Nafotil som s ňou takmer 300 fotiek.
Motorola Edge 30 Ultra bol prvý smartfón, ktorý prišiel na trh s 200 Mpx hlavným fotoaparátom. Tento telefón má vo výbave aj 50 Mpx ultraširokouhlý senzor, 12 Mpx teleobjektív s 2× optickým zoomom a 60 Mpx selfie fotoaparát. Celkové rozlíšenie všetkých fotoaparátov tak v súčte dosahuje enormných 322 Mpx.
Ako sa to prejavuje v praxi? Motorolu Edge 30 Ultra som používal vyše mesiaca a za tento čas som zhotovil takmer 300 fotiek. 50 z nich som vybral do tohto článku. Pre účely webu som ich musel zmenšiť, a preto dávam do pozornosti aj rozsiahlejšiu fotogalériu, ktorá pozostáva z 86 fotiek v plnej kvalite a v pôvodnom rozlíšení. Stiahnuť si ju môžete z môjho Disku Google, TU.
Fotografická výbava a jej špecifikácie
Detailné informácie o jednotlivých fotoaparátoch vo výbave smartfónu Motorola Edge 30 Ultra sú nasledujúce:
- 200 Mpx hlavný fotoaparát, senzor Samsung HP1, clona f/1.9, veľkosť 1/1,22″, 0,64µm, PDAF zaostrovanie, optická stabilizácia
- 50 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát, clona f/2.2, zorné pole 114˚, veľkosť 1/2,76″, 0,64µm
- 12 Mpx teleobjektív s 2× optickým zoomom, clona f/1.6, 1,22µm, PDAF zaostrovanie
- 60 Mpx selfie fotoaparát, clona f/2.2, veľkosť 1/2,8″, 0.61µm
Niekto sa môže pozastaviť nad tým, že Motorola vybavila smartfón teleobjektívom s 2× optickým zoomom a to aj napriek tomu, že hlavný senzor má rozlíšenie 200 Mpx a je viac ako vhodný na fotenie s 2× priblížením, ktoré je do veľkej miery bezstratové. Z praktického hľadiska však toto rozhodnutie chválim a to nielen z hľadiska fotenia portrétových fotiek, kvôli ktorým sa tento senzor primárne nachádza vo výbave.
Fototest je rozdelený do niekoľkých sekcií, v ktorých zhodnotím jednotlivé fotoaparáty v telefóne. Ako prvé si môžete pozrieť fotografie a následne si môžete prečítať moje zhodnotenie a poznatky z používania.
Fotografie, ktoré odfotil 200 Mpx hlavný senzor
Hlavný 200 Mpx fotoaparát fotí štandardne fotografie v rozlíšení 12,5 Mpx. Motorola využíva technológiu zgrupovania 16 pixelov do jedného, aby fotoaparát získal viac informácií a svetla. Výhodou je rýchle automatické zaostrovanie. Ostrosť fotiek zlepšuje aj optická stabilizácia hlavného fotoaparátu.
V prípade potreby môžete fotiť aj v plnom 200 Mpx rozlíšení. Veľkosť fotografie sa v takom prípade pohybuje na úrovni 30 MB. Do režimu 200 Mpx sa musíte prepnúť manuálne. Čo som z praktického hľadiska ocenil a obľúbil som si, je automatické prepnutie do režimu 50 Mpx fotiek, ak smartfón vyhodnotí, že je to vhodné. Túto funkciu si môžete podľa potreby zapnúť alebo vypnúť.
Počas môjho testovania sa Motorola automaticky prepínala do 50 Mpx režimu najmä pri fotení scenérií a krajiniek a na tento účel ide výbornú funkciu. Je to najmä z toho dôvodu, že v štandardnom režime (12,5 Mpx rozlíšenie) je spracovanie obrazu niekedy až príliš výrazné, čo sa vyostrovania hrán týka. Podanie 50 Mpx fotiek mi osobne viac vyhovovalo a v tomto rozlíšení sú fotografie vhodnejšie aj na približovanie, keď si ich budete pozerať na počítači, či na robenie výrezov.
Samozrejme, ak plánujete robiť výrezy, najlepšiu kvalitu dostanete pri fotení v 200 Mpx rozlíšení. Ako príklad uvádzam dve fotky nižšie – horná bola odfotená v 200 Mpx rozlíšení, spodná fotka je výrez z nej. Obe fotky sú zmenšené pre účely webového článku, v plnom rozlíšení si ich môžete pozrieť Disku Google, TU.
Ignorujúc vyostrovanie hrán, ktoré by som v niektorých prípadoch zoslabil, som s kvalitou fotiek spokojný. Motorola ťahá ich podanie mierne do chladnejších farieb, avšak to je vlastnosť, ktorú si viete upraviť v editore fotiek. Kvalita večerných a nočných fotiek je dobrá a oceňujem, že Motorola Edge 30 Ultra zbytočne nezvyšuje jas oblohy a teda nočné fotky nie sú umelo presvetlené.
Fotografie, ktoré odfotil 50 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát
50 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát využíva svoje rozlíšenie na to, aby zachytil viac detailov, čo som v praxi otestoval počas priameho porovnania so Xiaomi 12T Pro, ktorý má 8 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát a v niektorých scénach (najmä vo večerných a nočných) bol rozdiel medzi oboma telefónmi enormný.
Fotoaparát fotí štandardne v rozlíšení 12,5 Mpx a spája teda 4 pixely do jedného, aby získal viac informácií a svetla. Princíp technológie je identický ako v prípade hlavného fotoaparátu a na výsledkoch je to poznať.
Podobne ako väčšina smartfónov, aj Motorola Edge 30 Ultra má menšie problémy s vyvážením bielej farby v prípade ultraširokouhlého fotoaparátu a s jednotným podaním farieb, keď sa prepínate medzi hlavným a ultraširokouhlým fotoaparátom.
Pochvalu si zaslúži makro režim tohto fotoaparátu, ktorý je o niekoľko úrovní lepší ako 2 Mpx makro senzory, ktoré používajú niektorí výrobcovia ako samostatné fotoaparáty.
Fotografie, ktoré odfotil 12 Mpx teleobjektív
12 Mpx teleobjektív s 2× optickým zoomom je fotoaparát, ktorý ma úprimne prekvapil, pretože ma bavilo ho používať. Motorola ho zaradila do výbavy telefónu na fotenie portrétov, avšak osobne som sa pristihol, že s ním fotím všetko možné aj nemožné.
Pomocou teleobjektívu sa dajú robiť pekné fotografie s dôrazom na určité podanie scény, s čím som sa hral najmä pri fotení zasneženej krajiny alebo v kombinácii s detailmi, ako je plot. Niekto by mohol polemizovať, že rovnaký výsledok dostanete aj pri vytvorení výrezu z hlavného fotoaparátu, avšak nie je to vždy pravda.
Na teleobjektíve ma bavilo aj to, že má jemnejšie podanie v porovnaní s hlavným fotoaparátom. Objekty teda nemusia byť vždy až také ostré a v závislosti od scény sa môžu niektoré detaily mierne strácať, avšak celkové podanie fotky sa mi páčilo.
Portréty a selfie fotky
Verdikt
Motorola Edge 30 Ultra ponúka všestrannú fotografickú výbavu, s ktorou sa dá dobre pohrať, a ktorá vie poskytnúť vizuálne atraktívne fotografie. 200 Mpx hlavný fotoaparát ponúka vysoké rozlíšenie, vďaka ktorému umožňuje využívať viacero režimov fotenia. Z praktického hľadiska som ocenil najmä automatické nastavenie 50 Mpx rozlíšenia vo vhodných scénach – takúto funkciu by som chcel mať vo všetkých smartfónoch, ktoré majú hlavný fotoaparát s vysokým rozlíšením.
50 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát ukazuje svoje svaly najmä v náročnejších scénach, kde dokáže zachytiť viac detailov ako priama konkurencia. Plusom je fotenie makro fotiek. Treba však ešte doladiť vyváženie bielej farby v prípade tohto senzora, resp. zlepšiť uniformitu farieb naprieč jednotlivými fotoaparátmi. S tým však majú problémy aj drahšie smartfóny.
12 Mpx teleobjektív je pre mňa príjemným prekvapením, nakoľko umožňuje fotiť umelecky ladené zábery a to nielen pri fotení portrétov. Na tento účel je stavaný lepšie v porovnaní s obyčajným 2× výrezom z hlavného fotoaparátu.
60 Mpx selfie fotoaparát zachytáva detailné fotografie a využíva potenciál vysokého rozlíšenia. V tomto smere ťažko niečo vytknúť.
P.S. Všetky fotografie z tohto fototestu (+ ďalšie extra fotografie) si môžete stiahnuť v pôvodnej kvalite a v plnom rozlíšení z môjho Disku Google, TU.
Prečítajte si aj: