Zavedenie jednotnej oblasti platieb SEPA zjednotilo podmienky pri prevodoch v eurách. Výhody, ktoré táto úprava prináša, pocítite pri prvej úhrade do zahraničia. Nebude vás stáť viac ako tie v rámci Slovenska a prekvapí vás aj rýchlosťou. Z online poradne vyberáme otázky, ktoré sa k tejto téme najčastejšie pýtate:
- Kde zistím, aký mám IBAN?
IBAN máte uvedený v každom výpise z účtu, dá sa vidieť aj v internet bankingu a od februára 2016 bude vždy štandardne uvedený pri uzatvorených zmluvách o bežnom účte. Dá sa tiež zistiť na webových stránkach bánk vrátane NBS pomocou kalkulačky IBAN zo štandardného tvaru čísla účtu. Prevodník IBAN v internet bankingu ponúka aj VÚB.
- Treba nanovo zadať existujúce trvalé príkazy a inkasá?
Pri existujúcich trvalých príkazoch alebo autorizáciách na inkaso (na účte platiteľa) zmenu na IBAN zadávať netreba. Banky už automaticky prekonvertovali účty na tvar IBAN.
- Musí príkaz na SEPA inkaso iniciovaný príjemcom inkasa obsahovať účet už v tvare IBAN?
Áno, príkaz na SEPA inkaso od príjemcu inkasa musí vždy obsahovať účty v tvare IBAN už pri zaslaní/predložení príkazu na inkaso do banky.
- Fungujú SEPA prevody aj na úhrady do Čiech či Veľkej Británie
Pri platbách do SEPA krajín*, ktorých domácou menou nie je euro, bývajú ľudia na pochybách, ako ich vyriešiť rýchlo a výhodne. Základná rada znie: SEPA prevod v eurách je najvýhodnejší aj v tomto prípade.
Nevzniknú vám žiadne kurzové rozdiely a poplatky za prevedenie peňazí sú rovnaké ako do SEPA krajín s eurom či za domáce platby na Slovensku. Prijímateľ peňazí ich má na účte najneskôr v nasledujúci pracovný deň po zadaní príkazu v banke platiteľa. Ak má účet vedený v národnej mene svojej krajiny, suma v eurách sa mu prepočíta aktuálnym kurzom platným v jeho banke, pričom mu vznikne kurzový rozdiel. Zároveň si banka príjemcu voči nemu môže zúčtovať podľa svojho cenníka poplatok za prijatý prevod. Ten môže byť v rôznych bankách odlišný.
- Ako je to s prevodom peňazí v domácej mene do SEPA krajín, kde domácou menou nie je euro? Prevod v inej mene ako euro je cezhraničným prevodom, je pri ňom uplatnený vyšší poplatok ako pri SEPA prevode v eurách. Banka príjemcu môže tiež zúčtovať poplatok za spracovanie platby podľa svojho cenníka. Príjemca však v takomto prípade nemá kurzový rozdiel, ak má účet vedený v mene prevodu.
- Je pravda, že SEPA prevody do zahraničia sú lacnejšie?
Väčšina Európy je dnes súčasťou SEPA priestoru, to znamená, že pri väčšine zahraničných platieb môžete využiť najvýhodnejšie riešenie: SEPA prevod v eurách. Po zadaní platobného príkazu (je jedno, či v pobočke alebo cez elektronické bankovníctvo) bude mať prijímateľ peniaze na účte vo svojej banke najneskôr v nasledujúci pracovný deň. Poplatok za takúto platbu je rovnaký ako pri prevode v rámci Slovenska, 0,22 € pri zadaní platby elektronicky cez Nonstop banking, 1,30 € pri prevode uskutočnenom v pobočke VÚB.
Poznáte krajiny SEPA priestoru s inou domácou menou ako euro? Patria k nim Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Chorvátsko, Island, Lichtenštajnsko, Maďarsko, Nórsko, Poľsko, Rumunsko, Švédsko, Veľká Británia a Švajčiarsko.
Viac na: http://www.vub.sk/sepa/