Vážne problémy s dodávkami na automobilovom trhu môžu záujemcov odrádzať od kúpy nového auta. Asi nikto nechce čakať na nové auto celý rok, možno aj dlhšie. Avšak aj tu sú medzi značkami svetlé výnimky. Jednou z nich sú Toyota či Lexus.

Dôsledky pandémie, čipovej krízy a pretrvávajúceho vojenského konfliktu na Ukrajine sa premietajú do problémov na trhu automobilov aj u nás. Výrobcovia vozidiel sa museli vysporiadať s nedostatkom i obmedzenými dodávkami dielov životne dôležitých pre produkciu áut.

Zdroj: Arval
Na niuektoré autá potrebujete nielen peniaze ale aj veľa trpezlivosti

To všetko spôsobilo, že ceny za nové autá vystrelili raketovo hore. Okrem toho, ak plánujete výmenu svojho staršieho vozidla za nové, budete si musieť počkať naozaj dlho – pokojne aj rok. Niektorí predajcovia vám dokonca vôbec nevedia zaručiť presný termín dodania a ani cenu kupovaného vozidla v čase naskladnenia. Takto vzniká nepríjemná situácia nielen pre bežných ľudí, ale aj pre firemné flotily, pri ktorých sa to môže podpísať na obchodných aktivitách.

Pomocná ruka od Japoncov

Ak sa u predajcu zastavíte napríklad aj dnes, v mnohých prípadoch si do auta nesadnete skôr ako po roku čakania. To je pre väčšinu zákazníkov neakceptovateľná doba, počas ktorej musia používať svoje staršie vozidlo, či fungovať bez neho alebo hľadať alternatívy inde. Napríklad aj na podobne problematickom trhu s ojazdenými vozidlami.

No čo ak máte záujem o úplne nové auto? Aj v týchto neľahkých časoch, keď modely zdražujú snáď každým mesiacom, sa nájde výnimka s hneď niekoľkými ihneď dostupnými modelmi. A navyše aj s cenovým zvýhodnením.

Už sme vás informovali o možnosti zaobstarať si kľúčový model prémiovej japonskej značky Lexus, kedy plnohodnotné SUV RX 300 môžete dostať prakticky bez čakania a vďaka akciovému variantu Final Edition ušetriť až 15-tisíc eur. S bohatou výbavou ho tak môžete získať za 49 900 eur. Odporúčame vám poponáhľať sa, akcia je viazaná na počet dostupných áut. Momentálne je to ešte možné.

Svojou ponukou však dokáže zaujať aj „sesterská“ Toyota. Napriek ťažkej situácii v automobilovom priemysle spôsobenej nedostatkom polovodičov, sa značke aj tento rok v predajoch darí. Len za prvých sedem mesiacov tohto roka Toyota zaregistrovala 5 265 vozidiel a obsadila celkovo štvrtú priečku na našom trhu.

Najpredávanejšie auto sveta

Toyota sa ako zavedený japonský výrobca snaží vyhovieť a ide proti prúdu. Na rozdiel od iných značiek totiž poskytuje napríklad obľúbený rad Toyota Corolla sedan či populárne SUV RAV4 v benzínových verziách nielen ihneď, ale zároveň aj so slušnou zľavou.

Corolla sa pritom vyznačuje dnes už legendárnou spoľahlivosťou a radí sa k vôbec najpredávanejším vozidlám sveta. V karosárskom vyhotovení Sedan je to auto, ktoré poskytne nielen dokonalé pohodlie, ale aj úctyhodný batožinový priestor s objemom 471 litrov. Cenové zvýhodnenie ako aj okamžitá dostupnosť sa vzťahuje na výbavy Active Comfort.

Toyota Corolla

V základnej výbave Active dostanete aj inteligentný adaptívny tempomat (IACC), predné projektorové svetlá a denné LED svietenie, multimediálny systém Toyota Touch 2 s 8-palcovým displejom, šesticou reproduktorov a napríklad i podporu rozhrania Android Auto a Apple CarPlay.

Vyšší stupeň k slušnému „základu“ pridáva navyše 16-palcové zliatinové disky, predné hmlové LED-ky, dvojzónovú automatickú klimatizáciu, zadnú parkovaciu kameru, elektronickú parkovaciu brzdu či kožený volant.

Podpora moderných technológií v Toyota Corolla

Pod kapotou sa v prípade akciového modelu ukrýva úsporná benzínová jednotka 1.5 Dynamic Force s výkonom 123 koní spolupracujúca so 6-stupňovým manuálom. O bezpečnosť posádky sa okrem iného postará predkolízny bezpečnostný systém (PCS) s detekciou chodcov a cyklistov. Výbava Active získala zvýhodnenie 1 900 eur a k dispozícii je tak už od sumy 16 990 eur. Vyšší stupeň so zvýhodnením takmer 3000 eur dostanete od 17 990 eur.

Obľubujete aj terén?

Toyota pritom neuspokojí iba dopyt po bežných modeloch typu sedan, ale poteší aj záujemcov o trendové SUV. Známa „RAV-ka“ patrí na Slovensku medzi športovo-úžitkovými vozidlami k bestsellerom a je vynikajúcou voľbou pre rodiny či zákazníkov, ktorí vyžadujú viac priestrannosti. SUV modely od Toyoty sú im sympatické a kde-tu využijú aj vyššiu svetlú výšku s dobrou priechodnosťou mimo spevnených ciest.

Toyota RAV4

Toyota RAV4 pritom ponúka batožinový priestor s objemom až 580 litrov a v prípade výhradne benzínového prevedenia dostanete stále veľmi úspornú pohonnú jednotku 2.0 Valvematic s výkonom 175 koní spojenú so 6-stupňovým manuálom alebo prevodovkou Multidrive S.

K dispozícii je tiež pohon predných či všetkých štyroch kolies, pričom základné vyhotovenie Active vás spolu s balíkom Toyota Safety Sense 2 vyjde na iba 27 690 eur. Balík Toyota Safety Sense 2 pritom poskytuje pokročilú bezpečnosť s automatickým prepínaním diaľkových svetiel, inteligentným adaptívnym tempomatom, predkolíznym bezpečnostným systémom s rozpoznávaním chodcov a cyklistov, asistentom udržania v jazdnom pruhu a systémom rozpoznávania dopravných značiek.

Tam však výbava SUV nekončí a už v základe získate aj Bi‑LED svetlomety (parabolické), farebný multi‑informačný TFT displej s uhlopriečkou 4,2-palca, 8-palcovú farebnú dotykovú obrazovku infotainmentu s podporou Apple CarPlay a Android Auto, elektricky ovládané predné a zadné okná, vyhrievané a elektricky ovládané spätné zrkadlá a mnoho ďalšieho.

Vyšší stupeň Comfort je k dispozícii od 30 490 eur a pýši sa automatickou dvojzónovou klimatizáciou, zadnou parkovacou kamerou s dynamickými vodiacimi čiarami, vyhrievanými prednými sedadlami, inteligentnými stieračmi s dažďovým senzorom, strešnými lyžinami či napríklad parkovacími senzormi. Stačí si len vybrať.

Zdroje: Toyota, Lexus, vlastné

Prečítajte si tiež

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.