Už teraz môžete s Telekomom telefonovať cez najmodernejšiu 4G sieť ešte výhodnejšie. 

Telekom dnes odštartoval komerčnú prevádzku služby Voice over LTE (VoLTE). Keďže hovor v tomto prípade neprebieha cez hlasovú časť siete, ale cez dátový kanál, volanie stojí rovnako ako bežné hovory. Na rozdiel od nich nespotrebuje žiadne dáta z balíčka.

VoLTE so sebou prináša aj ďalšie výhody:

  • Volanie a surfovanie v rýchlej 4G sieti súčasne

Počas hovoru nedochádza ku obmedzovaniu nadviazaných dátových spojení. Prináša to výhody napríklad pri súčasnom používaní online navigácie a volania, či podobných aktivitách.

  • Bleskové spojenie hovoru

Prvým rozdielom pri bežnom používaní je rýchlosť spojenia hovoru. Pri VoLTE začne telefón na druhej strane zvoniť približne do dvoch sekúnd. V porovnaní s bežným telefonátom ide o zhruba trojnásobné zrýchlenie.

  • Kvalitnejší prenos hlasu

Zásadným vylepšením je špičková kvalita zvuku. VoLTE umožňuje prenášať širšie zvukové spektrum a efektívne potlačiť ruchy v okolí. Výsledkom je kvalitnejší prenos hlasu ako pri bežnom hovore, dokonca aj v porovnaní s aktuálne nasadenou technológiou HD Voice.

Čo potrebuje na to, aby ste mohli využívať VoLTE?

Základnou podmienkou je telefón s podporou VoLTE. Prvými podporovanými zariadeniami sú Samsung GALAXY S7 a Samsung GALAXY S7 Edge zakúpené v predajniach Telekomu. Čoskoro by sme sa však mali dočkať aj podpory pre novinky Samsung GALAXY S8 a S8+, ako aj pre smartfóny iných výrobcov.

Pre využitie služby VoLTE na existujúcich telefónoch je potrebná aktualizácia firmvéru. Od dnešného dňa sa zákazníkom s podporovanými telefónmi zakúpenými v Telekome začnú objavovať výzvy k aktualizácii firmvéru.

Operátor bude zákazníkom s podporovanými telefónmi službu VoLTE postupne automaticky aktivovať. Aktívnu službu VoLTE oznámi ikona VoLTE na displeji telefónu.

Prípadne si zákazník môže službu VoLTE aktivovať prednostne aj sám, a to zaslaním bezplatnej SMS. Viac sa dozviete TU.

Služba VoLTE je využiteľná v pokrytí 4G siete. Na dosiahnutie všetkých výhod VoLTE hovoru je potrebné, aby obaja účastníci hovoru spĺňali už spomenuté podmienky pre využívanie tejto služby. Ak z VoLTE volá len jeden z nich a druhý telefonujúci volá napríklad z 3G siete, budú sa počuť aj napriek tomu vo výbornej kvalite, a to vďaka službe HD Voice.

V prvej fáze bude technológia dostupná pre zákazníkov s paušálmi Happy. V nasledujúcich fázach bude Telekom VoLTE sprístupňovať pre firemných zákazníkov a zákazníkov predplatených služieb.

Značky: