Najtenší notebook na svete s 13,3″ uhlopriečkou je stále favoritom, ktorý nemá konkurenciu ani medzi menšími modelmi.

Je to notebook, ktorý poslúži na čokoľvek. Teda nielen na kancelársku prácu ale aj na multimediálne využitie. A ako to už býva, zahráte si na ňom aj staršie hry.

Koncepčne je jasné, že toto je odlišný stroj. Čakať, že tu bude plná verzia HDMI alebo VGA konektory, nie je na mieste. Kto hľadá takúto výbavu, musí sa poobzerať inde. Swift 7 je notebook, ktorý prekonáva niekdajšie ultrabooky, no zároveň sa ho treba naučiť používať. Hliníkové telo je unibody, spodná časť v matnej čiernej pôsobí trochu lacno a chytá odtlačky prstov. Našťastie ju pri používaní nevidno. Na veku bohužiaľ odtlačky vidno budú a nevyzerá to elegantne.

Dizajn a použitie

Jeho tenký dizajn prináša skvelú ergonómiu, najmä pre zápästia. V našom prípade sme zatiaľ potrebovali na všetko redukciu. Dva USB-C porty sú určite trend. Ako sme konštatovali, notebooky tohto typu trochu predbiehajú budúcnosť. Jedným USB portom ho nabíjate, druhý je voľný. Nuž ale nie je tu ani čítačka pamäťových kariet, dokonca ani v micro verzii. To znamená že sa notebook bude treba naučiť používať inak – bezdrôtovo. Teda výrazne s cloudom alebo mať USB-C zariadenia. Skutočne oceňujeme krok výrobcu pribaliť jednu USB-C na USB 3.1 redukciu v podobe krátkeho káblika.

Ideálne je použitie Bluetooth myši, inak vám totiž redukciu trvalo obsadí nano prijímač k bezdrôtovej myši. Ak budete potrebovať niečo preniesť z externého disku, budete ju musieť na chvíľu odpojiť a možno ju aj stratíte. Dá sa to síce riešiť prikúpením nejakého rozbočovača. Po chvíli zistíte, že máte síce najtenší notebook na svete, no trvale je k nemu pripojený nejaký rozbočovač, a to už nie je tak dobre vyzerajúce ako v marketingových materiáloch.

Skĺbenie hranatých a jemne zaoblených hrán sa nám páčilo. Vidno, že toto je notebook so striedmym dizajnom na prácu a zároveň musí lahodiť oku. Výhradu máme prakticky len k dvom príliš jasným LED diódam na hornej časti základne. Klávesnica je tichá, hoci nie takmer bezhlučná ako u Chromebooku. Škoda, že nie je podsvietená. Toto už je cenová kategória, kde by sme takúto funkcionalitu očakávali.

Aj pri 13,3″ uhlopriečke sú klávesy priestranné a majú medzi sebou široké rozstupy. Nehrozí tu žiadne tlačenie prstov. Touchpad je extrémne široký a priestranný. Takýto touchpad sa vidí len málokedy, funguje bezchybne a rozhodne sa dá pri práci s notebookom seriózne používať.

Dva USB-C konektory a jeden kombinovaný audioport, viac na modeli Acer Swift 7 nenájdete

Technológie a výkon

Notebook je vybavený procesorom Intel Core i5-7Y54 s frekvenciou 1,2 GHz a možnosťou krátkodobého pretaktovania na 3,2 GHz. Toto je 7. generácia CPU od Intelu a nevyžaduje chladenie. Avšak je to špeciálna edícia, ZenBook v našom teste je takisto zo siedmej generácie a ide o model s potrebou aktívneho chladenia.

Vo výbave je ďalej dostatočná kapacita SSD disku. 256 GB bude stačiť aj náročnejším používateľom. Ocenili sme aj Full HD displej, ktorý nie je dotykový. Takúto vlastnosť prakticky nikto na tomto type notebooku nepotrebuje a nestojí vás ani peniaze navyše. Vďační sme aj za Full HD a nie vyššie rozlíšenie, ktoré hrá pri 13,3-palcovej uhlopriečke viac na efekt ako reálny prínos.

Po zvukovej stránke má notebook integrované technológie Dolby Audio Premium a Acer TrueHarmony. Iste, reproduktory v spodnej časti nebudú priamo porovnateľné s externým reproduktorom. Na akýkoľvek účel nám dobre poslúžili.

Čo však oceňujeme na technológii ešte viac, je prispôsobenie zvuku pre rôzne využitie – filmy, hudba, hry alebo videokonferencie. Rozdiel pocítite už aj pri prehrávaní hudby cez YouTube, keď si to porovnáte s inými notebookmi.

Hodnotenie

+ pevné telo, klávesnica, nehlučný počítač, vysoký výkon, kvalitné audio
– klávesnica bez podsvietenia

Cena: 1269 EUR
Zapožičal: Acer

Verdikt

 

Tabuľka technických parametrov notebooku:

Model notebooku / ParameterAcer Swift 7
ProcesorIntel Core i5-7Y54 1,2 ÷ 3,2 GHz, 4 MB cache (max. 4,5 W TDP)
Operačná pamäť8 GB DDR3
Pevný diskKingston 256 GB SSD
Displej13,3″, max. rozlíšenie 1920 × 1080 px
Grafická kartaIntel HD Graphics 615
Porty2 × USB-C, kombinovaný audio
Operačný systémMicrosoft Windows 10 Home
Rozmery [mm]325 × 229 × 9,9
Skutočná hmotnosť [kg]1,129
Záručná doba [mesiacov]24
ZapožičalAcer
Cena (EUR s DPH)1269

Tabuľka výkonnostných testov notebooku:

Model/ParameterAcer Swift 7
PCMark 82919
Home accelerated score2919
Work accelerated scoreN/A
3DMark 111090
3DMark score1090
Graphics score981
Physics score2886
Combined score991
HD Tune Pro 5
Average speed [MB/s]305,3
Access time [ms]0,17
Batériové testy8:42
Powermark, Productivity test [hh:mm]8:42
Video Playback Time [hh:mm]4:10
Spotreba
Priemerná spotreba [W]8
Cena za rok [EUR]6,04
Teplota
V najhorúcejšom mieste, výkon [°C]44

Tento článok vyšiel aj v tlačenom novembrovom vydaní TOUCHIT č. 9/2016, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Notebooky s dlhou výdržou batérie: Acer Chromebook 14 for Work

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.