Ak by sme mali Nikon Z50 opísať veľmi jednoducho, tak by to vyzeralo presne takto: optimálna veľkosť, slušný grip a v danej triede výborné foto i video výstupy. No nájdu sa aj nedostatky, tak sa na to pozrime.

Nie je to veľmi dávno, čo spoločnosť Nikon predstavila nový mirrorless fotoaparát radu Z, formátu DX (APS-C) a prvé dva objektívy NIKKOR Z formátu DX so zoomom – NIKKOR Z DX 16 – 50 mm f/3,5 – 6,3 VR a NIKKOR Z DX 50 – 250 mm f/4,5 – 6,3 VR. Presne túto zostavu sme mali na test aj my a považujeme ju za veľmi použiteľnú v rôznorodých podmienkach. Počas testu sme fotili v prírode, v dobre osvetlených interiéroch, ale aj v zlých svetelných podmienkach, na rôznych reportážach alebo počas noci.

V prvom rade je dôležité vedieť, že ide o strednú triedu, ktorá je primárne určená pre pokročilých začiatočníkov a cestovateľov, ktorí vyžadujú kompaktné rozmery a zároveň všestrannú využiteľnosť – fotografovanie i video. Nikon Z50 zaujme na prvý pohľad kompaktným telom s veľmi dobrou ergonómiou, vďaka čomu sadne aj do väčšej ruky a dobre sa s ním pracuje. Na cestovanie je tento stroj ako stvorený, nakoľko má hmotnosť iba 450 gramov (telo) a spolu s väčším objektívom (50-250 mm) to nie je viac ako 800 gramov. Okrem slušného gripu oceňujeme aj dobré rozloženie ovládacích prvkov, na ktoré sa dá veľmi rýchlo adaptovať. Ak ste „nikoňáci“, tak ho iba chytíte a fotíte :).

Nikon do tejto novinky integroval aj výklopný displej, ktorý je možné otočiť o 180° do selfie režimu, čo ocenia najmä blogeri a vlogeri, ale má to jeden háčik. Displej sa dá bežne odklopiť smerom k fotografovi, čo je skvelé, ak fotíte alebo natáčate napr. kúsok od zeme a pod. Avšak, ak chcete natáčať seba, tak ho síce môžete pretočiť smerom ku sebe, ale iba v jednom smere – odspodu. To znamená, že je to možné iba vtedy, keď ho budete držať v ruke. Na väčšine statívov alebo stabilizátorov o túto možnosť prichádzate. Mikrofón pripojíte bezproblémov, tomu nezavadzia nič.

Podobným prípadom je napr. Canon EOS M6 Mark II, ktorý má výklopný displej dohora ­­– ak by bol v sánkach mikrofón, tak je to rovnako na… Tak si vyberte, čo je horšie/lepšie. Ideálny by bol výklopný displej do boku, pričom by nemusel mať ani extra kĺb, stačil by jednoduchší, no stále pevný mechanizmus (na ktorom si Nikon zakladá). Keď už sme v tejto časti, tak rovno spomeňme, že nechýbajú ani sánky na mikrofón a iné príslušenstvo, pričom je v tejto kupole integrovaný aj interný blesk, čo sa občas môže hodiť. My ho veľmi nepoužívame.

V ľavom boku je krytý 3,5 mm audio konektor na pripojenie externého mikrofónu, no konektor na slúchadlá (odposluch) chýba. Nám to nevadilo, ale niekomu to prekážať môže. Taktiež je tu krytý microUSB konektor (možnosť nabíjania) a miniHDMI port. Prečo microUSB a nie USB-C? To nám nevedeli úplne presne zodpovedať ani technici. Škoda, doba praje USB-C, micro-USB je postupne minulosťou.

Ešte sa vráťme nachvíľku k telu, ktorého skelet tvorí horčíková zliatina, čo zvyšuje celkovú odolnosť zariadenia, ale vode a prachu odolný nie je, na to treba dávať pozor. Pochváliť musíme celkové spracovanie, ako aj dobre umiestnené ovládacie prvky, to sa musí nechať. Prevažná časť ovládacích prvkov je na pravej strane, takže práca s jednou rukou nebude žiadnym problémom. Výklopný displej má 3,2-palca, je plne dotykový a novinkou sú aj samostatné dotykové tlačidlá na jeho pravej strane, ktoré celé ovládanie ešte viac zjednodušujú.

V prednej časti sú okrem objektívu a aretačného tlačidla aj dve funkčné tlačidlá (FN), ktoré si môžete nastaviť podľa seba. V spodnej časti je 3/4 závit na statív a plastový kryt 1120 mAh batérie, vedľa ktorej má svoje miesto aj slot pre jednu SD kartu. Výdrž na batériu je výborná – ani počas fotograficky aktívneho dňa sme ju úplne nevybili, takže na celodňové akcie je tento stroj ideálny. Ak však veľa cestujete, tak sa vám zíde aj záložná batéria – pre istotu.

Bajonet má totožnú veľkosť akou disponujú modely Nikon Z6 a Z7.Vďaka tomu je Nikon Z50 plne kompatibilný s bajonetovým adaptérom FTZ, ktorý umožňuje používať s týmto fotoaparátom objektívy NIKKOR s bajonetom Nikon F pre digitálne jednooké zrkadlovky – toto považujeme za veľkú výhodu.

Samozrejmosťou je OLED hľadáčik s rozlíšením 2,3 milióna bodov, ktorý pokrýva 100% snímanej scény. Ten je precízne vyhotovený a v snímanom obraze vidíte aj nastavenia fotoaparátu, ktoré môžete meniť bez toho, aby ste zariadenie dávali dole z oka, toto máme radi. Pochváliť treba aj spracovanie menu, ktoré je typicky prehľadné a dobre sa v ňom orientuje, pričom ponúka veľa zaujímavých nastavení a možností konfigurácie zariadenia a jednotlivých funkčných tlačidiel podľa predstáv.

„Výborné vlastnosti, kvalitné výstupy a kompaktné rozmery novinky ocení nejeden cestovateľ, ktorý optimalizuje váhu a veľkosť techniky.“

Jednou z najpodstatnejších častí je snímač (nestabilizovaný), ktorý má rozlíšenie 20,9 Mpx (DX). Ten ponúka hybridné PDAF zaostrovanie, 209 ostriacich bodov a 90% pokrytie obrazovej plochy. Prítomná je aj inteligentná detekcia tváre a zaostrovanie na oko s automatickým sledovaním. To sme skúšali aj v praxi a väčšinou sa na to dá spoľahnúť. V celkovom meradle je zaostrovanie skutočne rýchle a čo sa týka ostrenia na oko, tak s tým si dokáže Z50 poradiť taktiež veľmi dobre. Obrazový procesor (Exspeed 6) šľape ako hodinky a oči vyhľadáva veľmi precízne. Samozrejme, treba to mať trošku v rukách.

Rozsah citlivostí ISO je 100 až 51 200, čo je v tejto kategórii viac než výborná hodnota. Prevažne sa snažíme fotiť na nižšie ISO, niečo medzi 100 až 250, no nie vždy to je reálne a naučili sme sa, že pokiaľ nefotíme „dopad brexitu pre anglickú kráľovnú“, tak trošku šumu nikomu neuškodí. V interiéri ho kľudne vyhodíme na ISO 600+, občas aj 1600 a stále je to reálne použiteľný záber, takže sa toho netreba báť a trošku experimentovať. Radšej si dáme vyššie ISO, nižšiu clonu a vyššiu rýchlosť závierky.

Z dvojice objektívov sme častejšie používali NIKKOR Z DX 16 – 50 mm (f/3,5 – 6,3 VR), nakoľko je extrémne ľahký, no zároveň ponúka výborné parametre – peknú kresbu i hĺbku ostrosti, dostatočne účinnú stabilizáciu a multifunkčnú ohniskovú vzdialenosť. Odfotíte s ním pekný portrét, krajinu, street foto a nestratí sa ani na reportážach. Ak potrebujete dlhšie ohnisko, tak je super „sklom“ NIKKOR Z DX 50 – 250 mm (f/4,5 – 6,3 VR).

Tento teleobjektív má tiež veľmi príjemnú hĺbku ostrosti, kresbu a rozsah, pričom je na dané vlastnosti veľmi ľahký. Ani jedna kombinácia nie je priamo určená pre náročných fotografov, ale to nič nemení na fakte, že je to výborný fotoaparát, ktorý vám ponúkne krásne výstupy za akýchkoľvek okolností. Odporúčame sa vyvarovať automatickému režimu (pri fotení), ktorý je fajn, ale nepracuje podľa našich predstáv (asi žiadny automat nepracuje podľa predstáv fotografa) a siahnuť rovno po manuálnom režime.

„Vďaka inteligentnému automatickému zaostrovaniu s detekciou očí je Nikon Z 50 skvelý na snímanie portrétov. Oceňujeme aj sériové snímanie rýchlosťou11 snímok za sekundu (s automatickým zaostrovaním/automatickou expozíciou), ktoré sa postará o dostatok kvalitného foto materiálu pri snímaní akčných scén. Odpadu bude pri sériovom snímaní viac, no určite v tom balaste nájdete aj tú pravú fotku, ktorú ste potrebovali.“

 Prednosťou Nikonu Z50 je aj schopnosť natáčať kvalitné 4K/30fps video (formát MOV/MP4), pričom sa nezabúda ani na spomalené video vo Full HD rozlíšení. Päťnásobné spomalenie vo výsledku znamená frekvenciu – 120fps (bez zvuku). Nastavenia videa sú relatívne jednoduché, a preto je tento model vhodný aj pre začiatočníkov. Stabilizácia je iba v rámci objektívu, no i tak sa s tým dá pracovať. Ak vyžadujete lepšiu stabilizáciu, odporúčame vyskúšať gimbal.

Nikon Z50

Bežná (rýchla) fotografia v exteriéri

Na tento model vám postačí aj menší a tým pádom lacnejší. Niekoľko videí sme počas testu natočili a žiadne extra výhrady nemáme – zaostrovanie pracuje precízne, dynamický rozsah je prijateľný a dokonca sa dá občas použiť aj zvuk nasnímaný integrovaným stereo mikrofónom. Ešte raz – je to pre bežných používateľov, no na svoje si prídu aj pokročilí kreatívci. Dodajme, že nechýba ani PictureControl s možnosťou úprav niektorých režimov a možnosť snímania časozberných video sekvencií s pokročilým nastavením.

„ Nikon Z50 ponúka veľmi dobrý pomer výkon/cena, vďaka čomu má nábeh stať sa tohtoročným foto bestsellerom.“

Dôležitou súčasťou je aj bezdrôtová konektivita, ktorú zastupuje Wi-Fi a Bluetooth. Samozrejmosťou je komunikácia fotoaparátu s aplikáciou Nikon SnapBridge, vďaka ktorej je možné toto zariadenie vzdialene ovládať a rýchlo prenášať súbory do smartfónu alebo tabletu. Ak nemáte externú spúšť, tak toto je výborný pomocník, najmä počas snímania dlhých expozícií. Časť používateľov ocení aj možnosť rýchleho zdieľania fotografií priamo na sociálne siete, čo v dnešnej „insta dobe“ dáva zmysel.

Nikon Z50

Nikon Z50

Zapožičal: Nikon

Cena testovanej zostavy: 1289 Eur (Nikon Z50 + NIKKOR Z DX 16 – 50 mm a NIKKOR Z DX 50 – 250 mm)

Prečítajte si aj:

Nikon D780: Tejto novinke sa poteší každý kreatívec (poznáme ceny a dostupnosť)

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE