Zariadenie Neptune Suite pozostáva z obrazoviek rôznych veľkostí. Jadrom celého systému sú hodinky.

Pamätáte si na pokus menom ASUS PadFone? Tento smartfón ste mohli jednoducho premeniť na tablet. Stačilo zariadenie vložiť do dokovacej stanice, ktorá mala tvar 10-palcového tabletu. Na podobnom koncepte sú postavené aj hodinky Neptune Suite. V tomto prípade však nebudete zariadenie nikam vkladať. Hodinky na vašom zápästí budú posielať obraz bezdrôtovo do obrazovky v tvare telefónu, tabletu, ale aj do HDMI kľúča, ktorý pripojíte k televízoru. Využívajú k tomu technológiu WiGig.

Hodinky pripomínajú futuristický náramok, sú vodotesné a ich oficiálny názov v rámci celého ekosystému je Neptune Hub. Majú 2,4-palcový dotykový displej, podporujú 3G / LTE konektivitu (do zariadenia vložíte nano-SIM kartu) a využívajú Android 5.0 Lollipop. Nechýba Wi-Fi, GPS, Bluetooth a NFC konektivita. Procesor je štvorjadrový s frekvenciou 1,8 GHz, avšak detaily o konkrétnom modeli a operačnej pamäti nie sú dostupné. Úložisko má kapacitu 64 GB.

Súčasťou Neptune Suite je aj 5-palcový displej s HD rozlíšením a 8MP zadným fotoaparátom. Pocket Screen neponúka sám o sebe žiadnu funkcionalitu, avšak po spárovaní s hodinkami môžete túto placku používať ako telefón. Nechýba Tab Screen, čo je 10-palcový tablet, ktorý je samostatne nepoužiteľný. V kombinácii s hodinkami a klávesnicou Neptune Keys získate pracovný nástroj na úrovni ASUS Transformer Padu. Poslednou súčasťou riešenia je Neptune Dongle, ktorý funguje podobne ako Google Chromecast.

Obraz z hodiniek môžete poslať do telefónu, tabletu, televízora

Obraz z hodiniek môžete poslať do telefónu, tabletu, televízora

Neptune Suite je na pohľad veľmi ambiciózny projekt. Výrobca sa smelých nápadov nebojí a už predchádzajúce zariadenie, Neptune Pine, ukázalo, že sľúbenú funkcionalitu dokáže dodať. Pri pohľade na hodinky Pine si však nevieme predstaviť, kto by ich chcel reálne nosiť.

Obávame sa, že podobný osud môže postihnúť aj najnovší výmysel spoločnosti. Prepojenie viacerých obrazoviek, ktorých centrom sú inteligentné hodinky, je pekný nápad, avšak otázkou ostáva, ako to bude celé fungovať v praxi. Diskutabilná je aj výdrž batérie samotných hodiniek, ktorá je veľmi dôležitá. Výrobca ju neudáva. Hodinky sú základom celého systému a keď sa vybijú, ostatné obrazovky sú nepoužiteľné.

Nehovoriac o tom, že za cenu 900 dolárov (toľko bude stáť kompletné vybavenie) si kúpite samostatný tablet, lacnejší telefón a k tomu aj inteligentné hodinky. Používateľov však koncept projektu oslovil a Neptune Suite už na portáli Indiegogo vyzbieral takmer 800 tisíc dolárov.

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit