Microsoft to s podporou umelej inteligencie myslí vážne.

Na webe Windows Central sa objavila informácia, že zariadenia Surface Pro a Surface Laptop budú podporovať špeciálnu funkciu AI. Malo by ísť o vyššiu verziu súčasného Copilota, ktorá sa interne zatiaľ nazýva ako AI Explorer. Pripravovanú funkcionalitu potvrdil používateľ s menom Albacore na sieti Twitter. Ten uvádza detailnejšie špecifikácie v súvislosti s touto novinkou.

Dôležité je, aby počítač, na ktorom bude rozšírená umelá inteligencia bežať, obsahoval príslušné hardvérové komponenty. V tomto prípade budete potrebovať najnovší procesor, ktorý už bude obsahovať neurálnu procesorovú jednotku. Tá je súčasťou najnovších procesorov Intel a AMD, ale aj Qualcomm (konkrétne pri procesore Snapdragon X Elite NPU).

AI explorer windows 11Zdroj: Albacore / Twitter

AI Explorer by mal byť chápaný ako pokročilý Copilot so zabudovanou funkciou historických súvislostí v rámci toho, čo používateľ robí na počítači. S asistentom by sa dalo komunikovať prostredníctvom prirodzeného jazyka a malo by to fungovať v akejkoľvek aplikácii, ktorá umožňuje používateľovi vyhľadávať. Ide napríklad o hľadanie konverzácií dokumentov alebo webových stránok.

Funkcia by sa dala použiť napríklad na nájdenie zoznamu reštaurácií, o ktorých tvrdil iný používateľ v rámci konverzácie, že ich má rád. Tým, že asistent bude rozumieť minulým súvislostiach, nájde konverzáciu, kde konkrétny používateľ hovoril o danej reštaurácii a poskytne ju ako výsledok odporúčania vo svojej vygenerovanej odpovedi.

Je predpoklad, že nová funkcionalita bude zapracovaná už v tohtoročnej verzii Windows 11 24H2, no v našom prípade sme skeptickí, keďže v regióne Európskej únie a iných krajinách sveta zatiaľ nemáme možnosť využívať ani len rozšíreného Copilota. Musíme sa spoľahnúť na funkciu tejto služby cez webový prehliadač alebo samostatnú aplikáciu pre mobilné zariadenia.

Zdroj: Windows Central

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.