW formátu, rýchlu úpravu jasu a tieňov priamo v režime fotenia a upozornenia na špinavý objektív. Praktické prvky.

Čo sa týka videa, tak tu som tiež ocenil účinnú stabilizáciu obrazu a dostatok použiteľných nastavení. Video je možné nahrávať v max. rozlíšení 4K/30fps a nechýba ani možnosť spomaleného 1080p videa so 120fps. Extra výhrady nemám, no určite by som prial 4K/60fps a slowmotion s 240fps. Ešte dodám, že videá sa ukladajú (okrem iného) do kapacitne efektívneho formátu H.265 (HEVC).

Výsledky z prednej kamery sú super, no musím uznať, že sú a trhu aj lepšie selfie mašiny. Každopádne je k dispozícii plných 8 Mpx s clonou f/2.0 a šírkou záberu 90°. Video je možné nahrávať v max. rozlíšení 1080p/30fps. Aj keď nie je v tomto smere TOP, tak osobne nemám výhrady, ak viete, tak vytvoríte aj touto prednou kamerou peknú fotku alebo video, prax je prax.

Tak ktorá? (fotené teleobjektívom)

Aby som nezabudol, tak kúpou zariadení Google Pixel (nových – prvá aktivácia) získate aj bezplatné neobmedzené úložisko na Google Fotkách, čo je výhodou – netreba nič platiť a zároveň nemusíte zaberať miesto v telefóne, všetko nájdete v cloude, do ktorého sa prihlásite aj z iných zariadení. Dobre, má to aj malý háčik – fotky sa zadarmo ukladajú vo vysokom rozlíšení, nie v najvyššom, teda pôvodnom. Niekomu to môže vadiť, no verte, že je to pre 95% používateľov úplne v pohode. A nie je to zadarmo iba pre Pixel, ale aj pre iné zariadenia (alebo to tak už nie je?), takže bonus je iba „akože“.

Teraz ešte reprodukcia zvuku, s ktorou som bol nadmieru spokojný – najmä pri pozeraní videí. Pixel 4 XL ponúka čisto a hlasno znejúce stereo reproduktory, ktorým asistujú 3 mikrofóny a systém potláčania okolitých ruchov. Aby to bolo komplexné, tak spomeniem aj konektivitu, ktorú zastupuje Wi-Fi, Bluetooth 5.0 (LE), GPS, GLONASS, Galileo a NFC čip, vďaka ktorému som mohol pohodlne platiť telefónom – prostredníctvom Google Pay.

A na úplný záver som si nechal batériu a nabíjanie. Veľký Pixel 4 XL má k dispozícii plne dostačujúcu 3700 mAh batériu, ktorá vydrží na jedno nabitie celý náročný deň a ráno si ešte pozriete seriál. Toto ale nie je jednotné, každý máme iné návyky a niekomu môže vydržať aj dva dni. Samozrejmosťou je rýchle 18W nabíjanie, ako aj možnosť bezdrôtového Qi nabíjania. Dodávanou 18W nabíjačkou nabijete Pixel 4 XL za menej ako hodinu. Na 50% to letí extra rýchlo.

V balení nájdete 18W USB-C nabíjačku + obojstranný USB-C kábel (1 meter), dokumenty, návody a nástroj na vytiahnutie SIM karty. Ak ste čakali aj nejaké slúchadlá alebo puzdro, tak vás sklamem, nič také tu nie, čo je ďalší mínus. Aspoň slúchadlá tu mohli byť, nie? Už aj ten Google je rovnaký ako Apple, za všetko treba doplácať :). Takže, chyby sú, ale ako ste si v mojej výpovedi a recenzii mohli všimnúť, Google Pixel 4 XL je skvelý Android, ktorý by som nemal problém používať ako „daily driver“.

Google Pixel 4 XL

Google Pixel 4 XL

Zariadenie na test zapožičal: www.alza.sk

Cena testovaného modelu: 794 Eur (v ponuke je aj 128 GB verzia 1079 Eur)

Kompletný seriál TOUCHIT odporúča hľadajte TU.