Zdá sa, že klasické digitálne zrkadlovky budú z trhu čoskoro vytlačené.

Za ich odchod môže aj čoraz kvalitnejšie mobilná fotografia, ktorú dokážu vytvoriť moderné smartfóny. Na tento trend samozrejme teraz zareagoval aj japonský Nikon, ktorý sa v budúcnosti bude zameriavať iba na bezzrkadlovky. Poslednou zrkadlovkou spoločnosti by sa tak mal stať model Nikon D6.

Zrkadlovky, ktoré využívajú sústavu mechanických častí a zrkadiel na zobrazenie obrazu cez objektív alebo okulár, tvoria iba 30 % príjmov spoločnosti Nikon. Bezzrkadlovky pritom dokázali za ostatných desať rokov vyvolať malú revolúciu a sú čoraz obľúbenejšie. V prípade spoločnosti Nikon tvoria až 50 % jej príjmov. 

Nikon Z fcZdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk
Nikon Z fc a systém nabíjania

Okrem toho, že bezzrkadlovky sú čoraz viac “trendy”, nemajú mechanické časti, ktoré by sa opotrebovávali ako pri klasických zrkadlovkách. Ďalšími výhodami je aj samotná prevádza týchto fotoaparátov. Fotografujú rýchlejšie a aj obraz dokážu spracovať rýchlejšie ako porovnateľné zrkadlovky. Používatelia oceňujú aj ich kompaktné rozmery.

Podľa dostupných zdrojov je dokonca vidieť, že už v roku 2020 predaj bezzrkadloviek (2,93 milióna kusov) prekonal počet dodávok zrkadloviek (2,37 milióna). Trend je teda jasný.

Je pritom možné, že aj spoločnosť Canon bude rozhodnutie spoločnosti Nikon čoskoro nasledovať.

Zdroj: GSMArena

Prečítajte si aj:

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.