Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

 • Dizajn modelu C5 X dokonale vystihuje filozofiu značky Citroën. Originálny model C5 X spája eleganciu sedanu, dynamiku kombi a zvýšený postoj SUV.
 • Citroën C5 X poskytuje pohodlie na palube vďaka maximálnemu komfortu, ktorý vychádza z programu Citroën Advanced Comfort® s priestranným interiérom inšpirovaným salónikmi, pričom výrazne k tomu prispievajú aktívne odpruženie Citroën Advanced Comfort a sedadlá Advanced Comfort.
 • Citroën C5 X má na palube moderné technológie s rozšíreným systémom Head up Display, asistenčnými systémami, ktoré umožňujú čiastočne autonómnu jazdu a úplne nový infotainment a komunikačné rozhranie s 12-palcovou dotykovou obrazovkou s vysokým rozlíšením ako aj s možnosťou hlasového ovládania.

Citroën odhaľuje svoj nový model C5 X, ktorý obohacuje segment cestovateľských automobilov o originálne línie spájajúce sedan a kombi. Výsledkom je novátorský prístup v najlepších tradíciách veľkých automobilov značky Citroën. Silueta nového druhu s benzínovými alebo nabíjateľnými plug-in hybridnými pohonmi vyjadruje modernosť, postoj
k inováciám, veľké očakávania klientov od tohto segmentu, ale aj od SUV.

Citroën C5 X prináša inovácie predstavením svetovej premiéry adaptívnych tlmičov Citroën Advanced Comfort, ktoré umocňujú pocit cestovania ako na lietajúcom koberci, silno spojený s históriou značky Citroën. Ide o výraznú pozvánku vyraziť na cesty. Model Citroën C5 X ponúka mimoriadne priestranný interiér s pohodlím salónika najmä v druhom rade sedadiel doplnený o pohodlie sedadiel Advanced Comfort. Premyslene spracovaný batožinový priestor s objemom 545 l vyhovie náročným milovníkom vozidiel typu kombi. Verzia s nabíjateľným plug-in hybridným pohonom a so systémom ë-Confort sa spája s každodennou možnosťou jazdy v čisto elektrickom režime, čo umocňuje pocit z pohodlia na palube.

Pohodlie na palube násobia moderné technológie, ktoré zjednodušujú používanie vozidla ako napríklad rozšírený Head Up Display ako aj súbor asistenčných systémov na zníženie mentálnej záťaže vodiča ako Highway Driver Assist či nové rozhranie infotainmentu so stredovou 12-palcovou HD obrazovkou, rozpoznávanie prirodzenej reči a individuálne zobrazenie pomocou prvkov widget ako je to v prípade tabletov.

AVANTGARDNÁ KAROSÉRIA, KTORÁ NANOVO ROZDÁVA KARTY V TRADIČNOM SEGMENTE D

Citroën C5 X na prvý pohľad vzbudzuje vo v podstate tradične zameranom segmente D údiv a úžas. So svojimi výraznými tvarmi ide o unikát, ktorý nemá na trhu obdobu. Citroën C5 X sa úplne prirodzene stavia do úlohy prémiového modelu značky Citroën, pričom sa inšpiruje svojim pôvodným vzorom — štúdiou CXperience Concept, predstavenou na autosalóne Mondial de Paris 2016.

 • Výnimočný koncept svojho druhu: moderná a inovatívna karoséria

Tvary modelu Citroën C5 X okamžite oslovia: sebavedomé, dobre postavené na koleách, robustné a hodnotné. Do segmentu D prinášajú nové hodnoty s výraznou siluetou, zadnou časťou, ktorá spája línie sedanu a kombi a pridáva k nim prvky pripomínajúce SUV. Táto nová silueta vznikla tak, aby kládla mimoriadny dôraz na aerodynamiku.

Dlhá kapota, plynulé a aerodynamické línie, vysoká bočná línia karosérie a prelis nad zadnými kolesami vytvárajú výnimočnosť a dynamiku. Zároveň ide o prvky pripomínajúce viaceré vozidlá, ktoré tvorili špeciálnu históriu značky Citroën. Veko batožinového priestoru, typický znak veľkých modelov značky Citroën, odkrýva praktické vlastnosti vozidiel typu kombi: vytvára veľký a funkčný otvor a nízku nakladaciu hranu, čo zlepšuje každodenné využívanie.

 • Zvýšený podvozok pre lepší výhľad na cestu

Zvýšený postoj, vďaka vyššej svetlej výške, ako mávajú bežné sedany a vďaka diskom kolies s priemerom 720 mm obutým do pneumatík Tall & Narrow s priemerom 19’’, ktoré dostala väčšina verzií, prináša vyššiu pozíciu sedenia. To znamená viac bezpečnosti a výhľadu — ide o prvky, ktoré vyhľadávajú záujemcovia o vozidlá z kategórie SUV.

Využívajúc rázvor s dĺžkou 2 785 mm, poskytuje výnimočný priestor na zadných sedadlách. Model Citroën C5 X dostal veľké vonkajšie rozmery s dĺžkou 4 805 mm, šírkou 1 865 mm a výškou 1 485 mm, čím presne zapadá do stredu segmentu D.

 • Moderné a technologicky vyspelé osvetlenie: vidieť a byť videný

Model Citroën C5 X využíva nový svetelný podpis značky Citroën v tvare písmena V, ktorý sa nachádza vpredu aj vzadu a prvý raz sa predstavil na novom modeli Citroën C4. Súčasťou tohto nezameniteľného a rýchlo rozpoznateľného svetelného podpisu, ktorý sa dá rýchlo priradiť k značke Citroën, sú aj LED svetlomety. Vidno ju vo dne aj v noci a dopĺňa výnimočnú siluetu modelu Citroën C5 X.

POZVÁNKA NA CESTOVANIE V ABSOLÚTNOM KOMFORTE

Z interiéru modelu Citroën C5 X sála pocit pohodlia, útulnosti a priestoru, čím pozýva na cestovanie veľkým priestorom, srdečným pocitom, zameraním na detail a netradičnými praktickými prvkami. Hlavným mottom útulného interiéru podľa najlepších tradícii značky Citroën sú elegancia a komfort spojené s nenápadnými, no inovatívnymi technológiami.

 • Priestranný salónik, pozvánka do pohodlia a pokoja

Model C5 X, verný filozofii individuálnych úprav značky Citroën, ponúka originálne vyhotovenia interiéru, ktorý si môžu zákazníci upraviť podľa svojich predstáv. Jeho súčasťou tak môžu byť útulné materiály v rafinovaných kombináciách a s jasným zameraním na detail.

Sedadlá Advanced Comfort modelu Citroën C5 X predstavujú vzor v oblasti komfortu sedenia, takže zákazník sa bude cítiť ako doma vo svojej obývačke. Tvoria komfort a pohodlie a to najmä svojim špeciálnym vizuálnym spracovaním čalúnenia. Dynamický a dlhodobý komfort vytvárajú vrstvy s vysokou hustotou a pena s hustou štruktúrou, takže v sedadlách sa sedí uvoľnene a to aj na najdlhších cestách.

Neopakovateľným exkluzívnym prvkom značky Citroën je vytvorenie pocitu lietajúceho koberca, ktorým sa preslávili mnohé ikonické modely značky Citroën. Tie si nepozorovane vedeli poradiť so všetkými druhmi nerovností na ceste. Preto je prirodzenou súčasťou výbavy modelov Citroën C5 X aj odpruženie Citroën Advanced Comfort. Plug-in hybridná verzia modelu Citroën C5 X posúva komfort vďaka adaptívnym tlmičom Citroën Advanced Comfort ešte ďalej. Ponúkajú na výber spomedzi troch režimov, technológiu progresívnych hydraulických dorazov Butées Hydrauliques Progressives® a vďaka tomu dokážu plávať nad cestou a zároveň presvedčivo prechádzať zákrutami.

Pri vzniku interiéru modelu Citroën C5 X hrali najväčšiu úlohu vnútorný priestor a pohodlie. Vpredu sú komfortné sedadlá a palubná doska vytvarované tak, aby vytvárali maximum priestoru. Priestor na zadných sedadlách pozýva na oddych a uvoľnenie, pretože ponúka mnoho miesta na nohy, pohodlné sedenie a štedrý výhľad cez strešné okno.

Pocit priestoru podporuje aj mnoho svetla, ktoré vchádza cez veľké presklené plochy v rozsahu 360° po obvode celého vozidla, vrátane bočných okien a veľkého otváracieho strešného okna, cez ktoré vstupuje svetlo do interiéru.

Pre zvýšenie pohodlia na najvyššiu možnú mieru prešla dôslednou starostlivosťou aj akustika, čo potvrdzujú najmä vrstvené predné aj zadné akustické okná, ktoré príkladne izolujú interiér od vonkajších hlukov.

 • Všetky výhody kombi: všestranné a každodenne využiteľné

Pri tvorbe modelu Citroën C5 X sa detailne brali do úvahy aj všetky praktické možnosti vozidla. Najmä vzhľadom na náročnú európsku klientelu sa myslelo na všestrannosť batožinového priestoru modelu Citroën C5 X a tak pripomína kombi — najmä rozmermi a exkluzívnym spracovaním: objem dosahuje hodnotu 545 l vody, po sklopení operadiel zadných sedadiel vznikne rovná plocha a objem sa zvýši na 1 640 l, otvor je široký a funkčný, nakladacia hrana nízka a boky rovné. Kryt batožinového priestoru je spojený s vekom a uľahčuje nakladanie, pretože sa otvára spolu s elektronicky ovládaným vekom, takže sa ľahko otvára a zatvára, aj keď má jeho majiteľ práve plné ruky. Interiér dostal viacero veľmi dobre rozmiestnených veľkých odkladacích priestorov, ktoré starostlivo vznikli tak, aby poňali a udržali čo najviac predmetov každodennej potreby.

 • Plug-in hybrid ë-Confort: neustále elektrický, ak treba, spaľovací

Model Citroën C5 X sa dokáže veľmi dobre prispôsobiť všetkým druhom nárokov a využívania od každodenného až po nečakané a to bez obmedzovania a v plnej slobode: najmä ako plug-in hybrid. S výkonom 165 kW (225 k) poskytuje táto hybridná verzia potešenie z tichého štartovania, tichého chodu bez vypúšťania čo i len gramu CO2, pričom v čisto elektrickom režime dokáže prejsť do vzdialenosti viac ako 50 km, čo postačuje na väčšinu každodenných jázd a zároveň v čisto elektrickom režime dosiahne maximálnu rýchlosť 135 km/h. Vďaka tomu možno každodenné jazdy počas pracovného týždňa absolvovať bez namáhania spaľovacieho motora. Stačí iba nabíjať podľa potreby doma, v práci či na verejných nabíjačkách. V prípade dlhšej cesty na víkend či na dovolenku bez možnosti nabíjania, je k dispozícii úsporný a výkonný spaľovací motor.

Model Citroën C5 X s plug-in hybridným pohonom predstavuje technologicky vyspelú a modernú mobilitu v službách komfortu a všestranného využívania: mobilita v triede ë-Confort, kde je posádka dokonale izolovaná od cesty a vonkajšieho sveta, v maximálnom pohodlí svojej škrupiny, ktorá odfiltruje všetky vonkajšie vplyvy. Tichý pohon, plynulosť rozbiehania sa vozidla, jednoduchosť šoférovania, jemnosť odpruženia, mäkkosť sedadiel Advanced Comfort, absencia vibrácií na palube, ergonómia a jednoduchosť používania rozhrania a všetkých služieb. To všetko prispieva k zvýšeniu pohodlia na palube v prospech posádky. Model Citroën C5 X je novou pozvánkou na cestovanie bez stresu, v pohodlí a s maximálnou mierou odpočinku.

TECHNOLÓGIE V SLUŽBÁCH POHODLIA A POKOJA NA PALUBE

Model Citroën C5 X dostal najmodernejšie technológie, aby boli cesty v ňom čo najpríjemnejšie, najbezpečnejšie a priam až hravé.

 • Rozšírený Head Up Display: všetky potrebné informácie v zornom poli vodiča znižujú jeho mentálnu záťaž

Model Citroën C5 X prináša veľkolepú a užitočnú inováciu, ktorou je rozšírený Head Up Display, systém na zobrazovanie údajov premietaním na čelné sklo vo farbe a vo veľkých rozmeroch, navyše prvý raz sú tieto informácie obohatené o rozšírenú realitu. Ide o prevratnú technológiu, ktorú avizovala štúdia modelu Citroën 19_19 Concept, a ktorá zvyšuje pohodlie a bezpečnosť cestovania, pretože vodič už pre zistenie požadovanej informácie nemusí odvrátiť zrak z cesty.

 • Prostredie porovnateľné s dotykovými tabletmi vďaka My Citroën Drive Plus

Model Citroën C5 X prináša do značky Citroën úplne nové komunikačné rozhranie, ktoré si veľmi dobre rozumie s konektivitou. Jeho súčasťou sú dotyková 12’’ HD obrazovka, 4 konektory USB-C ako aj bezdrôtové nabíjanie mobilných telefónov. Aktualizuje sa pomocou spojenia so službami využívajúcimi Cloud a s mobilnými telefónmi sa prepája vďaka rozhraniu Mirror Screen. Celé používanie využíva logiku dotykového ovládania tabletov: možnosti individuálnych úprav, nastavenia zobrazovania, ikony na domácej obrazovke. Systém dokáže rozpoznávať povely v prirodzenej reči, čo zlepšuje a zjednodušuje používanie vrátane osobného asistenta, ktorému stačí povedať svoju požiadavku a následne vykoná povel, pričom sa inšpiroval osobným asistentom, ktorý predstavila štúdia Citroën 19_19 Concept.

 • Súbor asistenčných systémov pre pokojnejšiu a istejšiu jazdu

Z pohľadu technológií je nový model Citroën C5 X vybavený aj asistenčnými systémami vodiča, ktoré využívajú viacero zariadení rozmiestnených po celom vozidle: radary, kamery a snímače.

Model Citroën C5 X ponúka najlepšie v súčasnosti dostupné systémy v oblasti čiastočne autonómnej jazdy
na úrovni Level 2, pričom dodržiava všetky aktuálne platné legislatívne predpisy: Highway Driver Assist spája adaptívny tempomat s funkciou Stop & Go a asistenčné systémy na udržanie vozidla v jazdnom pruhu: vodič sa už nemusí zaoberať rýchlosťou a trajektóriou vozidla, všetky tieto úlohy prevezme vozidlo.

Medzi mnoho ďalších funkcií, ktoré zjednodušujú každodenný život, patria aj sledovanie mŕtveho uhla s dlhým dosahom, systém Rear Cross Traffic Alert, ktorý odhaľuje možné nebezpečenstvo v blízkosti vozidla pri cúvaní, systém Top 360 Vision zjednodušuje manévrovanie s vozidlom pomocou zobrazovania okolia vozidla na dotykovej obrazovke či bezkľúčový prístup a štartovanie Proximity, ktoré po priblížení a vzdialení sa vodiča automaticky odomkne a zamkne vozidlo.

Citroën C5 X, dostupný s benzínovými alebo plug-in hybridnými pohonmi, sa začne predávať v druhom štvrťroku 2021.

 

Značky: