Notebooky určené pre biznis

2

Notebooky na prácu majú trochu odlišný koncept a jednotlivé modely si roky držia svoj klasický dizajn aj konštrukciu. To býva aj dôvodom, prečo u nich podnikoví zákazníci zostávajú. Tu naozaj nie je prioritou ružová farba alebo lesklý dizajn. Podstatné je, aby notebook vydržal pracovať na batériu a mal ďalšie možnosti. Napríklad dokovanie na externú stanicu alebo špeciálne technológie. Také sa objavujú napríklad priamo v procesore alebo spôsobe konektivity. V prvom menovanom prípade ide o Intel vPro, druhým príkladom je práve dokovací konektor. Navyše býva aj snímač odtlačkov prstov alebo podpora kariet SmartCard. To sú v mnohých prípadoch tie, ktoré visia zamestnancom na krku, načítajú ich pri turnikete pred vstupom do budovy alebo svojho oddelenia. Zároveň sa dajú vložiť zboku do notebooku a slúžia aj ako spôsob prihlásenia do operačného systému alebo do podnikových aplikácií.

Slot SmartCard na boku ultrabooku Lenovo ThinkPad X250

Slot SmartCard na boku ultrabooku Lenovo ThinkPad X250

Podľa typu kancelárskeho biznis počítača dodáva výrobca rôzne utility na šifrovanie pevného disku a celkovú správu systému. Z nášho pohľadu ide bezpochyby o najužitočnejšie stroje. Nie sú však pre každého. Ak nepotrebujete vzdialenú správu na úrovni BIOS-u alebo rôzne technologické vychytávky, napríklad odolnosť vo vysokých nadmorských výškach (napríklad nad 4000 m n. m.), je zbytočné, aby ste mali doma takýto počítač. Preto ani netvrdíme, že pre každého je to najlepšie riešenie. No uvádzame tieto príklady, aby ste mali predstavu, prečo „ten škaredý“ počítač stojí viac ako ultratenký lesklý model. Spoločnou vlastnosťou býva aj antireflexný displej, ktorý oceníte vo vlaku, ale aj v  presvetlených kanceláriách. Kým na lesklom displeji uvidíte detailne odraz žiarivky zo stropu, na matnom uvidíte len mierne svetlejšiu časť.

Pages from TOUCH_IT_2015_06_inz_vyd2015_6_nowat

Dell Vostro 15-3558

Toto je kancelársky stroj pre menej náročných používateľov. Keďže Dell má na webe vlastný konfigurátor, počítač je určený pre tých, čo potrebujú presne takúto konfiguráciu. Telo je plastové a vo výbave tela 15,6″ notebooku má aj optickú mechaniku. Výhodou je gigabitový port. Ten v kancelárii nájde uplatnenie. Touchpad je rozmerný a dá sa dobre používať. Tlačidlá sú ale súčasťou touchpadu, čo nemusí každému vyhovovať.

98eaafb1bae4ff2a836ff5d63ce43c37_vyd2015_6_nowat

Ráta sa však s pripojením myši. Displej má len HD rozlíšenie a v tejto verzii nie je poskytované ani rozšírenie na Full HD model. Stereo reproduktory s technológiou Waves MaxxAudio sú umiestnené zospodu zošikmenej hrany v prednej časti. Celá plocha okolo klávesnice nemá žiadne rušivé elementy. Signalizačné LED diódy sú na prednej hrane. Jediné tlačidlo s LED je to na vypnutie a je nad numerickým blokom. Pri zapnutom notebooku nesvieti. Detail, ale toto sa nám veľmi páčilo. Ocenili sme aj relatívne tenké telo takto rozmernejšieho notebooku. Opierka na ruku má jemné pruhovanie a poskytuje dostatok miesta na dlane. Klávesnica je tichá, jedinou hlučnejšou časťou je medzerník. Súčasťou výbavy je aj nástroj Dell System Info. Nájdete tu informácie o vašom hardvéri, softvéri a operačnom systéme. Tiež aj stav akumulátora a možnosti rozšírenia. Dozviete sa koľko RAM sa dá do tejto zostavy umiestniť. To celkovo zjednodušuje plánované upgrady.

Parametre a technológie

Z pohľadu výpočtového výkonu je tu procesor Intel Core i5-5200U 2,2 ÷ 2,7 GHz a 4 GB RAM. Pevný disk má kapacitu 500 GB a ide o bežný disk s pomalými otáčkami. Pri štarte systému a aplikácií tak treba trpezlivosť. Grafická karta je štandardná a je súčasťou čipu s procesorom. Výbava portov mohla byť aj bohatšia. Nie je tu HDMI port a USB 3.0 port je tu len jeden, v ďalších prípadoch si treba vystačiť s dvomi USB 2.0 portami.

Chválime výdrž tohto notebooku. V kancelárskom režime notebook vydržal takmer 10 hodín. Iste, zvýšeným jasom a náročnejším používaním sa čas skráti. No stále je to dobrý notebook aj na cestovanie. Tu sa naplno prejaví jeho hlavná výhoda, a to aj napriek väčším rozmerom. Notebook sa neprehrieval ani pri vyššom zaťažení. To sme vzhľadom na CPU s grafickou kartou v jednom ani neočakávali. No stáva sa, že výrobca ponechá nejaké vyššie exponované miesto, kde sa hromadí teplo. Tu sa nič podobné nestalo.

Hodnotenie
+ tenké telo, nástroj System Info, antireflexný displej
– pomalší disk, len HD rozlíšenie

Cena: 669 EUR
Zapožičal: Dell

Lenovo ThinkPad E550

Model určený do kancelárie v podaní štandardnej veľkosti a s Full HD matným displejom. To býva osvedčená kombinácia, na 15,6″ modeli s nižším než Full HD rozlíšením sa pozeráme cez prsty. Dizajn je mierne upravený a odpovedá sérii E. Veko má mierne pogumovanie, čo síce nezabráni odtlačkom prstov alebo šmuhám z oteru iných vecí pri prenášaní, ale notebook sa vďaka tomu dobre drží v ruke. Koncepciou je to jasný stolový počítač, vieme si predstaviť ho so sebou prenášať, najmä vďaka vyššej výdrži pri práci v kancelárskom režime. Klávesnica nie je podsvietená, no je odolná voči poliatiu.

E550_Hero_03_vyd2015_6_nowat

Klasická zámena klávesov Fn a Ctrl sa dá prehodiť v BIOS-e a tiež sa dá nastaviť tzv. Fn Lock. Štandardne tak budete mať kláves F2 na premenovanie súborov ako prvú funkciu. Cez Fn potom na tomto klávese znižujete hlasitosť. Komu sa viac páči systém multimediálnych klávesov, má tento štýl nastavený od výroby po zapnutí počítača. V klávesnici je trackpoint a tomu odpovedá vyhotovenie touchpadu. Ten je stláčateľný, no aj tu sa nám lepšie ovládali tlačidlá myši cez tri tlačidlá nad touchpadom, ktoré sú primárne vyhradené práve pre červený klobúčik. Na autorizáciu sa dá použiť čítačka odtlačkov prstov vedľa touchpadu. Stereo reproduktory sú umiestnené pod mriežkovaním nad klávesnicou. Nevýhodou je, že tento priestor sa celkom určite po niekoľkých mesiacoch zanesie mastnotami a nečistotami. Prispôsobenie klávesnice je v hornom riadku, nad numerickým blokom. Tu sú klávesy, ktoré vídame aj pri iných modeloch tejto značky. Teda na spustenie kalkulačky, zamknutie systému, spustenie prehliadača internetu a Prieskumníka.

Parametre a technológie

Ak má počítač Full HD displej, otvárajú sa možnosti lepšieho využitia a najmä produktívnej práce. To nás potešilo aj navzdory pomalšiemu disku. Ten sa výrobca snaží sčasti kompenzovať 8 GB RAM. To chválime, pocítite to až po spomalenom rozbehu všetkých aplikácií. To znamená, že ich prvotné spustenie nebude také bleskové ako pri SSD disku, ale potom bola práca pohodlná. Kapacita je dostatočná na multitaskingové využívanie a pri práci sme nemali pocit, že je potrebné na niečo čakať. Súčasťou ochrany dát je softvérové vybavenie. Okrem utilít Lenovo je tu aj Airbag Protection. Štandardne je táto možnosť zapnutá a pri otrasoch chráni pevný disk tým, že parkuje hlavičky. Limity otrasov aj dĺžku pozastavenia si môžete nastaviť. Naše skúsenosti sú priaznivé, no občas sme narazili na zaseknutie systému a jeho uvedenie do chodu po dvoch sekundách. To sa stalo počas natriasania notebooku. Zohľadňujeme ale že ochrana dát na disku je prioritou a o žiadne dáta sme neprišli. Na niečo podobné narazíte aj v kancelárii, ak externý reproduktor svojimi basmi vibruje na stole.

Grafická karta AMD Radeon je určená na menej náročné úkony. Je teda dedikovaná, ale typicky sa hodí na úpravu fotografií, dajú sa na nej hrať aj staršie hry. V rámci kompatibility v kancelárii je tu aj optická mechanika. Pokojne by sme ju vymenili za ďalší akumulátor, ale jej prítomnosť nám neprekážala. Telo je na to prispôsobené. Škoda, že si to odniesla portová výbava. Prehľad dostupných portov uvádzame v tabuľke.

Hodnotenie
+ výkonný procesor, matný Full HD displej, kapacita disku, vode odolná klávesnica
– pomalší disk, USB 2.0 port

Cena: 839 EUR
Zapožičal: Lenovo

 

Pages from TOUCH_IT_2015_06_inz-2_vyd2015_6_nowat

Lenovo ThinkPad X250

 

Model X250 sa nám veľmi páčil. V našej konfigurácii mal iba HD rozlíšenie, no na 12,5″ displeji to vieme prehliadnuť. Kto potrebuje, môže si objednať konfiguráciu aj s Full HD displejom a tiež v dotykovej verzii. V našom prípade sme displej nemali dotykový a takto sa nám to páčilo viac. Hoci aj ten by sa tu uplatnil. Veko displeja totiž otvoríte až na úroveň 180°.

lenovo_thinkpad_x250_tip_nowat

Je to malý a šikovný ultrabook na cesty. O to viac, že je odolný a spĺňa 11 oblastí testovania náročnej prevádzky podľa vojenských štandardov. Navyše, aj keď je to typické čierne Lenovo, veľmi sa nám páčil. Špeciálna povrchová úprava je magnetom na odtlačky, najmä veko displeja. Pogumovanie veka je však príjemné a notebook sa dobre prenáša. Má dva akumulátory, podobne ako väčšie modely tejto značky. Ten, ktorý tvorí zároveň časť spodnej hrany sa dá vymeniť, vo vnútri je ešte druhý nevyberateľný. Môžete teda vymieňať akumulátory bez vypnutia systému. Ide o technológiu Power Bridge. Klávesnica má dva stupne podsvietenia a je odolná voči poliatiu a tiež veľmi pohodlná. Čítačka odtlačkov prstov je napravo od klávesnice, tu je aj tlačidlo zapnutia so zeleným podsvietením a signalizovaním rôznych stavov, napríklad pripojenie napájacieho kábla.

Touchpad je menší ako na rozmernejších modeloch, stále však ide o nový typ, ktorý je stláčateľný a má trojicu tlačidiel nad sebou. Nechýba teda ani trackpoint medzi klávesmi.

Parametre a technológie

Procesor Intel Core i5-5300U vPro 2,3 ÷ 2,9 GHz je určený presne do podnikového prostredia, kde je vyžadovaná správa počítača na diaľku. Je to súbor technológií, ktoré umožňujú vykonávanie bezpečnostných úloh, bezpečného pripojenia do podnikových sietí, ochranu proti hrozbám využívajúc „executing disable bit“, takisto je tu podpora pre TPM čipy. Skrátka podnikový notebook s podnikovým CPU. Ocenili sme 8 GB RAM a fakt, že pomalý disk má aj 16 GB SSHD doplnok. Rýchlejší štart systému je poznať a keďže je to notebook do terénu, táto vlastnosť nepríde nazmar.

Počítač je pri bežnej práci veľmi tichý, dalo by sa povedať nehlučný. Má pokročilé schémy ovládania výkonu a výdrže a teda aj chladenia. Chladí len keď potrebuje, nie je to ten prípad, kedy vetrák zvyšuje otáčky po zbytočne dlhú dobu. V spodnej časti sa zahrieva viac (až do 47,1 °C), ale to je dané menším telom, vysokým výkonom CPU, no svoj podiel má na tom aj pevný disk. Vo výsledku ale žiadny problém.

Portová výbava je v poriadku. Nie je tu síce HDMI port, no kto potrebuje multimediálne využitie a pripájanie displejov s extra vysokým rozlíšením, využije Mini DisplayPort. Vo výbave je však tradičný VGA konektor a ten nájde uplatnenie častejšie. Najmä v rámci spätnej kompatibility nielen medzi projektormi.

Hoci má ultrabook dva akumulátory, výdrž bola kratšia, než sme čakali. Výsledok v podobe siedmich hodín je však pozitívny. Tu môžeme potvrdiť, že ide o reálny čas, ktorý sme si preverili pri použití na cestách a v kancelárii.

Hodnotenie
+ odolné telo, klávesnica, podnikové technológie, dokovací konektor, matný displej
– žiadne podstatné

Cena: 1479 EUR
Zapožičal: Lenovo

Verdikt touchIT

Dell Vostro 15-3558 je kancelársky stroj pre nenáročných používateľov. Vieme si ho predstaviť ako kúpu pre štandardného používateľa, najmä ak potrebuje firma kúpiť takýchto počítačov viac. Silnou stránkou je výdrž v kancelárskom režime používania. Lenovo ThinkPad E550 je typický kancelársky stroj. Páčila sa nám nadštandardná kapacita RAM a pevného disku. Mohol by tu byť však rýchlejší variant. Klávesnica odolá poliatiu, no nie je podsvietená. Lenovo ThinkPad X250 je šikovný ultrabook na cesty, ktorý má zvýšenú odolnosť a nízku hmotnosť. Má pohodlnú klávesnicu a výdrž cez 7 hodín.

O autorovi

Notebook, smartfón, slúchadlá a ja - toto je zostava, vďaka ktorej pod mojimi prstami vznikajú recenzie aj detailné testy a videá notebookov, telefónov, slúchadiel, reproduktorov, tlačiarní alebo softvérových služieb či gadgetov. Pod taktovkou trance a deep house pribudne každý deň na "digitálnom papieri" pár nových riadkov. A keďže sa zatiaľ nikto na moje texty nesťažoval, hudobný štýl je môj piaty element.

2 komentáre

  1. Lepšiu reklamu ste spraviť nemohli. MacBook je na prácu určite lepší ako nejaké Lenovo, je aj krajší, má lepšiu výdrž na baterku, tichý je, atď. To že ste ho ani nespomenuli značí len o tom že Apple vám nezaplatil. Veľká škoda tak dobrého redakčného tímu, ako ľahko sa necháte podplatiť.

  2. Michal Reiter on

    Toto je casty omyl. Keby nas kazdy uplacal, to by sa nam zilo… Ale nedeje sa to tak a robime s tym co je. Ak budeme vediet do testu zohnat notebook od Applu, radi sa nan pozrieme. Bohuzial Apple pred rokmi postavil embargo pre novnarov a zakazal poziciavanie svojich produktov na testy. Zrusilo sa demo centrum a my uz roky nic nedostavame. Ak mame recenziu na nejaky Apple produkt, kupili sme ho alebo nam ho pozical nas citatel.

Pridaj komentár