O2 má už 10 rokov. A oslávili to naozaj poriadne s 10 príbehmi, ktoré menia Slovensko

4

Ono sa to ani nezdá, ale operátor O2 je už na slovenskom trhu 10 rokov. Menilo sa pritom takmer všetko. Vrátane majetkovej štruktúry i názvu. To, čo ostalo je, že O2 vstupovalo na Slovensko vo februári 2007 ako tretí operátor a jednoducho museli byť iní ako predchádzajúci dvaja telekomunikační operátori. A takí sú aj doteraz. 

Určite si pamätáte na bublinky, ktoré začiatkom roka 2007 boli asi najčastejšou televíznou reklamou a objavilo sa aj motto, ktoré platí dodnes – od prvej chvíle narovinu so všetkými. V roku 2008 sa objavil program O2 Fér a slovo férovosť je pre O2 charakteristické až dodnes.

Spomeňme zaujímavé míľniky z histórie O2: Extra výhody pre všetkých (2011), Volanie v ČR ako na Slovensku (2014) alebo Vykúpenie z viazanosti (2016). Treba povedať, že O2 má dnes na Slovensku pevnú pozíciu s viac ako 1,8 miliónom aktívnych SIM kariet a tiež povesťou férového operátora.

Včera (10. apríla 2017) tak prebehla v Rafinery Gallery v Bratislave oslava, aká tu dávno nebola. Oficiálny program bol od 18.00 do 22.00 hodiny a niesol sa v znamení 10 príbehov, ktoré menili Slovensko. Moderátorom podujatia bol Sajfa a bol to pán moderátor, ktorý komunikoval s obecenstvom a moderovanie prispôsobil tomu, čo sa na pódiu ale aj mimo neho práve dialo. Medzi jeho zaujímavé slová patrili frenetický potlesk a elektrizujúci prejav.

So svojím príhovorom vystúpil najprv súčasný CEO O2, Peter Gažík. Hovoril o tom, že byť iný nie je vždy jednoduché. Podčiarkol princíp férovosti v O2 a snahu neustále sa zlepšovať.  Následne privítal hlavného (dovtedy utajeného) hosťa tejto oslavy a na pódium vystúpil Andrej Kiska, prezident Slovenskej republiky.

Prezident Slovenskej republiky hovoril o tom, že nemožno byť ľahostajný k neprávu a tiež podčiarkol snahu O2 o férový prístup k svojim zákazníkom. Spomenul aj dátum 2. február 2007, kedy O2 Slovakia reálne spustilo svoje služby. Andrej Kiska sa totiž narodil 2. februára (ale v roku 1963). Reagoval tak na slová moderátora Sajfu, ktorý vyzval prítomných, aby si spomenuli, čo asi robili v tento deň. Prezident Kiska vtedy určite oslavoval svoje narodeniny.

Prvým hosťom s príbehom bol Jakub Ptačín, ktorý je aktívny v združení Slovensko.Digital. Zavtipkoval si o tom, že jeho predskokanom je prezident Slovenskej republiky a vcelku zábavnou formou nazval svoj príhovor Malé veci Bez výsledkov a pripojil prezentáciu tohto názvu v štýle najväčších dvoch konkurentov O2. Svoj prejav zakončil myšlienkou Pomáhaj pravidelne niekomu okolo teba, kto sa má horšie. Minimálne ponúkni pomoc.

Na scénu vystúpila populárna herečka Táňa Pauhofová, ktorá prednášala bez pomoci prezentácie a hovorila o medziľudských vzťahoch. Spomínal sa aj film Lída Baarová a Táňa vyzvala prítomných k tomu, aby objavili v sebe to dobré.

Ako tretí hosť vystúpil Michal Hudák, pričom prítomní čakali skôr príchod známej osobnosti, ktorá tento rok získala cenu za herectvo v ankete OTO. Prišiel však iný Michal Hudák, ktorý hovoril o Košiciach a východnom Slovensku a spomínal aj more na Slovensku.

Nezabudnuteľný prejav mal vydavateľ Koloman Bagala. Hovoril o svojej púti pri vydávaní kníh, kedy spomenul, že edičný plán je vlastne on sám a o peniaze mu nikdy nešlo.

Spomenul aj svoj pobyt na psychiatrii ako aj skrachované kníhkupectvo v centre Bratislavy. Jednoducho silný príbeh, ktorý odráža zmeny Slovenska.

Piata v poradí hostí bola Janica Lacová, ktorá očarila svojim kuchárskym umením aj Jamieho Olivera

Jej umenie sme mohli vyskúšať počas občerstvovacej prestávky a Janica vyzývala prítomných, aby spolu varili a komunikovali.

Šiestym hosťom bol boxer Tomi Kid. Ten hovoril o predsudkoch a spomenul svojho rómskeho syna, ktorý prešiel od rozpadnutej chatrče až k najvyšším oceneniam v boxe. Tomi Kid hovoril tiež o tom, že ľudia považujú boxerov za ľudí s vybitými mozgami, v skutočnosti sú to však inteligentní ľudia, ktorí robia olympijský šport.

Nasledovala prestávka na občerstvenie, počas nej vystúpil aj SĽUK.

Potom vystúpili ďalší štyria hostia. Siedmym v poradí tak bola Lucia Molnár Satinská. Je to jazykovedkyňa a hovorila o búraní mýtov a tom, ako sa slovenčina mení. Ako povedala, slovenčinu v minulosti nepoložila nemčina, maďarčina ani latinčina, nemala by ju položiť ani angličtina. Ale je jasné, že slovenčina sa vplyvom angličtiny výrazne mení.

Hovorila o výraze Radodajka, ktorý má dnes úplne iný význam ako v minulosti. Pôvodne je to žena, ktorá sa rada podelí so svojím majetkom s niekým, kto je v núdzi. Dnešný význam tohto slova je však úplne iný.

A vznikajú aj nové slovné spojenia napr. pre výraz dať kopačky.

Vplyv angličtiny vidno aj na našom vyjadrovaní. Veta o súčasnej organizácii podujatí v znení “Pred eventom sendeme taký mejl, aby všetci dostali správny mesidž o tom, aký je dress code, a kde treba parknúť.”  by mala po slovensky znieť takto: “Pred podujatím pošleme elektronickú správu, aby všetci dostali odkaz o tom, ako sa obliecť a kde zaparkovať.”

Zaujímavo ale znejú slová, ktoré násilne poslovenčíme. Príkladom je like alias páčik 🙂

Alebo Youtuber alias tyrúrkar 🙂

Nuž slovenčina je v našich rukách, veríme v jej budúcnosť – povedala Lucia Molnár Satinská.

V poradí ôsme miesto patrilo Matúšovi Vallovi, ktorý hovoril o potrebe zmeniť mestá. Matúš sa pritom snaží o hlasy v komunálnych voľbách a je za naozajstnú zmenu.

Program v tejto chvíli gradoval, na scénu totiž prišiel nás úspešný športovec, Matej Tóth. S Matejom sme mali aj rozhovor na tému športových hodiniek, ktorý zverejníme. Jeho príchod na pódium bol ale netradičný – vysypal totiž 10 párov svojich tenisiek, v ktorých si dobehol až po zlato. Je to súčasný olympijský a svetový majster v rýchlochôdzi. Ako nám povedal, behanie by ho až tak nebavilo, ale v rýchlej chôdzi sa našiel.

Cesta k športovému úspechu je podľa neho v troch krokoch:  1. počúvať svoje telo a jeho pocity, 2. postupovať krok za krokom a 3. postupne sa dostať k najvyššiemu cieľu.

Matej Tóth odchádzal z pódia s obrovským potleskom, porovnateľným snáď s privítaním prezidenta Slovenskej republiky.

Desiatym a zahraničným hosťom bol Charles Elachi. Je to exriaditeľ vývojárskeho centra NASA a hovoril o dobývaní vesmíru, konkrétne planéty Mars.

V jeho prejave zaznelo aj toto: V posledných dvoch desaťročiach sme navštívili všetky planéty našej slnečnej sústavy. Pristáli sme na Marse, priniesli sme vzorky z komét, objavili sme planéty iných hviezd, preskúmali sme prstence Saturnu. Toto všetko sa nám podarilo vďaka tímu vizionárov, ktorí slovo „nemožné“ neberú vážne. Premeniť nemožné na možné však môže naozaj každý.

A spomínal aj to, že Mars si budete môcť pozrieť aj cez virtuálnu realitu.

Oslava 10. výročia založenia O2 sa jeho vystúpením skončila.

Za pozvanie ďakujeme spoločnosti O2 Slovakia

O autorovi

Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií a tiež videoreportáží. Snažím sa byť na každej lepšej tlačovke či už na Slovensku alebo v zahraničí. Mám rád fotografovanie a tiež cestovanie.

4 komentáre

  1. Pekne zhrnute. Az na to, ze Carles povedal, ze prechadzanie sa po Marse, je v plane a nie ze sa to uz da.
    Plus opravte si tento preklep: ľudí z vybitými mozgami

  2. Valéria Vančová on

    Určite nádherný zážitok pre všetkých účastníkov eventu, veľká škoda, že sa atmosféra podujatia neprenášala aj medzi nás televíznych divákov a klientov skvelej O2. Tak možno nabudúce pri 20 príbehoch, čo srdečne mobilnému operátorovi želám, Valika.

  3. Pingback: Matej Tóth – čo používa pri behu z IT techniky? | TOUCHIT

Pridaj komentár