Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Plán investícií Národnej diaľničnej spoločnosti na rok 2023 bude na úrovni 425 miliónov eur. Aktuálne prebiehajú viaceré verejné obstarávania a niekoľko ďalších plánujeme vyhlásiť.

Medzi nimi sú verejné súťaže na výstavbu úseku R1 Banská Bystrica – Slovenská Ľupča, I. etapa za predpokladaných 81,6 milióna eur či na výstavbu protihlukovej steny na R1 v Banskej Bystrici za zhruba 40 miliónov eur. Na Cestnej konferencii to uviedol Stanislav Beňo, investičný riaditeľ a člen predstavenstva NDS.

Medzi ďalšími investičnými aktivitami sa nachádzajú aj plánované verejné súťaže na projektovú dokumentáciu na niektoré úseky ťahov D1, D2, R1, R2 a R4. Na tieto tendre máme vyčlenených takmer 29 miliónov eur.

Investičný riaditeľ na konferencii tiež odprezentoval úseky, ktoré sú aktuálne vo výstavbe. Celkovo ich je 9. Najčerstvejšie sme odovzdali stavenisko zhotoviteľovi v rámci úseku D1 Bratislava – Triblavina, rozšírenie. „V súčasnosti tu prebieha projektová príprava,“ spomenul investičný riaditeľ. Najbližšie k odovzdaniu do prevádzky má úsek R4 Prešov – severný obchvat, I. etapa, ktorý plánujeme sprejazdniť na prelome leta a jesene tohto roka.

V rámci unikátnych úsekov investičný riaditeľ vyzdvihol najmä stavbu R2 Kriváň – Mýtna, ktorej pripísal prívlastok „cesta korunami stromov“. Tento úsek sa totiž vyznačuje množstvom mostných objektov, pričom práve na tejto stavbe rastie budúca najdlhšia estakáda Slovenska s dĺžkou vyše štyroch kilometrov.

Značky: