Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Rebríček najobľúbenejších zahraničných destinácií na priamom spoji z Bratislavy za rok 2023 zverejnila najväčšia technologická platforma pre diaľkovú autobusovú prepravu v Európe spoločnosť FlixBus.

Prvú priečku obsadila Viedeň, nasleduje Budapešť, česká Praha a Brno a päticu uzatvára nemecký Mníchov. Praha si medziročne o priečku polepšila na úkor Brna, takmer polovica cestovateľov do Viedne mieri na letisko. Dopravca ponúkne nové destinácie na priamom spoji z Prešova až na západ Nemecka.

Európske metropoly lákajú turistov na návštevu celoročne. Okrem unikátnej architektúry je tu možné objavovať kúzla lokálnej gastronómie a tradičných receptov, ktoré sa uchovávajú po stáročia. Mimosezónne cestovanie na jar a začiatkom leta so sebou prináša významnú finančnú úsporu nákladov na cestu aj ubytovanie a výhody prázdnejšieho mesta.

Veľa ľudí zas do týchto metropol mieri na medzinárodné letiská, ktoré najmä v zime ponúkajú široký výber priamych letov do exotických destinácií. Skoro polovica cestovateľov, ktorí mieria FlixBusom do Viedne, vystupuje na zástavke pri letisku, ktorá je z centra Bratislavy vzdialená len okolo 45 minút jazdy autobusom.

„Bratislava má skvelú východiskovú pozíciu. Viedeň, Budapešť aj Brno sa nachádzajú do 200 km a jazdný čas do dva a pol hodiny,“ uvádza Martina Čmielová, hovorkyňa FlixBusu pre Česko, Slovensko a Maďarsko, a dodáva: „Z autobusu to robí vysoko konkurencieschopný dopravný prostriedok voči osobnému automobilu. Je to tak po stránke časovej, v čase vysokých cien pohonných hmôt stránke finančnej a navyše ide o nízkoemisné cestovanie s menšími vplyvmi na životné prostredie.“

Z východného Slovenska cez Salzburg a Mníchov až do Freiburgu im Breisgau

FlixBus prináša viac možností, ako sa pohodlne a jednoducho dostať z východného Slovenska do stredoeurópskych a nemeckých destinácií. Od 1. februára predĺži priame spojenie z Prešova cez Salzburg a Mníchov až k hraniciam Nemecka s Francúzskom. Spoje na tejto trase zastavujú okrem Prešova aj v Košiciach, Rožňave, Rimavskej Sobote, Lučenci, Zvolene, Nitre a v Bratislave. Ďalej pokračujú cez Viedeň, Salzburg, Mníchov, zastavujú na letisku v Memmingene a končia vo Freiburgu im Breisgau.

Slovensko sa predĺžením linky po novom prepája s turisticky obľúbenou juhonemeckou oblasťou Allgäu. Zastávky Wangen im Allgäu, Ravensburg a Markfdorf sú skvelé východiská pre turisticky aktívny pobyt. Zastávka v Überlingene sprístupní krásne pobrežie Bodamského jazera. 

Freiburg sa pýši titulom najslnečnejšieho mesta Nemecka. Historické centrum s hrazdenými domami a gotickým Münsterom – majestátnym chrámovým kostolom – je ideálnou destináciou pre valentínskych romantikov. Od skorých jarných mesiacov je Freiburg vstupnou bránou do pohoria Schwarzwald.

Spoje z Prešova vychádzajú každý týždeň od štvrtka do nedele o 17.05, v Bratislave sú o 23.40, v Mníchove o 7.05 a na konečnú dorazia o 13.40 druhého dňa. V opačnom smere z Freiburgu jazdia od piatka do pondelka v čase 16.55 s príjazdom do Prešova o 13.05.

Trasa linky: https://mapy.cz/s/rezajebaba

Flotilu autobusov bez emisií sľubuje FlixBus do roku 2040

„Už len tým, že si cestujúci vyberú diaľkový autobus namiesto osobného vozidla alebo lietadla, znižujú svoju uhlíkovú stopu až o 90 %,“ vysvetľuje Čmielová. Podľa prepočtov organizácie Atmosfair z roku 2021 vypúšťa spoločnosť FlixBus v Európe 26 g CO2 na cestujúceho a kilometer. To zodpovedá približne 16 % emisií CO2 pri ceste autom na rovnakej trase a približne 12 % emisií CO2 pri ceste lietadlom na rovnakej trase.

Zásadná pre budúcnosť v oblasti diaľkového cestovania je však obmena autobusovej flotily. Materská spoločnosť Flix sa zaviazala plniť ciele SBTi (Science Based Targets), čo je jasne stanovený plán postupnej redukcie emisií, a do roku 2040 chce byť v Európe uhlíkovo neutrálna. Spoločnosť sa podieľa na vývoji alternatívnych pohonov, na európskych cestách už testuje prevádzku diaľkových autobusov na elektrický pohon alebo bioplyn či vybavenie štandardných vozidiel solárnymi panelmi.

Spoločnosť Flix je priekopníkom v oblasti dopravy, spolu so svojimi značkami FlixBus, FlixTrain, Greyhound a Kamil Koç ponúka pohodlné a cenovo dostupné cestovanie šetrné ku klíme. Vznikla v Nemecku v roku 2013 a odvtedy svoje služby rozšírila do 42 krajín na 4 kontinentoch a poskytuje spojenie do viac než 5 500 destinácií.

Značky: