Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Fascinujúce technológie budúcnosti na jednom mieste? Odpoveďou je populárne podujatie FUTURIKON.  Tentokrát sa uskutočnilo dňa 20.septembra 2018 a na pôdu Žilinskej univerzity v Žiline priviedlo všetkých záujemcov z radov študentov, učiteľov, technologických nadšencov či rodičov s deťmi. Čakalo na nich plno zážitkov, živých expozícií, workshopov a zábavy.

Prehliadka technológií budúcnosti pod názvom FUTURIKON každoročne pritiahne záujem množstva ľudí, no tentokrát prišlo rekordných 1 200 účastníkov. Rastúci záujem teší najmä hlavného organizátora. Ním je IT kraj, ktorého súčasťou je aj Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA), IT firmy regiónu a aj Žilinský samosprávny kraj.

Tento rok prišli študenti z 33 stredných škôl z celého Slovenska. Na 22 workshopoch bolo zaregistrovaných 500 študentov, pričom najväčší záujem bol o workshopy pod názvom Divadlo zážitkov – virtuálna realita + Enjoy Lab, Vývoj počítačových hier – Unity 3D a Počúvaj svoju obľúbenú muziku. V rektoráte UNIZA bolo celkovo 15 stánkov univerzitných, firemných a neziskových projektov a organizácií. Budú si môcť po­zrieť laboratóriá, kde im bu­deme prezentovať výsledky nášho vývoja a výskumu.

„Futurikon je vynikajúca príležitosť privítať na pôde Žilinskej univerzity množstvo študentov stredných škôl. Návštevníci sa môžu zúčastniť na workshopoch alebo si odskúšať interaktívne exponáty. Elektrotechnická fakulta prezentuje tie najmodernejšie technológie nielen z oblastí informačných technológií, ale tiež  z oblastí automatizácie, robotiky, fotoniky, multimédií a virtuálnej reality. Veríme, že s mnohými návštevníkmi sa stretneme v školských laviciach ako so našimi študentmi,“ vyjadril sa k podujatiu prof. Ing. Peter Brída, PhD., prodekan pre rozvoj a zahraničné vzťahy.

Doc. Ing. Viliam Lendel, PhD., prodekan pre pedagogickú činnosť na Fakulte riadenia a informatiky UNIZA sa teší zo záujmu mladých ľudí o techniku, moderné technológie a informatiku: „Teší nás vysoká účasť žiakov stredných škôl na workshopoch zameraných na  virtuálnu realitu, 3D tlač, programovanie mobilnej aplikácie, či zneškodnenie nástražného zariadenia svojimi vedomosťami. Veríme, že viacerí z nich v budúcnosti využijú študijné príležitosti, ktoré im ponúka Fakulta riadenia a informatiky UNIZA v rámci študijných programov informatika a počítačové inžinierstvo.“

Novinkou bol tento rok workshop pre učiteľov. Zástupcovia firiem prezentovali 30 učiteľom spôsoby zatraktívnenia technických predmetov pri výučbe. Cieľom je podnietiť študentov na štúdium technických predmetov na vysokých školách alebo pre prácu v tomto sektore v budúcnosti.

Účastníci vnímali workshopy veľmi pozitívne, zapojili sa do cvičení a aj do súťaže. Z 200 zaregistrovaných účastníkov si 20 študentov odnieslo výhry v hodnote 1 000 EUR, napríklad slúchadlá alebo bluetooth reproduktory.

Podujatie FUTURIKON 4 je súčasťou Extrapolácii 2018 – celoslovenského podujatia na podporu rozvoja informačných technológií vo výskume, vzdelávaní a podnikaní. Takmer každý deň, až do konca októbra, budú prebiehať špecializované prednášky najmodernejších technoló­gií v tejto oblasti.

Značky: