Na nabíjanie elektrických áut by mala stačiť jediná aplikácia. Volá sa Sygic

0

Zatraktívniť elektromobilitu je pre vývojárov rôznych technológií výzvou, ale zdá sa, že riešenie problému s dojazdom a dostupnosťou nabíjania je konečne na dosah.

Rozširujúca sa sieť nabíjacích staníc pre elektrické autá je už viditeľná aj v GPS navigácii Sygic, preto sa stáva prvou voľbou pre šoférov elektrických a plug-in hybridných áut. V roku 2020 Sygic zdvojnásobil počet nabíjacích bodov v navigácii až na takmer 300 tisíc a na obzore sú nové partnerstvá.

Režim pre elektrické autá (tzv. EV mode) je súčasťou Sygic GPS Navigácie od mája 2020, kedy ho Sygic uviedol celosvetovo, pričom s integrovanou platbou za nabíjanie je dostupný v 38 krajinách Európy s viac ako 150 tisícmi nabíjacích bodov. Odvtedy si EV mode aktivovalo viac ako 100 tisíc unikátnych užívateľov. Najaktívnejšie ho využívajú Nemci, Holanďania a Španieli.

S pribúdajúcimi nabíjacími stanicami v aplikácii a prepracovanejším plánovačom trasy pre elektrické autá obľúbenosť aplikácie stúpa. Doteraz je Sygic prvou a jedinou aplikáciou, ktorá poskytuje všetky služby v jednom: GPS navigáciu, plánovač trasy s neustále rozširujúcou sa sieťou nabíjačiek a integrovanú platbu za nabíjanie.

Inteligentný sprievodca zadarmo

EV mode je zadarmo pre všetkých používateľov Sygic GPS Navigácie. Dá sa aktivovať jediným ťuknutím priamo v aplikácii – nie sú potrebné žiadne ďalšie inštalácie či registrácie. Šofér si vyberie svoj typ vozidla z rozsiahlej databázy elektrických a plug-in hybridných áut s preddefinovanou batériou, priemernou spotrebou a typom konektora. Všetky parametre na si môže prispôsobiť na základe reálnej skúsenosti. Používanie appky je úplne jednoduché – stačí do svojej trasy pridať kompatibilný nabíjací bod a overiť jeho momentálnu dostupnosť, následne si vybrať platobnú metódu, nabiť a zaplatiť.

Počet nabíjacích bodov sa zdvojnásobil a nárast pokračuje

V roku 2020 Sygic vstúpil do viacerých partnerstiev, ktoré mu umožnili ďalšie rozšírenie siete nabíjacích bodov, počínajúc Plugsurfingom, najväčším európskym prevádzkovateľom siete nabíjacích staníc. Noví partneri pokrývajú oblasť strednej Európy, východnej Európy a balkánske krajiny. V Sygic GPS Navigácii už teraz nájdete nabíjačky partnerov Greenway, Polyfazer, eJoin a Unicorn.

Budúcnosť patrí cestovaniu, nabíjaniu a platbe s jednou aplikáciou

V súčasnosti je v EV mode viac ako 200 tisíc nabíjacích bodov s možnosťou platby priamo cez aplikáciu Sygic alebo RFID kartou. Cieľom je umožniť platby cez aplikáciu na čo najviac nabíjacích bodoch. Podľa prieskumu firmy Sygic podiel používateľov režimu pre elektrické autá, ktorí uprednostňujú platbu cez aplikáciu, je porovnateľný s tými, ktorí preferujú RFID alebo im na platobnej metóde nezáleží. Platbu cez aplikáciu považujú používatelia za veľkú výhodu. Takmer 40% respondentov považuje nabíjanie za veľmi jednoduché alebo jednoduché; väčšina používateľov stále potrebuje viac času, aby sa oboznámili s nabíjaním na verejných nabíjačkách, keď cestujú na dlhšie vzdialenosti.

V roku 2021 sa bude sieť nabíjacích bodov naďalej rozrastať. V budúcnosti Sygic plánuje do aplikácie pridať ešte viac funkcionalít pre elektrické autá a vytvoriť pre šoférov jedného asistenta pre všetko. Pri navigovaní bude aplikácia brať do úvahy špecifiká typu auta, dojazd, premávku a ďalšie faktory, aby bol prechod z áut so spaľovacími motormi na elektrické ešte ľahší. Tento trend potvrdzujú aj výsledky prieskumu EV Driver Survey Report 2020, v ktorom až 67 % vodičov elektrických áut uviedlo, že už len ťažko niekedy pôjdu na klasickú čerpaciu stanicu.

Značky:

O autorovi

Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií a tiež videoreportáží. Snažím sa byť na každej lepšej tlačovke či už na Slovensku alebo v zahraničí. Mám rád fotografovanie a tiež cestovanie.

Pridaj komentár