Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Modely áut, ktoré patria do segmentu full-size SUV majú fanúšikov nielen medzi americkými vodičmi, ktorí obľubujú veľké autá. Majitelia si pochvaľujú predovšetkým obrovský priestor v kabíne,  ktorému môžu konkurovať iba  vany. Príťažlivý je aj veľkorysý úložný priestor. Tu sú najzaujímavejšie modely full size SUV-čiek. 

Lexus LX 570

Najväčšie SUV v ponuke Lexusu sa na trhu objavilo v roku 1996.  Automobil bol v tom čase konštrukčným dvojčaťom modelu Land Cruiser.  V súčasnosti je v  showroomoch autosalónov tretia generácia, ktorá nemá svoj vzor v rodine Toyoty, bola navrhnutá od základov nanovo. Súčasný model debutoval v roku 2007 a v rokoch 2010, 2012 a 2015 prešiel faceliftami. Jeho cena na americkom trhu sa začína od 85-tisíc dolárov.

Automobil poháňa motor V8 s objemom 5,7 litra a výkonom 383 koní. Má pohon 4 x 4 a automaticky ovládanú prevodovku s ôsmimi prevodovými stupňami. Pohonný systém je vybavený samosvorným diferenciálom Torsen s obmedzeným sklzom.

Na zozname výbavy luxusného SUV je okrem iného centrálne umiestnená multimediálna obrazovka s uhlopriečkou 12,3 palca.Systém aktivovaný hlasom pomôže nájsť zaujímavé miesta na  trase, dopravné správy, správy o počasí alebo o cenách pohonných hmôt.Mestá môžu byť navyše zobrazené v 3D formáte.Vodič môže tiež použiť farebný displej Head-Up.

Zvukový systém vyvinutý podľa technológie Marka Levinsona má 19 reproduktorov s výkonom 450 wattov.Súprava je doplnená o zábavný systém s dvomi monitormi, ku ktorým možno pripojiť externé zariadenia, napríklad hernú konzolu, alebo použiť vstavaný DVD/CD prehrávač.

Cadillac Escalade

Je jedným z najcharakteristickejších veľkých SUV-čiek vyrábaných pre americký trh. Na trhu sa objavil v roku 1998 ako odpoveď na modely japonských a nemeckých automobiliek. V predaji je už štvrtá generácia tohto vozidla. Má motor V8 s objemom 6,2 litra a výkonom 420 koní. Pohon sa prenáša v závislosti od verzie na dve alebo štyri kolesá pomocou 10-stupňovej automatickej prevodovky. Za bezpečnosť zodpovedá Magnetic Ride Control – systém, ktorý monitoruje vozovku tisíckrát za sekundu a prispôsobuje pohon k stavu vozovky a poveternostným podmienkam.

Interiér vozidla poskytuje pohodlie pre 8 cestujúcich. Prvé dva rady sedadiel sú vyhrievané a predné sedadlá majú navyše aj  chladenie. K výbave patrí zvukový systém Bose so 16 reproduktormi.  Kvalitu zvuku podporuje špeciálne akustické sklo v prednej časti vozidla a trojité zatváranie dverí s aktívnym znížením hluku. Podľa výrobcu je to doteraz najtichší Escalade.

V zozname zaujímavých systémov modelu nechýba automatický parkovací systém, obraz  zo zadnej kamery na zrkadle, ktoré pri cúvaní plní úlohu obrazovky a multimediálny systém s dotykovou obrazovkou. Lane Keeping Assist upozorňuje na vybočenie z jazdného pruhu a  varuje pred kolíziou, Vision Surround umožňuje sledovať okolie z vtáčej perspektívy.   Cadillac Escalade v USA predávajú od sumy 74-tisíc dolárov.

Toyota Sequoia

Medzi najzaujímavejšími veľkými esúvečkami nemôže chýbať Toyota. Americké motoristické médiá zdôrazňujú, že Sequoia konkuruje nízkou východiskovou cenou v porovnaní s ostatnými full-size SUV-čkami. Pohybuje sa od 48-tisíc dolárov. Model sa objavil na trhu v roku 2010, v súčasnosti je dostupná jeho druhá generácia.

Pod kapotou má motor V8 s objemom 5,7 litra, ktorý generuje 381 koní. Pohon sa prenáša na dve alebo štyri kolesá prostredníctvom šesťstupňovej, elektronicky riadenej automatickej prevodovky, ktorá umožňuje sekvenčný výber stupňov radenia. Pohon je tiež vybavený režimom TOW/HAUL, ktorý uľahčuje ťahanie prívesu v ťažkom teréne, ako aj adaptívne riadenie podvozku s manuálnym nastavením zadnej nápravy v závislosti od zaťaženia.  Za zmienku stojí,  že pohonný systém modelu získal certifikát Ultra Low Emission Vehicle II, ktorý v niektorých krajinách umožňuje uplatniť si  daňovú úľavu, pretože produkuje veľmi nízke emisie.

Vozidlo môže byť vybavené vyhrievanými a vetranými sedadlami a kabína ponúka priestor pre 8 cestujúcich. Klimatizáciu možno ovládať pomocou panelu aj zo zadného sedadla. Dizajnéri nezabudli na potreby používateľov mobilných telefónov a tabletov – auto je vybavené viacerými 12 V elektrickými zásuvkami, ale nechýba ani zásuvka so striedavým prúdom.

Súčasťou výbavy je Toyota Safety Sense, ktorý zabraňuje kolízii s iným vozidlom alebo chodcom, s automatickým núdzovým brzdením, výstražným systémom pri neúmyselnom vybočení z jazdného pruhu. Má tiež aktívny tempomat a diaľkové svetlá, ktoré sa automaticky prepínajú tak, aby neoslnili oproti idúcich vodičov.

Multimediálny systém ponúka integrovanú navigáciu a prístup k množstvu užitočných aplikácií na uľahčenie prístupu k sociálnym sieťam,  informáciám a umožňuje sledovať aktuálne správy o počasí. Cestu na zadných sedadlách spríjemní Blu-ray prehrávač s 9-palcovým displejom.

 Chevrolet Tahoe

Model Tahoe je na trhu od roku 1995, aktuálne už štvrtá generácia. Ceny tohto vozidla sa na americkom trhu začínajú sumou 63- tisíc dolárov.

V ponuke sú dva motory V8 – 5,3-litrová jednotka ponúka výkon 355 koní, motor s objemom 6,2 litra má výkon 420 koní. Automatická prevodovka so šiestimi prevodovými stupňami ponúka možnosť ručnej zmeny stupňov a režim ťahania ťažkého nákladu.

Tahoe je vybavený reverznou kamerou s obrazom na centrálnej obrazovke a tiež snímačmi, ktoré uľahčujú parkovanie a monitorujú okolie pri vjazde na vozovku. Do výbavy tiež patrí monitorovanie mŕtvych uhlov, alarm pri neúmyselnom vybočení z jazdného pruhu, ako aj systém automatického brzdenia. Inžinieri automobilky Chevrolet vybavili SUV vibračným sedadlom vodiča – systém reaguje, keď niektorý zo snímačov zistí nebezpečenstvo kolízie.

V kabíne pre 8 cestujúcich nájdeme tiež centrálny displej s osempalcovou uhlopriečkou s plnou možnosťou konfigurácie zobrazených informácií. Okrem toho môže vodič použiť displej Head-Up. Cestujúci na zadných sedadlách majú k dispozícii zábavný systém vybavený prehrávačom Blue-ray.

Lincoln Navigator

Vzhľadom na rozmery ho americkí vodiči nazývajú Tádž Mahal. Prvá generácia Navigatora sa objavila v roku 1998. Predáva sa predovšetkým na severoamerickom trhu  a cena sa pohybuje od 72-tisíc dolárov vyššie.

Pod kapotou skrýva  benzínový motor V6 s objemom 3,5 litra a výkonom 450 koní. Pohon sa prenáša na dve alebo štyri kolesá pomocou 10-stupňovej automatickej prevodovky.

Podobne ako ostatné veľké SUV-čka odvezie 8 cestujúcich a sedadlá sú vybavené funkciou ohrievania, predné sedadlá aj chladenia. Uprostred palubnej dosky sa nachádza 10-palcový LCD displej. Cestujúci na zadných sedadlách môžu ovládať klimatizáciu na centrálne umiestnenom paneli.

Zoznam zaujímavých funkcií zahŕňa okrem iného systém Lincoln Play. Cestujúci na zadných sedadlách môžu  vďaka nemu sledovať napríklad filmy na 10-palcových obrazovkách umiestnených za hlavovými opierkami predných sedadiel.

Značky: