Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Nikon oznamuje nový firmvér pre full-frame mirrorless fotoaparáty Z 7II a Z 6II (formát Nikon FX). Zároveň predstavuje novú pokročilú súpravu Nikon Z 6II pre video.

Firmvér verzie 1.10 bude vydaný dňa 25. februára 2021. Táto aktualizácia firmvéru zlepšuje výkon funkcie AF s detekciou očí na fotoaparátoch Z 7II a Z 6II a prináša ďalšie formáty záznamu a postupy práce s videom pri snímaní pomocou fotoaparátu Z 6II. Nová pokročilá súprava Nikon Z 6II pre video poskytuje filmárom všetky základné nástroje potrebné na posunutie kvality videa na vyššiu úroveň.

Po aktualizácii firmvéru na verziu 1.10 budú fotoaparáty Z 6II a Z 7II schopné detegovať oči ľudských objektov, aj keď je veľkosť tváre objektu na snímke malá. Vylepšenia sa prejavia pri snímaní s automatickým zaostrením s automatickým výberom poľa (ľudia) a širokoplošným automatickým zaostrovaním (L-ľudia). Táto aktualizácia firmvéru tiež pridáva medzi možnosti záznamu videa fotoaparátu Z 6II podporu formátu 4K UHD/60p¹ a povoľuje videovýstup vo formáte RAW² ³ do externého rekordéra Blackmagic Design⁴ 6 pre fotoaparáty Z 7II aj Z 6II.  Po aktualizácii budú môcť filmári nahrávať⁵ vo formáte Blackmagic RAW, ako aj vo formáte ProRes RAW.

Blackmagic RAW je ľahko použiteľný kodek, ktorý ponúka všetky výhody záznamu vo formáte RAW. Vďaka mnohým novým technológiám, napríklad novému pokročilému algoritmu funkcie de-mozaic, vám Blackmagic RAW poskytne vizuálne bezstratový obraz, ktoré je ideálny pre pracovné postupy s vysokým rozlíšením, vysokou frekvenciou snímania a vysokým dynamickým rozsahom.

Nová pokročilá súprava Nikon Z 6II pre video bude k dispozícii od konca februára. Táto súprava pre filmárov obsahuje plnoformátový mirrorless fotoaparát Nikon Z 6II už s povolenou funkciou videovýstupu vo formáte RAW. Zahŕňa tiež rekordér Atomos Ninja V, bajonetový adaptér Nikon FTZ, rýchloupínacou klietku SmallRig

a dôležité príslušenstvo, ako napríklad batérie. Všetky základné nástroje potrebné na to, aby ste svoju video tvorbu posunuli na novú úroveň.

Prevezmite si firmvér 1.10 pre Z 7II (od 25. februára) tu
Prevezmite si firmvér 1.10 pre Z 6II (od 25. februára) tu

¹ Ak je zvolená táto možnosť, oblasť snímky sa zafixuje na formát filmu DX a kvalita videosekvencie sa nastaví na Normálna.

² Funkciu videovýstupu vo formáte RAW môže za poplatok povoliť servisné stredisko spoločnosti Nikon. Nájdite svoj servis Nikon tu. Fotoaparáty Nikon Z 6II zakúpené ako súčasť pokročilej súpravy Z 6II pre video majú funkciu videovýstupu vo formáte RAW už povolenú.

³ Pomocou fotoaparátu Z 7II je možné zaznamenávať videozáznamy RAW v kvalite Full HD vo formáte FX a videozáznamy RAW v kvalite 4K UHD vo formáte DX. Pri použití modelu Z 6II je možné zaznamenávať buď videozáznamy RAW v kvalite 4K UHD alebo Full-HD vo filmovom formáte FX alebo DX.

⁴ Na videa Nikon RAW vo formáte ProRes RAW, respektíve Blackmagic RAW, je možné použiť monitor/rekordér Atomos NINJA V a teraz aj Blackmagic Design Video Assist 5 „12G HDR a 7“ 12G HDR. Prevádzka nie je zaručená s inými rekordérmi, ako sú uvedené vyššie (k 18. februáru 2021). Okrem toho video vo formáte ProRes RAW zaznamenané na externý monitor/rekordér Ninja V od spoločnosti Atomos podporuje kompatibilitu s nastaveniami ISO a ovládaním farebnej teploty pridanú do aplikácie Final Cut Pro verzie 10.4.9 a novších od spoločnosti Apple. To rozširuje možnosti úprav videa pri použití aplikácie Final Cut Pro.

⁵ Videovýstup RAW s nastavením veľkosti obrazu/frekvencie snímania na 4K UHD/60p nie je podporovaný.

6 V budúcej aktualizácii softvéru Blackmagic Design umožní fotoaparátom Nikon Z 7II a Z 6II natáčať video do Blackmagic RAW formátu s modelmi Video Assist 12G.

 

Značky: