Fenomén videohry Pokémon Go ovládol svet vrátane Slovenska.

Jeho tvorcovia stavili na rozšírenú realitu a sloganom „Pochytaj ich všetkých“ doslova rozhýbali masy. Na pohľad nevinná zábava má však na svedomí už niekoľko nehôd a kurióznych situácií. Aby ste si hru užili naplno, nezabudnite v prvom rade na bezpečnosť.

Interaktívna hra je založená na koncepte hľadania Pokémonov v reálnom priestore prostredníctvom mobilných telefónov. Jej hráči sa teda musia pohybovať vonku. Okrem množstva nachodených kilometrov však hra priniesla aj viacero kurióznych situácií a dokonca zranení. Pri používaní aplikácie sa množia pády, zlomeniny, ale aj dopravné nehody či krádeže. V tejto súvislosti je dôležité vedieť, ktoré nepríjemnosti sú kryté z poistenia. „Ak sa zraníte a máte uzatvorené životné, resp. úrazové poistenie, môžete sa obrátiť na svoju poisťovňu a žiadať vyplatenie poistného plnenia. Jeho výška závisí od poistnej sumy a od závažnosti zranenia,“ povedala Daniela Michaličová z KOMUNÁLNEJ poisťovne.

Úplne inak je to však pri šoférovaní. Hoci máte uzavreté povinné zmluvné poistenie aj havarijné poistenie, poisťovňa môže skúmať, ako ku nehode došlo. Nakoľko je používanie mobilného telefónu pri šoférovaní zakázané – podobne ako jazda pod vplyvom alkoholu – môže sa vám stať, že náhrada škody nebude vyplatená, resp. bude krátená. Ak teda sadáte do auta, venujte svoju pozornosť plne šoférovaniu. Na lov Pokémonov choďte peši a auto nechajte doma. Veď táto hra vás má okrem zábavy motivovať najmä k pohybu.

Kuriózne prípady lovcov Pokémonov:

  1. Nebezpečná prechádzka

Hráči Pokémon Go musia za svojimi Pokémonmi prejsť neraz aj niekoľko kilometrov. V Indonézii sa muž takýmto spôsobom zatúlal až do areálu tajnej vojenskej základne, kde bol zadržaný. V Bosne a Hercegovine zase vydali varovanie, aby sa hráči vyhli oblastiam, kde sa ešte stále nachádzajú pozemné míny z vojny v 90. rokoch.

  1. „Dráždil hada bosou nohou“

Americký hráč Pokémon Go sa dostatočne nevenoval riadeniu a narazil svojim autom do zaparkovaného policajného auta. Pri nehode sa našťastie nikto nezranil.

  1. Vynaliezaví zlodeji

Štyria mladíci vo veku od 16 do 18 rokov z amerického štátu Missouri využili hru Pokémon Go na vylákanie hráčov na miesto, kde ich okradli. Ozbrojení teenageri takýmto spôsobom údajne olúpili až 11 hráčov. Polícia ich následne zadržala.