Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Mitsubishi Motors Corporation (MMC) na 89. ročníku medzinárodného ženevského autosalónu* (5.-17. marca 2019) odhalí vo svetovej premiére svoje kompaktné SUV Mitsubishi ASX modelového roku 2020 (na niektorých trhoch predávané aj pod označením RVR či Outlander Sport).

Od predstavenia v roku 2009 predalo Mitsubishi v približne 90 krajinách celkovo 1,32 milióna vozidiel ASX. Najväčšími trhmi sú Severná Amerika, Európa, Austrália a Čína. V súčasnosti je ASX tretím najpredávanejším modelom MMC a súčasne kľúčovou súčasťou globálnej stratégie automobilky Mitsubishi.

Dizajn karosérie teraz prešiel zásadnou premenou v duchu dizajnérskej filozofie „Robustný a inteligentný“, ktorá je vyjadrením celosvetového sloganu MMC „Drive your Ambition“.

*1 Pre médiá sú oficiálne vyhradené dni 5. a 6. marca; pre verejnosť je otvorené od 7. do 17. marca.

Základný prehľad

ASX je kompaktné SUV určené predovšetkým do mesta, ktoré však ponúka univerzálnu využiteľnosť, vďaka ktorej je dokonalým spoločníkom vo všetkých situáciách, od každodenného dochádzania do práce až po výpravy do neznáma. Vďaka ľahkej kompaktnej karosérii v kombinácii s lepším výhľadom daným vyššou polohou za volantom dokáže ASX ponúknuť vynikajúcu ovládateľnosť a intuitívne jazdné vlastnosti.

Na európskych trhoch bude ASX poháňané motorom s objemom 2.0 litra 16V MIVEC*2, ktorý bude spolupracovať s päťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo s bezstupňovým (CVT) ústrojenstvom INVECS*3-III so šiestimi predvolenými virtuálnymi stupňami s režimom športového radenia. Zákazníci môžu voliť medzi pohonom predných alebo všetkých kolies.

ASX zároveň ponúka upokojujúci pocit bezpečia, za ktorým stojí okrem iného napr. vyspelá bezpečnostná konštrukcia karosérie RISE či systém predchádzania a zmierňovania následkov čelného nárazu (FCM).

*2: Skr. “ Mitsubishi Innovative Valve timing Electronic Control system “ (Pokrokový elektronický systém riadenia časovania sacích ventilov Mitsubishi)

*´3: Skr. “ Intelligent and Innovative Vehicle Electronics Control System “ (Pokrokový inteligentný elektronický systém riadenia vozidla)

Hlavné zmeny

 1. Výrazná zmena dizajnu
 • Koncepcia

Dizajnová koncepcia nesie názov „Impact a Impulse“ (Pôsobivý a impulzívny).

Kultivovaný a originálny dizajn, popri robustnosti typickej pre vozidlá značky Mitsubishi, pobáda vodiča k tomu, aby sa zhostil nových výziev.

 • Čelný pohľad

Nové ASX predstavuje ďalšiu fázu vývojovej koncepcie Dynamického štítu („Dynamic Shield“) od spoločnosti MMC, zameranú na stvárnenie prednej časti vozidla.

Nárazník obopínajúci prednú časť vozidla zhmotňuje ústredný ochranný tvar, zatiaľ čo pravouhlé vodorovné zvislé krivky masky chladiča a ochranného krytu pod nárazníkom vyjadrujú pevnosť a odolnosť. Vďaka novému štylistickému stvárneniu je kapota hlbšia, čím prispieva k výraznejšiemu vzhľadu celej prednej časti. Charakteristický vzhľad vozidla Mitsubishi pri pohľade spredu ešte viac zvýrazňuje markantné usporiadanie LED svetiel so smerovými a hmlovými svetlami po okrajoch nárazníka.

 • Pohľad zozadu

ASX používa zadné združené LED svetlá (s výnimkou smerových svetiel) v elegantnom prevedení, ktoré sa ťahá naprieč celou šírkou vozidla pre zdôraznenie širokého postoja. K robustnému výzoru prispieva aj prevedenie ochranného krytu pod nárazníkom.

 • Farba

ASX je teraz k dispozícii vo výrazne sviežom a žiarivom odtieni Red Diamond, športovom a vitálnom odtieni Sunshine Orange, resp. v elegantnom a kultivovanom odtieni Oak Brown.

 1. Vylepšenia sústavy SDA (Smartphone-link Display Audio)
 • Vylepšený audiosystém SDA (Smartphone-link Display Audio) teraz ponúka pokročilejšie funkcie konektivity.
 • Uhlopriečka displeja sa zväčšila zo 7 na 8 palcov. Na obrazovke systému SDA možno teraz prehrávať videá uložené na USB pamäťových zariadeniach*4.
 • Vozidlá v najvyššej výbave štandardne ponúkajú navigačný systém Tom Tom*5.
 • Pripojením na Internet cez smartfón sú teraz k dispozícii dopravné informácie v reálnom čase.
 • Čoskoro bude k dispozícii aplikácia využívajúca informácie z tachometra, počítadla kilometrov a výstražných kontroliek, rovnako tak ako ďalšie palubné údaje vozidla. Aplikácia bude napr. kontrolovať zostávajúce palivo a navedie vodiča k najbližšej čerpacej stanici; taktiež bude ponúkať pokyny k optimálnej údržbe a prehliadkam.
Značky: