Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Aj keď univerzálny návod na výchovu úspešných detí neexistuje, psychológovia a odborníci na vzdelávanie identifikovali niekoľko kľúčových oblastí, ktoré významne ovplyvňujú budúci úspech detí.

Nejde pritom o snahu vychovať za každú cenu budúceho miliardára či olympionika, ale skôr o to, ako položiť pevné základy pre spokojný a naplnený život, v ktorom bude dieťa schopné využiť svoj potenciál a dosahovať nadpriemerné výsledky.

Zvedavosť ako hnací motor úspechu

Prirodzená detská zvedavosť je neoceniteľným darom, ktorý by rodičia mali chrániť a rozvíjať. Keď dieťa príde s otázkou „prečo?“, namiesto rýchlej odpovede ho povzbuďte k vlastnému skúmaniu. Pomôžte mu nájsť cestu k odpovedi, ale zároveň nechajte ho kráčať samostatne. Tento prístup buduje nielen kritické myslenie, ale aj sebadôveru pri riešení problémov – vlastnosti, ktoré sú napríklad aj v dnešnom podnikateľskom prostredí na nezaplatenie. Výborným príkladom je Emile Bok, zakladateľ značky Taiko Audio, ktorý svoju vášeň pretavil na úspešné podnikanie a začal práve keď mal 12 rokov výrobou prvého reproduktora.

Zdroj: elements.envato.com

Neúspech ako príležitosť na rast

Paradoxne, jedným z najdôležitejších faktorov budúceho úspechu je schopnosť vysporiadať sa s neúspechom, či už ide o neúspechy v škole alebo pleťové prejavy v dospievaní, ktoré zmierňuje čistiaci gél Acnemy. Deti, ktoré sa naučia vnímať zlyhania ako príležitosť a nie ako osobnú tragédiu, si budujú tzv. rastové nastavenie mysle. Keď dieťa zažije sklamanie, pomôžte mu zanalyzovať situáciu, identifikovať možnosti zlepšenia a povzbuďte ho do ďalších pokusov.

Koníčky formujú charakter

Pravidelné mimoškolské aktivity nie sú iba spôsob, ako zabaviť dieťa po škole. Či už ide o šport, umenie alebo vedecký krúžok, koníčky učia deti disciplíne, vytrvalosti a časovému manažmentu. Keďže sú súčasťou komunity, rozvíjajú takto aj svoje sociálne zručnosti a schopnosť spolupracovať v tíme – tzv. soft skills, ktoré sú v biznise, práci a prakticky v každej oblasti života čoraz cennejšie.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.