Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Minulý rok sme na viacerých úsekoch diaľnic D2 a D1 vymenili ploty za nové typy, ktoré sú kvalitnejšie, vyššie a zasadené hlbšie do zeme. Vďaka tomu sme zvýšili bezpečnosť na miestach, kde často dochádza k nebezpečným stretom s lesnou zverou. Na úseku D2 Bratislava – Malacky sa nám podarilo tieto incidenty znížiť takmer o polovicu. Novinkou sú aj pachové plašiče, ktoré pomáhajú udržať zver mimo diaľničnej infraštruktúry najmä teraz, v čase ich párenia.

Prečo sú nové ploty lepšie?

Vymenené oplotenie je vyššie (meria 180 cm), má lepšie upevnenie a zasadzuje sa hlbšie do zeme (20 cm). Vďaka týmto parametrom je oplotenie účinné voči drobnej aj väčšej zveri a aj voči tým obyvateľom lesa, ktorí by plot chceli podhrabať. Nové oplotenie je zaistené tromi napínacími drôtmi.

Lokality s novými plotmi

V minulom roku sme obnovili približne 10 kilometrov oplotenia na úsekoch, kde existuje najvyššie riziko stretu so zverou. Ide o úseky D2 medzi hlavným mestom a Malackami a o úseky D1 v niektorých častiach stredného a východného Slovenska. V tomto roku máme na pláne vymeniť ďalších približne 8 kilometrov oplotenia.

Plotmi to nekončí, používame aj pachové plašiče

S jarným a letným obdobím prichádza aj čas párenia lesnej zveri. Pohyb zvierat je počas ich ruje nevyspytateľný, preto sa snažíme odradiť ich od návštevy diaľnice všemožnými spôsobmi. Napríklad na úseku D4 medzi Záhorskou Bystricou a Devínskou Novou Vsou sme začali používať tzv. pachové ohradníky. Tento úsek je bez klasického oplotenia. Pachové plašiče fungujú tak, že pachový materiál sa aplikuje na drevené stĺpiky a na zvodidlá, pričom táto látka zvieratám „smrdí“, takže sa tomuto miestu vyhnú. Momentálne sú pachové ohradníky nainštalované na oboch stranách diaľnice v celkovej dĺžke 7 kilometrov.

Prosíme, dajte si na cestách pozor

Ako sme už spomenuli, počas obdobia ruje pohyb lesnej zveri nemusí zastaviť ani kvalitné oplotenie. Takisto sú miesta, kde z praktických dôvodov oplotenie osadené nie je (napríklad križovatky). Preto prosíme motoristov, aby dbali na zvýšenú opatrnosť.

Značky: