Vedeli ste o tom, že proteínové tyčinky nie sú len pre športovcov? Sú vhodným doplnkom pestrej stravy a ešte k tomu aj pomáhajú chudnúť, pretože rýchlo zasýtia.

Ak sa chcete zbaviť prebytočných kíl, mali by ste si počas dňa rovnomerne rozdeliť príjem energie z jedla. Nie vždy však máme možnosť si dať jogurt, pripraviť kokteil či sa zastaviť na šalát. Nehovoriac o tom, že práve v čase medzi hlavnými jedlami nás často prenasleduje chuť na niečo sladké. Výhodou proteínových tyčiniek je, že obsahujú menej cukru a tuku, ale viac bielkovín. Navyše majú vysokú schopnosť zasýtiť.

Trend proteínových tyčiniek naberá v súčasnosti na neuveriteľnej intenzite. Môžeme ich dnes nájsť takmer všade, od supermarketov až po čerpacie stanice. Pozor, nie všetky výrobky sú naozaj tým, za čo sa vydávajú. Moderný obal sľubujúci štíhlu postavu, zdravú pochúťku a obsah plný bielkovín nehovorí vždy pravdu. Výrobok by mal obsahovať od 10 – 20 a viac gramov bielkovín a dominantnou zložkou by mal byť proteín, nie sacharid.

Ak je pomer obrátený v prospech sacharidov, nejde o proteínovú tyčinku. Prítomnosť sacharidov netreba v proteínových tyčinkách vnímať negatívne. Pre aktívnych ľudí a športovcov sú sacharidy potrebné a telo ich využije. Ak potrebujete tyčinku s nulovým alebo obmedzeným obsahom sacharidov, siahnite po tyčinkách Prodietix. Sú vyrobené tak, aby vám pomohli pri chudnutí, ale, čo je najdôležitejšie, sú chutné. Na trhu je množstvo proteínových tyčiniek, ale väčšina z nich chutí umelo, prípadne až príliš sladko.

Ak si chcete dopriať naozaj kvalitu a topku medzi proteínovými tyčinkami, vyskúšajte napríklad: Protein Bueno coconut alebo Vanilková tyčinka v mliečnej čokoláde s lieskovými orieškami Deluxe.

 • Sú vhodné do bežného aj redukčného jedálnička.
 • Sú bohaté na bielkoviny.
 • Sú bez pridaného cukru.
 • Majú vynikajúcu chuť, ktorá prekvapí a už nepustí.
Proteínová tyčinkaZdroj: Prodietix
Proteínová tyčinka

Ako si vybrať kvalitnú proteínovú tyčinku?

 • Pozrite sa na celkovú energetickú hodnotu. Ak je vaším plánom schudnúť, vyberte si tyčinku s čo najnižšou celkovou energetickou hodnotou, ak pravidelne cvičíte, vhodná je proteínová tyčinka s vyšším množstvom kalórií.
 • Všímajte si aj zloženie bielkovín.
 • V kvalitnej proteínovej tyčinke by nemal byť fruktózový sirup a nezdravé rastlinné tuky.
 • Bielkoviny by mali byť zastúpené vo výrazne vyššom pomere voči sacharidom.

Proteínové tyčinky prinášajú množstvo benefitov.

 • Sú výborným zdrojom vlákniny.
 • Obsahujú dostatočné množstvo vitamínov a minerálnych látok.
 • Predstavujú skvelý spôsob, ako jesť sladké maškrty zdravo.
 • Ide o rýchly snack v práci, maškrtu do kabelky či batoha, dezert ku káve.

Ak ste práve dostali neuveriteľnú chuť na niečo sladké, ale nechce stále siahať len po čokoládových variantoch, siahnite po Malinovej tyčinke alebo Tyčinke s príchuťou citrónového koláča. Nemusíte mať strach, že siahnete po niečom nezdravom, treba si so sebou vždy nosiť proteínovú tyčinku, ktorá spoľahlivo zaženie hlad, a dokonca pritom nepriberiete ani gram.

Ak si vyberáte proteínovú tyčinku, nezabúdajte na to, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Problémom je najmä výber, orientovanie sa v zložení a tiež v znalostiach surovín, z ktorých sú jednotlivé tyčinky vyrábané. Pred samotnou kúpou tyčinky je najpodstatnejšie riadne preštudovať jej zloženie na zadnej strane obalu.

Prevláda v nich cukor, proteín, tuk, ovocie alebo orechy? Ak sa tieto suroviny nachádzajú niekde v strede alebo na konci, a sú sprevádzané množstvom skratiek a chemických značiek, nejde o ozajstnú proteínovú tyčinku. V skutočnosti ste práve mali v rukách vysoko priemyselne spracovanú sladkosť s pekným obalom.

Vyberajte si preto správne a dôkladne si pozrite etiketu na obale. Nezabúdajte, že aj takáto tyčinka má chutiť skvelo a nielen po práškoch a kadejakých dochucovadlách. Má vám chutiť a prinášať vám radosť zo sladkej chuti – a bez zbytočného cukru, čo sa týka predovšetkým tyčiniek vhodných do low carb a low fat diét.

Článok bol uverejnený v rámci spolupráce.

Značky: