Klasickú verziu dopĺňa Xperia XZ2 Compact.

Sony predstavilo nové vlajkové lode Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact. Tie prinášajú úplne nový dizajn, ktorý sa odlišuje od predchádzajúcich vlajkových lodí tejto značky najmä zadnou stranou. Predná strana má výrazne menšie rámčeky nad a pod displejom a zachováva si špecifický dizajn Xperie.

Chrbát telefónu je však zaoblený a v prípade plnohodnotnej XZ2-ky aj zo skla. Vďaka tomu umožňuje tento model bezdrôtové nabíjanie, pohľad na chrbát nám však evokuje HTC U11. Dôvodom je snímač odtlačkov prstov, ktorý sa presunul z bočného napájacieho tlačidla na chrbát. Sony sa tak vzdalo jednej zo svojich unikátnych funkcií. Tlačidlo spúšte na bočnej hrane však ostalo zachované.

Porovnanie Xperie XZ2 (vľavo) s Xperiou XZ Premium (vpravo). Všimnite si zmenu dizajnu

Sony Xperia XZ2 má 5,7-palcový Full HD+ displej s podporou HDR. Pomer strán je 18:9. Základom je procesor Snapdragon 845 a kombinácia 4 GB RAM + 64 GB úložisko. K dispozícii je slot na microSD kartu s podporou kapacity až 400 GB. Telefón má 3180 mAh batériu, podporuje rýchle nabíjanie Quick Charge 3.0 a tiež bezdrôtové nabíjanie prostredníctvom štandardu Qi. Nechýba technológia Qnovo pre dlhšiu životnosť batérie.

Zadný fotoaparát s rozlíšením 19 Mpx dokáže nahrávať videá v rozlíšení až 4K s podporou HDR a tiež zaznamená superspomalené video pri 960 fps v rozlíšení až Full HD. Medzi HD a Full HD rozlíšením sa môžete v tomto režime prepínať, v prípade HD videa zachytíte 0,2-sekundový moment, vo Full HD je to 0,1 sekundy. V režime 1080p však zachytíte širšiu scénu.

Sony Xperia XZ2: 3,5 mm jack nehľadajte, nenájdete ho

Nechýbajú ani predné stereo reproduktory, novinkou je funkcia, ktorá aktivuje vibrácie telefónu podľa toho, aký film sledujete, resp. akú hudbu počúvate. Vibrácie zodpovedajú dynamike zvuku a môžete si nastaviť ich intenzitu. V závislosti od používania spotrebujú o cca 10% až 15% batérie viac, ako keby ste túto funkciu nevyužívali. Novinkou je tiež podpora funkcie 3D skener pre predný fotoaparát. Veľmi jednoducho si tak vytvoríte trojrozmernú selfie, ktorú môžete zdieľať na sociálnych sieťach.

Verzia XZ2 Compact prináša 5-palcový displej. Rozmery telefónu v porovnaní s XZ1 Compact sú prakticky totožné, vďaka tenším rámikom mohlo Sony použiť väčší displej. Novinkou je, že XZ2 Compact má totožné rozlíšenie a kombináciu úložiska a RAM ako plnohodnotná verzia. V praxi to znamená, že obrazovka má rozlíšenie 2160 × 1080 a tiež aj podporu HDR.

Sony Xperia XZ2 Compact

Telefón je vybavený 4 GB RAM a 64 GB úložiskom. Jediný rozdiel oproti modelu XZ2 tak spočíva v batérii, ktorá má kapacitu 2870 mAh. Kompaktná verzia nepodporuje bezdrôtové nabíjanie, má plastový chrbát. V prípade oboch verzií chýba 3,5 mm jack. Oba telefóny sú vybavené operačným systémom Android 8.0. V nastaveniach sme si všimli zabudovanie filtra modrého svetla (konečne!) a tiež aj praktickú funkciu Ambient displej, ktorá ukáže informácie o nových notifikáciách na vypnutom displeji.

Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact sa dostanú do predaja v marci, predpokladáme, že v priebehu dvoch týždňov. Presná dostupnosť pre náš trh nebola ešte oznámená a tiež ani cena. Predpokladáme však ceny na úrovni 799 eur pre Xperiu XZ2 a 699 eur v prípade verzie Compact.

Funkciu 3D skener v prípade Xperie XZ2 podporuje aj predná kamera. Jednoducho si tak vytvoríte svoj vlastný 3D selfie model

Prečítajte si aj:

Minúta po minúte: Sony predstavila vlajkové lode Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact (video)

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit