Vyzerá ako bežný USB kľúč, ale jeho funkcionalita je iná.

V dnešnej dobe je dôležité chrániť svoje používateľské účty. Ochrana heslom už nestačí, dlhodobo je obľúbená verifikácia v dvoch krokoch, o ktorej sme v minulosti viackrát písali. Najčastejším spôsobom dodatočného zabezpečenia je časovo obmedzený číselný kód, ktorý vám vygeneruje aplikácia a vy ho zadáte po vložení hesla.

Spoločnosť Yubico už dlhšiu dobu vyvíja iný spôsob zabezpečenia v dvoch krokoch. Namiesto číselného kódu potvrdíte vaše prihlásenie pomocou USB kľúča. Ten vložíte do počítača a potvrdíte tak svoju identitu. Prípadne aktivujete NFC modul a ťapnete ním o zadnú stranu telefónu.

Vľavo nový YubiKey s USB-C konektorom. Vpravo starší model s USB-A konektorom a zabudovaným NFC modulom

Yubico na výstave CES predstavilo novú verziu svojho kľúča YubiKey. Ten má menšie rozmery a využíva USB-C port. Tento, ale aj ostatné modely, môžete využiť pri prihlasovaní do služieb od Googlu, Dropboxu, či v prípade lokálneho konta systému Windows. Nechýba podpora pre macOS Sierra a vybraných správcov hesiel.

YubiKey má zatiaľ obmedzenú podporu služieb a nevyužijete ho všade tam, kde je dostupná verifikácia v dvoch krokoch. Zariadenie však využíva štandardizované riešenie FIDO aliancie, takže sa dá očakávať, že postupom času bude toto riešenie kompatibilné s väčším množstvom služieb. Aktuálnym obmedzením je takisto nutnosť používať prehliadač Chrome pri prihlasovaní. Ostatné zatiaľ tento USB kľúč nepodporujú.

Zoznam všetkých kompatibilných služieb nájdete na oficiálnom webe. Nový YubiKey s USB-C konektorom sa predáva za 50 dolárov, k dispozícii sú aj ďalšie modely.

Na CESe predstavený YubiKey je o poznanie menší ako jeho predchodcovia a má USB-C konektor

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit