Riziko nástroja DeepSeek je ešte väčšie, ako sa predpokladalo v začiatkoch.
Bezpečnostní analytici na webe NowSecure odhalili posielanie údajov používateľov na čínske servery. Niektoré údaje sú zdieľané s tretími stranami. Ide napríklad o spoločnosť ByteDance, ktorá stojí za nástrojom TikTok. Riziko sa týka najmä používania mobilnej aplikácie pre zariadenia iOS. Je ale zrejmé, že Android na tom nebude oveľa lepšie.
Aplikácia sa veľmi rýchle dostala medzi najznámejšie aplikácie a bola stiahnutá do miliónov zariadení. Riziko v ochrane údajov je najmä v tom, že zariadenia patria aj podnikovým používateľom alebo zamestnancom vlády. V minulosti to bola napríklad aplikácia TikTok, ktorú zakázali vládne inštitúcie svojim zamestnancom.

Firma NowSecure urobila niekoľko hodnotení bezpečnosti a ochrany osobných údajov aplikácie DeepSeek a odhalila okrem iného zraniteľnosť v podobe nešifrovaného prenosu dát. Údaje cez internet sa šíria vo forme bežne zobraziteľných textov, čo umožňuje jednoduchšie odpočúvanie alebo manipuláciu s údajmi.
To len potvrdzuje správu, ktorá bola na našom webe uverejnená a pred niekoľkými dňami a poukazovala na nešifrované ukladanie používateľských údajov. Aplikácia okrem iného ale zbiera aj ďalšie údaje priamo nesúvisiace s jej využívaním. Zhromažďuje napríklad dáta o používateľoch a zariadeniach, ktoré sa dajú použiť na ich sledovanie a vytváranie a profilov.
Modely používajú aj niektoré nástroje ako napríklad Perplexity, avšak využívajú ho na vlastných serveroch v USA. Ak chcete používať tento jazykový model a vyskúšať jeho možnosti, je lepšie to urobiť prostredníctvom nástroja, ktorý má model umiestnený na svojich serveroch alebo aplikácii LM Studio.
Zdroj: NowSecure
Prečítajte si aj: