Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nový model Hyundai Kona Electric dostal nový čistejší dizajn, ktorý ho na cestách robí ešte rozpoznateľnejším. Ďalšie zlepšenia bezpečnosti, konektivity a pohodlia sľubujú lepší zážitok z jazdy·. Kona Electric poskytuje jeden z najlepších dojazdov medzi elektromobilmi, keď na jedno nabitie batérie prejde až 484 kilometrov (WLTP)

Hyundai Motor doprial svojmu úspešnému subkompaktnému SUV Hyundai Kona Electric viacero vylepšení. Úpravy sa zameriavali na dizajn, technológie a praktické riešenia. Zámerom bolo, aby sa nový model Kona Electric stal pre zákazníkov ešte lepším produktom.

Od uvedenia na trh v roku 2018 prevýšil záujem o model Hyudai Kona Electric v Európe všetky očakávania. Zaslúžili sa o to výkonný elektrický pohon, dlhý dojazd a štýlový vzhľad SUV. Za dva roky sa celosvetovo predalo viac ako 120 000 kusov, pritom viac ako 53 000 v Európe. V auguste stanovili tri vozidlá Kona Electric na nemeckom okruhu Lausitzring rekord, keď na jedno nabitie prešli 1 026 km. Okrem toho sa model Kona Electric v januári zapísal do Guinnessovej knihy rekordov v kategórii Najvyššia nadmorská výška dosiahnutá v elektrickom vozidle, keď v Tibete prešiel cez horský priechod Sawula vo výške 5 731 metrov nad morom.

Okrem týchto ohromujúcich výkonov sa subkompaktnému SUV podarilo získať aj množstvo ocenení, vrátane zaradenia na zoznam Top 10 najlepších motorov roka 2019 od WardsAuto či zisk titulu Cenovo dostupné elektrické vozidlo roka od časopisu Auto Express v rámci ich ankety New Car Awards. V apríli 2019 vymenoval magazín Top Gear Konu Electric za Najlepšie malé rodinné auto po tom, ako vozidlo absolvovalo 1 600 kilometrov dlhú cestu cez 9 európskych krajín.

Od marca spustila automobilka Hyundai výrobu modelu Kona Electric v závode Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) v Českej republike. To zákazníkom výrazne skrátilo čakacie doby na nové elektrické vozidlo.

Nový model Kona Electric prešiel dizajnovými úpravami, ktoré prinášajú nový čistý vzhľad ako aj lepšiu bezpečnostnú výbavu a pokročilé technológie.

Keď sme v roku 2018 uvádzali na trh model Kona Electric ako prvé plne elektrické subkompaktné SUV na svete, bol to veľký krok smerom k dostupnej elektrickej mobilite,” vraví Andreas-Christoph Hofmann, viceprezident Hyundai Motor Europe pre marketing a produkt. „S novým modelom Kona Electric ukazujeme, že Hyundai sa v plnej miere zaujíma o bezemisnú dopravu a zákazníkom poskytuje pokročilé asistenčné a bezpečnostné prvky, čím pre nich vytvára ešte príťažlivejšiu ponuku.”

Čistý a štýlový dizajn pre čistú elektrickú mobilitu

Nový model Kona Electric dostal viacero úprav exteriéru. Spojením čistého a uhladeného vzhľadu s ochrannou a výraznou karosériou B-SUV, vyjadruje Kona svoju výnimočnú elektrickú technológiu tak, aby bola na cestách ešte rozpoznateľnejšia.

Predná časť s novou uzatvorenou maskou dostala čistý a jednoduchý dizajn. Moderný vzhľad umocňujú denné LED svetlomety, ktoré zdôrazňujú široký postoj vozidla. Prednú časť dopĺňa asymetricky umiestnený nabíjací konektor. Ide o špeciálny prvok, ktorým sa Kona Electric naplno hlási k svojmu elektrickému pohonu.

Nové a ostrejšie tvarované svetlomety zasahujú do bokov vozidla. Technologicky premyslené vnútorné časti svetlometov dostali technológiu mnohostranných reflektorov MFR. Svetlomety sú prepojené s lakovanými ochrannými lištami blatníkov, čo dodáva modelu Kona Electric výrazný a hodnotný vzhľad. Vertikálne aerodynamické priečky v predných blatníkoch zlepšujú prúdenie vzduchu v priestore predných kolies. Otvory na vstup vzduchu v spodnej časti nárazníka dostali vizuálne výrazné horizontálne lišty.

Zadný nárazník obohatila nová lišta a nové horizontálne natiahnuté zadné svetlomety nadväzujú na čistý vzhľad prednej časti.

Nová Kona Electric je oproti predchádzajúcej verzii o 25 milimetrov dlhšia. To prinieslo dynamický vzhľad spojený s výrazným vizuálnym vyžarovaním.

Nový model Kona Electric je dostupný vo viacerých farbách exteriéru vrátane dvojfarebného vyhotovenia strechy.

Farby exteriéru:

 • Dive in Jeju [NOVINKA]
 • Silky Bronze [NOVINKA]
 • Shimmering Silver [NOVINKA]
 • Ignite Flame [NOVINKA]
 • Misty Jungle [NOVINKA]
 • Surfy Blue [NOVINKA]
 • Teal [NOVINKA]
 • Cyber Grey [NOVINKA]
 • Atlas White [NOVINKA]
 • Galactic Grey
 • Phantom Black
 • Dark Knight
 • Sunset Red
 • Engine Red
 • Pulse Red
 • Phantom Black
 • Chalk White

Na požiadanie dodávaná dvojfarebná strecha:

 • Phantom Black
 • Chalk White

Upravený interiér s pokrokovou technológiou

Novinkou modelu Kona Electric je použitie 10,25-palcovej digitálnej prístrojovej dosky. Okrem toho sa na požiadanie dodáva aj 10,25-palcová obrazovka AVN (Audio, Video, Navigácia), ktorá prináša nové možnosti konektivity. Jednotka AVN združuje viacero prvkov multimédií a komfortu vrátane prepojenia Bluelink, služieb Hyundai LIVE Services a Apple CarPlay či Android Auto, čím sa vodiči vozidiel značky Hyundai dostanú k širokej ponuke možností konektivity. Zákazníci, ktorí si vyberú 8-palcovú verziu systému Display Audio, dostanú možnosť využívať bezdrôtové prepojenie mobilného telefónu s vozidlom prostredníctvom Apple CarPlay a Android Auto.

Zákazníci vozidla Kona Electric získajú novú aktualizáciu rozhrania Bluelink, ktorá im umožní jednoduchšie a pohodlnejšie ovládať vozidlo pomocou mobilného telefónu alebo hlasom. Aplikácia zobrazí aktuálny stav batérie a dojazd vozidla a pokiaľ je pripojené do nabíjačky, tak aj čas nabíjania. Majitelia majú prístup k pokročilému nastavovaniu systému ovládania batérie. Dokážu upraviť čas nabíjania, aby čo najviac vyhovoval ich potrebám a rozpočtu a využívali najlepšie možné ceny elektrickej energie.

Vďaka diaľkovému ovládaniu nabíjania Remote Charging môžu vodiči modelu Kona Electric kedykoľvek spustiť či zastaviť nabíjanie a stačí im na to iba stlačiť tlačidlo v mobilnej aplikácii Bluelink. Ak je vozidlo v chladných mesiacoch pripojené na nabíjačku, môžu si užívatelia vďaka diaľkovému ovládaniu klimatizácie nastaviť kúrenie tak, aby bol interiér v požadovanom čase vyhriaty. Okrem zvýšenia komfortu sa šetrí energia uložená v batérii a využije sa na pohon vozidla.

Zákazníci si môžu vytvoriť svoj vlastný Užívateľský profil, ktorý sa bude dať preniesť aj do ostatných vozidiel Hyundai podporujúcich túto službu. Navigácia na poslednom úseku pomáha užívateľom pokračovať v ceste až do cieľa a to aj po zaparkovaní vozidla, pričom používa rozšírenú realitu alebo Google Maps. Online plánovanie trasy je navigačný systém automobilky Hyundai, ktorý využíva vzdialené servery. Online informácie o parkovaní poskytujú užívateľovi aktuálne správy o umiestnení a cene najbližších dostupných parkovacích miest. Najmodernejšia aktualizácia rozhrania Bluelink obsahuje aj vyhľadávanie vo voľných textoch, čo uľahčuje vyhľadávanie adries či zaujímavých miest.

Nová technológia náladového osvetlenia osvetľuje aj priestor na nohy vodiča a predného spolujazdca, čo umocňuje lifestylový charakter vozidla.

Zákazníci si môžu vybrať spomedzi dvoch balíkov farieb interiéru. Jednofarebný čierny balík Black sa dodáva s látkovými, látkovo-koženými či s koženými poťahmi. Alternatívou je dvojfarebná sivá verzia interiéru Grey, ktorá ponúka spojenie látky a kože, prípadne kožené poťahy.

Špičkový dojazd v rámci segmentu

Rovnako ako predchodca, aj nový model Kona Electric ponúka dva rôzne druhy bezemisného elektrického pohonu, ktorý nerobí kompromisy vo výkone.

Verzia s dlhým dojazdom a s batériou s kapacitou 64 kWh poháňa elektromotor s maximálnym výkonom 150 kW (204 k). Kona Electric s ním zrýchli z 0 na 100 km/h za 7,9 sekundy. Základná verzia využíva batériu s kapacitou 39,2 kWh, takže motor s výkonom 100 kW (136 k) s ňou zrýchli z 0 na 100 km/h za 9,9 sekundy. Verzia s predĺženým dojazdom dosahuje maximálnu rýchlosť až 167 km/h, v prípade štandardnej batérie je to 155 km/h.

Obe verzie ihneď poskytujú maximálny krútiaci moment 395 Nm, čo novému modelu Kona Electric zaručuje zábavu za volantom s plnou silou dostupnou od prvej sekundy.

Od prvého predstavenia v roku 2018 sa model Kona Electric vyznačoval jedným z najlepších dojazdov na elektrinu vo svojom segmente. Po vylepšení pneumatík pre modelový rok 2020 dosahuje verzia so 64 kWh batériou špičkový dojazd na nabitie do vzdialenosti 484 kilometrov (WLTP). Model s 39,2 kWh batériou dôjde do vzdialenosti 305 kilometrov (WLTP).

Elektronický systém radenia umožňuje ovládanie vozidla stlačením tlačidiel na zmenu jazdných režimov. Uvoľní sa tak priestor potrebný na zabudovanie mechanického prepojenia medzi bežným voličom a prevodovkou. Vďaka tomu vznikajú v prednej časti vozidla ďalšie odkladacie priestory.

Systém nastaviteľného rekuperačného brzdenia umožňuje novému modelu Kona Electric automaticky nastaviť úroveň rekuperácie, zatiaľ čo vodič si jej intenzitu môže upravovať páčkami pod volantom. Pokiaľ je to možné, systém pomocou rekuperácie zbiera dodatočnú energiu. Rekuperačné brzdenie sa zvýši jemným pritlačením ľavého pedála, takže vozidlo dokáže zastaviť aj bez použitia bŕzd.

Lítiovo-iónové polymérové batérie sa 100 kW rýchlym jednosmerným prúdom nabijú z 10 na 80 % za 47 minút. Na požiadanie má Kona Electric aj 10,5 kW palubnú trojfázovú nabíjačku, ktorá výrazne skracuje čas nabíjania na trojfázových nabíjačkách so striedavým prúdom či na domácich nástenných nabíjačkách. Vodiči môžu nabíjať vozidlo aj z domácej zásuvky pomocou kábla so zabudovaným ovládaním ICCB.

 Typ nabíjania Kona Electric

64 kWh

Kona Electric

39,2 kWh

Rýchle nabíjanie
jednosmerným prúdom
10 — 80 %
50 kW nabíjačka64 min48 min
100 kW nabíjačka47 min47 min
Bežné nabíjanie
striedavým prúdom
10 — 100 %
7,2 kW palubná nabíjačka9 h 15 min6 h
10,5 kW palubná nabíjačka6 h 50 min4 h 20 min
Pomalé nabíjanie ICCB
10 — 100 %
(220 V/12 A)28 h17 h

Viac špičkových bezpečnostných prvkov

Nový model Kona Electric dostal do výbavy viacero bezpečnostných a asistenčných systémov, ktoré prinášajú vyššiu úroveň bezpečnosti. Hyundai SmartSense poskytuje komplexnú bezpečnosť na najvyššej úrovni v triede a asistenčné systémy, ktoré majú ešte viac funkcií ako predchodca.

Medzi upravené prvky Hyundai SmartSense nového modelu Kona Electric patria Asistent na upozornenie na vozidlá približujúce sa v priečnom smere pri cúvaní (RCCA) a Asistent na monitorovanie mŕtveho uhla (BCA) v prípade hroziacej kolízie s vozidlom v mŕtvom uhle dokáže automaticky preventívne aktivovať brzdy. RCCA predchádza kolíziám pri cúvaní tým, že v prípade odhalenia prichádzajúceho vozidla aktivuje brzdy. Ide o vylepšenie predchádzajúceho systému, ktorý iba vydal výstrahu.

Ďalšou novinkou je Upozornenie na odjazd vpredu stojaceho vozidla (LVDA), ktoré upozorní vodiča na to, že vozidlo, ktoré stálo pred ním, sa už pohlo. Ďalšími novými prvkami sú Upozornenie na bezpečné opustenie vozidla (SEW) a Upozornenie na prítomnosť cestujúcich na zadných sedadlách (RSA). SEW vystríha pasažierov, ak nie je bezpečné vystúpiť z vozidla. RSA pred jazdou kontroluje, či nie sú otvorené zadné dvere. Po skončení jazdy upozorní vodiča, že na zadných sedadlách môže niekto sedieť. Súčasťou výbavy nového modelu Kona Electric je systém e-Call, prvok, ktorý po aktivácii airbagov, alebo po stlačení tlačidla e-Call automaticky upovedomí záchranné zložky.

Bezpečnostné prvky Hyundai SmartSense:

 • [NOVINKA] Asistent monitorovania mŕtveho uhla (BCA)
 • [NOVINKA] Asistent upozorňujúci na vozidlá približujúce sa v priečnom smere pri
 • cúvaní (RCCA)
 • [NOVINKA] Upozornenie na odjazd vpredu stojaceho vozidla (LVDA)
 • [NOVINKA] Upozornenie na bezpečné opustenie vozidla (SEW)
 • [NOVINKA] Upozornenie na prítomnosť cestujúcich na zadných sedadlách (RSA)
 • Systém autonómneho núdzového brzdenia a systém varovania pred čelným nárazom FCW (FCA/FCW)
 • Adaptívny tempomat s funkciou „auto stop a štart” (SCC w/ S&G)
 • Systém na automatické udržanie vozidla v jazdnom pruhu so sledovaním vozidla pred sebou (LFA)
 • Systém na automatické udržanie vozidla v jazdnom pruhu (LKA)
 • Informácia o maximálnej povolenej rýchlosti – asistent sledovania dopravných značiek (ISLW)
 • Systém na sledovanie únavy vodiča (DAW)

Viac komfortu a pohodlia

Pohodlie jazdy, najmä pre zadných pasažierov, zvyšuje viacero komfortných prvkov. Rovnako ako predchodca, aj nový model Kona Electric ponúka vyhrievanie zadných sedadiel, čo zvýši pohodlie na dlhých cestách. V druhom rade sa nachádza aj USB na prípadné nabíjanie elektronických zariadení. Viac pokoja prináša vodičovi aj elektronická parkovacia brzda, ktorá sa aktivuje jednoduchým stlačením tlačidla. 

Charge myHyundai

Hyundai prednedávnom predstavil celoeurópsku verejnú nabíjaciu služby Charge myHyundai. To znamená, že každý majiteľ nového modelu Kona Electric získa prístup k viac ako 170 000 nabíjacím miestam v Európe a k jednoduchému systému platenia pomocou jednej karty či aplikácie. Zákazníci nájdu nabíjacie stanice cez infotainment AVN vo vozidle.

Charge myHyundai sa predstavuje najprv v šiestich európskych krajinách: Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Nórsko, Česká republika a Švajčiarsko. Koncom roka 2020 sa služba aktivuje aj pre zákazníkov v Spojenom kráľovstve. Hyundai v budúcnosti plánuje rozšírenie služby aj pre zákazníkov v ďalších krajinách, vrátane Slovenska.

 

Značky: