Notebook za super cenu: ASUS VivoBook Max X541N

0

Dizajnovo veľmi podarený notebook, takisto s plastovým telom a jemne textúrovaným krytom. Vodorovné čiary v textúre sa nám páčili viac ako imitácia „vlasov“ v prípade Aceru.

Lahôdka je jemné tieňovanie sivomodrej farby (testovaný farebný variant) smerom zvnútra notebooku k touchpadu a rovnako tak aj na vrchnej strane krytu. Veko otvoríte približne do uhla 150°.

Klávesnica je jemne vsadená a dobre sa na nej píše. Vzhľadom na to, že viac hrká o základňu notebooku, nie je až taká tichá. Čo sa týka jej rozloženia, to je štandardné. Nie sú tu žiadne prvky, ktoré by pôsobili rušivo. Klávesy sú menšie ako býva zvykom, majú ale medzi sebou väčšie medzery. Šípky majú klasickú veľkosť ostatných klávesov. Neprekážalo nám ani to, že pravá už bola súčasťou numerického bloku.

Model notebooku / ParameterASUS VivoBook Max X541N
ProcesorIntel Celeron N3350 1,1 ÷ 2,40 GHz, 2 MB cache (max. 6 W TDP)
Operačná pamäť4 GB DDR4
Pevný disk500 GB, 5400 ot./min.
Displej15,6″, anti-reflexný, max. rozlíšenie 1366 × 768 px
Grafická kartaIntel HD Graphics 500
Optická mechanikaáno
Porty1 × USB 3.0, 1 × USB 2.0, 1 × USB-C, LAN, HDMI, VGA, čítačka SD, kombinovaný audio
Operačný systémMicrosoft Windows 10 Home
Rozmery [mm]381 × 252 × 28
Skutočná hmotnosť [kg]1,977
Záručná doba [mesiacov]24
ZapožičalASUS
Cena (EUR s DPH)329

Zaujímavosťou sú ale reproduktory SonicMaster. Kto pozná sériu ASUS s takými reproduktormi, vie o čom je reč. Na pohľad vyzerajú veľmi dobre. V skutočnosti toto je najkrajší notebook z testu. Dierkovanie okolo reproduktorov umocňuje celkový vizuálny zážitok. Sú totiž na hornej strane nad klávesnicou.

Takisto je v tomto prípade prostredie čisté. Žiadne rušivé LED diódy. Dve sú vpravo na prednej hrane vedľa čítačky na SD karty. Jej vsadenie do šikmej prednej hrany je naozaj netradičné. Karta takmer celá zmizne vo vnútri notebooku, a to ju ešte nemáte zasunutú úplne celú.

Model / TestyASUS VivoBook Max X541N
Kancelársky výkon – PCMark 8
Home accelerated score1318
Work accelerated score2476
Kancelársky výkon – PCMark 101208
Essentials2862
Productivity2166
Digital Content Creation733
Herný výkon – 3DMark 11 (Score)218
Graphics score189
Physics score1455
Combined score199
Pevný disk – HD Tune Pro 5
Average speed [MB/s]86,9
Access time [ms]19,1
Batériové testy
PCMark 8, Work Accelerated [hh:mm]4:29
Teplota – kancelársky / výkonný režim
Klávesnica, najhorúcejšie miesto [°C]32,2 / 35,7
Spodok, najhorúcejšie miesto [°C]31,7 / 33,2
Celkové hodnotenie
Faktor mobility2,27
Odolnosť tela4/5
Dizajn5/5
Klávesnica3/5
Výkon2/5

Výkon a hardvérová výbava

Po stránke výkonu je tu cítiť rezervy. Oproti ostatným modelom v teste je tu Intel procesor Celeron. Na bežné veci postačí. Tam, kde bude treba vyšší výkon sa už zadýcha. Typicky to vidieť na multimediálnych benchmarkoch.

Takisto ste sa o jeho nižšom výkone mohli presvedčiť z nášho komprimačného testu. Jeho výkon našťastie neovplyvňoval používanie kancelárskych aplikácií. Jemne pomalšie reakcie sme zistili na náročných webových stránkach.

Facebook a veľa otvorených kariet v prehliadači mu dajú zabrať. Ten ale dáva zabrať aj počítačom s vyššou sériou procesorov. Páčila sa nám prítomnosť USB-C portu, hoci to nie je ozajstný USB-C port, ale obojstranný USB 3.0 port. Nevadí, aj toto je fajn. Získate väčšiu variabilitu na pripojenie rôznych zariadení s novým USB konektorom.

Takto vyzerá jeden z reproduktorov SonicMaster na notebooku ASUS

Ani v tomto prípade sa notebook veľmi nezahrieval. Škoda len, že práve klávesnica bola na niektorých miestach teplejšia ako spodok. VivoBook Max je tichý aj pri vyššej záťaži, 500 GB disk takmer nepočuť.

TOP3

  • Vynikajúce reproduktory
  • Cena
  • USB-C (štandard USB 3.0)

Hodnotenie
+ nádherný dizajn
+ kvalita hudby z integrovaných reproduktorov
+ pohodlná klávesnica
+ najlacnejší v teste
– hlučnejšia klávesnica
– menej výkonný CPU

Cena: 329 EUR
Zapožičal: ASUS

Tento článok vyšiel aj v tlačenom vydaní TOUCHIT č. 9/2017, ako súčasť testu notebookov pre študentov, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Značky:

O autorovi

Notebook, smartfón, slúchadlá a ja - toto je zostava, vďaka ktorej pod mojimi prstami vznikajú recenzie aj detailné testy a videá notebookov, telefónov, slúchadiel, reproduktorov, tlačiarní alebo softvérových služieb či gadgetov. Pod taktovkou trance a deep house pribudne každý deň na "digitálnom papieri" pár nových riadkov. A keďže sa zatiaľ nikto na moje texty nesťažoval, hudobný štýl je môj piaty element.

Pridaj komentár