Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Jesenná predajná sezóna sa pomaly začína, ľudia ponúkajú autá bazárom. Experti zo spoločnosti AAA AUTO radia, na čo si dávať pozor pri fotení vozidla. 

Jesenná predajná sezóna patrí spolu s tou jarnou k najsilnejším – počty áut ponúkaných bazárom na predaj výrazne rastú. Aby výkupcu v autobazári ponuka zaujala, je dobré vozidlo odfotiť tak, aby čo najlepšie vynikli jeho prednosti. Profesionálni fotografi, ktorí denne fotia stovky áut do ponuky najväčšieho tuzemského autocentra AAA AUTO, radia, čo urobiť pre to, aby fotografie vášho vozidla boli čo najlepšie.

Ako sa na fotografovanie pripraviť

– Pokojne použite mobilný telefón, nie je potrebné používať fotoaparát. Nezabudnite handričkou dôkladne očistiť šošovku mobilu.

– Foťte zásadne umyté a potom osušené auto – mokré „fľaky“ po umývaní nevyzerajú dobre a lesknú sa, aj keď sú pod autom mláčky vody.

– Vždy vyčistite interiér, aspoň vysávačom na benzínke. Palubnú dosku utrite handrou od prachu.

– Vyberte vhodnú lokalitu vzhľadom na typ vozidla – nehodí sa napríklad fotiť „športiak“ v lese, offroad na sídlisku a podobne.

– Zamyslite sa nad smerom, odkiaľ svieti slnko; farba auta najlepšie vynikne, ak po ňom necháte svetlo „skĺznuť“. Ak by bol zdroj svetla proti fotografovi, farba a detaily by zanikli – nefoťte teda radšej proti svetlu (hoci skúsený fotograf takto môže vyrobiť zaujímavú snímku). Ideálne je fotiť pod mrakom, kedy je svetlo rozptýlené. Pozor na západ slnka – svetlo je síce mäkké, ale fotenie môžu komplikovať dlhé tiene, prípadne kombinácia teplého svetla a odraz modrého neba na aute.

Ako fotiť exteriér

– Auto vždy foťte na šírku. Fotky snímané mobilom na výšku sú inak zbytočne malé; tie si nechajte na Instagram.

– Nevyužívajte širokouhlý režim fotoaparátu – široký objektív totiž deformuje obraz. Navyše, je to väčšinou zbytočné, aj základné nastavenie mobilných fotoaparátov je dostatočne širokouhlé.

– Základná zásada: vždy odfoťte celé auto, nie výškovú či šírkovú polovicu; takýchto príšerných „polofotiek“ je plná inzercia. Auto umiestnite uprostred snímky, nie je potrebné vytvárať umelecký dojem.

– Vždy foťte z úrovne svetiel či z podhľadu, nikdy z úrovne ramien fotografa. Výnimku môžete urobiť u nízkych športových áut, kde to niekedy môže vyzerať dobre.

– Nafoťte auto zo všetkých štyroch rohov. Môžete experimentovať s uhlami – zabrať viac bok alebo naopak predok a zadok auta, pokiaľ budete správne kombinovať, získate dve fotky s prevahou bočnej časti a dve fotky s prevahou prednej a zadnej časti auta.

– Ďalšie fotky by mali obsahovať detaily prednej a zadnej časti vozidla, prípadné poškodenia a motorový priestor.

– Kolesá buď natočte k fotografovi, alebo ich nechajte rovno; nikdy nefoťte pneumatiku.

– Snažte sa, aby za autom bolo jednotné pozadie (múr, obzor) a aby zo strechy vozidla „netrčali“ napríklad značky alebo stĺpy.

Ako fotiť interiér

– Tiež vo vnútri foťte vždy na šírku. Aj tu je lepšie vyhnúť sa širokouhlému režimu, ktorý deformuje obraz a je citlivejší na množstvo svetla.

– Vyfoťte celok interiéru z pravého zadného sedadla – sklopte predné operadlá čo najviac dozadu, aby bolo vidieť sedadlá. Nezaberajte zbytočne veľa výhľadu z čelného okna (automatické vyvažovanie kontrastu by vám zvyšok fotky zbytočne stmavilo), zaberte viac práve sedadlá a stredový tunel.

– Vyfoťte celé vodičove sedadlo, najlepšie cez otvorené vodičove dvere s otvoreným oknom; prípadne aj ďalšie sedadlá  podobným štýlom.

– Nezabudnite na nadštandardnú výbavu (ventilované sedadlá, adaptívny tempomat, prémiový audio systém, panoramatickú strechu a pod.). A tiež pridajte fotku batožinového priestoru.

Značky: