Smart hodinky mnohých značiek ponúkajú offline mapy a navigačné funkcie. Spracovanie týchto funkcií sa odlišuje v závislosti od značky hodiniek.
Počas testovania smart hodiniek som sa viackrát stretol s otázkami od čitateľov a divákov mojich videí, ktorí sa pýtali na offline mapy v hodinkách. Tieto otázky ma motivovali k vytvoreniu videa a tohto článku, v ktorom sumarizujem offline mapy a navigačné funkcie v smart hodinkách rôznych značiek a porovnávam ich.
Nakoľko ide o komplexnú tému, vo videu aj v článku som sa zameral primárne na porovnanie základných vlastností týchto funkcií, aby ste mali dobrú predstavu o tom, čo od nich môžete očakávať. Ak by vás zaujímali špecifické detaily, ktoré sa z článku a videa nedozviete, pokojne mi pošlite email na roman@touchit.sk.
Nie sú offline mapy ako offline mapy
Offline mapy v hodinkách je možné na základe ich funkcionality rozdeliť do niekoľkých úrovní:
- úplný základ je to, že hodinky obsahujú iba obrázky s offline mapami, avšak nemajú žiadne pokročilé funkcie a samé o sebe vás nedokážu navigovať (Amazfit, Huawei)
- druhá úroveň je, že hodinky obsahujú offline mapy a v kombinácii s mobilnou aplikáciou k hodinkám, ktorú máte nainštalovanú v telefóne, ponúkajú pokročilé funkcie aj navigáciu (Suunto)
- najvyššia úroveň je, keď hodinky obsahujú plnohodnotné offline mapy s bodmi záujmu (POI body) a ponúkajú kompletnú funkcionalitu a navigáciu bez nutnosti použiť iné dáta alebo smartfón (Garmin, Apple Watch, Samsung a Wear OS hodinky)
Je potrebné upozorniť na to, že hoci Samsung a Wear OS hodinky ponúkajú plnohodnotné offline mapy, aplikácia Mapy Google nie je navrhnutá na vonkajšie aktivity v lesoch. Čiže, v závislosti od toho, na čo chcete využívať offline mapy v hodinkách, vám toto riešenie môže alebo vôbec nemusí vyhovovať.
Druhá vec, o ktorej by ste mali vedieť – bez ohľadu na úroveň offline máp, prakticky všetky hodinky podporujú vytvorenie a import trás. Vopred pripravené trasy fungujú ako skvelý doplnok k offline mapám, pretože na základe vytvorenej alebo importovanej trasy vás dokážu hodinky navigovať. Detailnejšie to popisujem v jednotlivých častiach článku.
Amazfit
Offline mapy ponúkajú hodinky Amazfit Balance, T-Rex 3, T-Rex Ultra, Falcon, Cheetah a Cheetah Pro. Do hodiniek si ich môžete stiahnuť cez aplikáciu Zepp. V nastaveniach hodiniek v mobilnej aplikácii treba ísť do položky Správa máp. Ťuknite na ňu a vyberte si časť mapy, ktorú si chcete stiahnuť. K dispozícii sú základné mapy, vrstevnice a lyžiarske mapy.
Mapy sú po stiahnutí dostupné v hodinkách. Môžete k nim pristupovať cez aplikáciu Map. Tá neponúka žiadne funkcie, iba zobrazí obrázok s mapou. Mapa sa zobrazí aj v režime monitorovania cvičenia, pokiaľ to daný režim podporuje.
Čo sa navigovania týka, pokiaľ si vopred nepripravíte trasu navigácie, tak vás Amazfit hodinky nevedia samé o sebe nikam navigovať. Sú dobré iba na to, aby ste si pozreli vaše okolie na mape z hľadiska cestičiek.
Navigačné trasy si môžete vytvoriť napríklad cez obľúbenú službu Mapy.cz. Na webe mapy.cz zadáte miesto štartu a kam idete. Vygenerovanú trasu si uložíte vo formáte GPX. Tento súbor si následne otvoríte v aplikácii Zepp, trasu pošlete do hodiniek a pred štartom aktivity si aktivujete navigáciu pomocou trasy.
Takéto riešenie funguje pomerne dobre na to, aby ste sa niekam odnavigovali. Kľúčovým faktom je, že trasu si musíte pripraviť vopred. Pokiaľ si nič nepripravíte a počas aktivity si zmyslíte, že by ste chceli využiť navigáciu, máte smolu.
Hodinky vás počas navigácie upozornia vibrovaním, keď bude potrebné zatočiť, alebo na prípad, že zídete z trasy. Hlasové navigačné povely Amazfit hodinky neponúkajú, čo je škoda.
Mapové podklady ako také hodnotím pozitívne. V rámci môjho testovania som nenatrafil, že by na mape chýbali chodníky alebo cesty v lese. Chodníky nemajú turistické značenie, avšak to som nenašiel v žiadnych offline mapách, ktoré sú priamo predinštalované v hodinkách ľubovoľnej značky.
Apple Watch
Apple Watch s operačným systémom watchOS 11, ktorý prišiel na trh v septembri 2024, dostali podporu pre offline mapy priamo v aplikácii Apple Mapy. Funguje to tak, že v aplikácii Apple Mapy v iPhone si zvolíte časť mapy, ktorú si chcete stiahnuť. Mapa sa stiahne do telefónu a pri najbližšom nabíjaní hodiniek Apple Watch sa táto mapa stiahne aj do hodiniek.
Výborné je, že offline mapa je v tomto prípade plnohodnotná. Znamená to, že obsahuje body záujmu a môžete ju používať aj bez internetového pripojenia. Môžete vyhľadávať miesta a hodinky vám vygenerujú pešiu navigáciu aj bez nutnosti, aby ste si vopred nejakú trasu pripravili.
Apple Mapy umožňujú vytvorenie trasy, ale nepodporujú import trás vo formáte GPX. Vytvorenie trasy cez aplikáciu Apple Mapy v iPhone je rýchle a jednoduché.
Apple Watch vám budú hovoriť navigačné pokyny a to aj v slovenčine. Či už z reproduktora alebo do pripojených slúchadiel. Platí to pre vopred pripravené trasy, ale aj pre navigáciu, ktorú si v offilne režime aktivujete počas cvičenia. Nevýhodou je, že mapy nevidíte na obrazovke s cvičením. Musíte sa prepínať medzi aplikáciami Tréning a Mapy.
S mapovými podkladmi v Apple Mapách som spokojný a príjemne ma prekvapili. Z hľadiska navigácie v aute zaostávajú za Google Mapami a nemajú ani tak bohatú databázu rôznych miest a firiem v mestách. Na pešiu navigáciu a vonkajšie aktivity, nielen v lese, sú však Apple Mapy určite vhodnejšie ako Google Mapy.
Apple Mapy chválim za kombináciu rýchlosti, pohodlia používania a offline funkcionality. Nečakal som to, ale naozaj ma príjemne prekvapili.
Garmin
Offline mapy majú iba niektoré Garmin hodinky. Ich zoznam si môžete skontrolovať na webe výrobcu. Do pozornosti dávam aj môj starší článok a YouTube video Garmin hodinky: Ako nahrať trasu, ako funguje navigácia a ako využiť offline mapy. Článok a video obsahujú podrobnejšie informácie a rozdiely medzi jednotlivými Garmin hodinkami.
Offline mapy v Garmin hodinkách sú na rozdiel od väčšiny konkurentov plnohodnotnými mapami. Obsahujú body záujmu a sú pravidelne aktualizované. Keď si počas aktivity zmyslíte, že chcete ísť na nejakú vyhliadku v okolí alebo do nejakého tábora, tak vám zobrazia okolité body a odnavigujú vás tam. Bez toho, aby ste si museli vopred čokoľvek pripravovať.
Garmin hodinky dokážu v reálnom čase prepočítať trasu navigácie a navigačné pokyny hlásia aj do pripojených slúchadiel. Upozornia vás na to, keď treba odbočiť. Na situáciu, keď som zišiel z trasy, ma upozornili iba vibrovaním a pípnutím.
Mapové podklady sú podrobné. K dispozícii je viacero rôznych vrstiev, ktoré si môžete podľa potreby zapnúť alebo vypnúť. Hodinky vám na základe parametrov vygenerujú aj náhodnú trasu. Môžete si ju vytvoriť aj vy sami, či už cez aplikáciu Garmin Connect alebo cez mapy.cz. Trasu si následne môžete poslať do hodiniek.
Garmin hodinky vykresľujú mapy pomalšie ako konkurenčné hodinky. Je to dané aj tým, že nejde iba o obrázky, ale o plnohodnotné mapové podklady s množstvom dát. Výhodou je, že do Garmin hodiniek si môžete stiahnuť freemapSKtopo mapy, ktoré obsahujú aj značenie turistických chodníkov.
Ak beriem do úvahy funkcionalitu offline máp, Garmin hodinky sú najlepšie vybavené a prakticky nemajú konkurenciu. Jediná alternatíva, ktorá sa z hľadiska funkcií offline máp aspoň čiastočne približuje, sú Apple Watch. Tie však cielia na iný segment používateľov.
Huawei
Huawei Watch GT 5 Pro, Watch GT 5 a Watch Ultimate sú hodinky tejto značky, ktoré ponúkajú offline mapy. Stiahnete si ich cez aplikáciu Huawei Health v smartfóne. Treba sa dostať do nastavení hodiniek v rámci tejto aplikácie. Mapy si sťahujete podľa krajín a regiónov. V prípade GT 5 Pro a Watch Ultimate sú k dispozícii aj vrstevnice.
K mapám môžete po stiahnutí pristupovať iba cez režimy aktivity. Samostatne si ich nezobrazíte. Podobne ako v prípade Amazfit hodiniek je funkcionalita základná. Vidíte iba obrázky s mapou, ale na mape nie sú žiadne body záujmu. Ak chcete navigáciu, musíte si vopred pripraviť trasu a importovať si ju. Opäť môžete využiť mapy.cz.
Predpokladám, že viacero ľudí sa bude rozhodovať medzi hodinkami Amazfit a Huawei. Moja skúsenosť je taká, že Amazfit majú podrobnejšie mapy. Huawei mapy neobsahovali viacero lesných cestičiek a chodníkov, ktoré Amazfit mapy obsahujú. Keď si však do hodiniek importujete trasu a budete sa navigovať iba podľa nej, potom vám to nemusí až tak prekážať.
Huawei hodinky majú navrch v tom zmysle, že vám navigačné pokyny povedia cez slúchadlá alebo z reproduktora. Síce iba v angličtine, ale Huawei hodinky vám povedia, kedy máte zabočiť. Rovnakým spôsobom vás upozornia aj na to, ak by ste zišli z cesty.
Samsung a Wear OS hodinky
Samsung Galaxy Watch6 Classic a ďalšie hodinky s operačným systémom Wear OS 3 a novším podporujú od septembra 2024 aplikáciu Mapy Google v offline režime. Sťahovanie máp funguje rovnako ako v prípade Applu. Offline mapy si treba stiahnuť do Android smartfónu a počas nabíjania sa stiahnu aj do Wear OS hodiniek.
Bohužiaľ, na rozdiel od Apple Watch, Mapy Google v offline režime nie sú navrhnuté na pešiu aktivitu. V tomto režime vám vygenerujú navigačnú trasu iba pre vozidlá. Druhou nevýhodou je fakt, že Mapy Google nemajú dobrú databázu turistických cestičiek a chodníkov. Skontrolujte si to sami cez webovú verziu služby Mapy Google.
Ak beriem do úvahy navigovanie počas vonkajších aktivít, najzaujímavejšími Wear OS hodinkami sú Samsung Galaxy Watch Ultra a Galaxy Watch5 Pro. Tie ako jediné hodinky so systémom Wear OS podporujú aj import trás.
Suunto
Suunto Race a ďalšie hodinky značky Suunto, ktoré ponúkajú offline mapy, majú túto funkciu zaujímavo vyriešenú. Mapy si do hodiniek stiahnete cez aplikáciu Suunto. Zvolíte si regióny, ktoré si chcete stiahnuť.
Mapy si môžete následne pozerať cez samostatnú aplikáciu v hodinkách alebo cez režimy športovania. V hodinkách sú uložené iba obrázky s mapami – je to podobné riešenie ako v prípade Amazfit a Huawei hodiniek. Suunto sa však odlišuje tým, že v mobilnej aplikácii Suunto je venovaná samostatná obrazovka mapovým podkladom, ktoré obsahujú kompletné dáta vrátane bodov záujmu.
Je to navrhnuté s tým, že na smartfóne sa pracuje s mapami pohodlnejšie a rýchlejšie ako na hodinkách. V prípade potreby si kedykoľvek môžete rýchlo cez telefón vytvoriť trasu alebo si vyhľadať bod, kam chcete ísť. Aplikácia vám trasu vytvorí automaticky a v priebehu pár sekúnd si ju pošlete do hodiniek.
Keď si trasu vytvoríte cez aplikáciu Suunto, hodinky vás budú upozorňovať vibrovaním a pípaním na potrebu zatočiť. Ak si trasu importujete z iného zdroja, napríklad mapy.cz, tak vás takýmto spôsobom upozornia iba na to, keď zídete z cesty. Hlasové navigačné povely nie sú dostupné.
Riešenie od Suunta môže byť dobre použiteľné aj uprostred túry, keď si zmyslíte, že chcete zmenu. Bohužiaľ, aplikácia Suunto potrebuje na výpočet automatických trás pripojenie do internetu. Pokiaľ smartfón nemá pripojenie do internetu, tak si musíte nakresliť vlastnú trasu.
Lyžiarske mapy
Offline mapy niektorých značiek som testoval aj v lyžiarskych strediskách. Prínos lyžiarskych máp mi prišiel diskutabilný. Obvykle, keď lyžujete, tak nepotrebujete sledovať, či sa držíte správnej zjazdovky. A pokiaľ sa potrebujete navigovať, ako ísť ďalej v rámci lyžiarskeho komplexu, hľadať to na hodinkách mi príde nepraktické. V tomto smere je praktickejšie použiť tabuľu s mapou alebo si pozrieť mapu v telefóne.
Hodiniek značiek Garmin, Suunto a Amazfit a niektoré aplikácie tretích strán pre Apple Watch tieto mapy obsahujú. Sú na nich zakreslené jednotlivé zjazdovky a ich náročnosť. Osobne som bol z množstva dát na lyžiarskych mapách na malom displeji hodiniek skôr zmätený. Zatiaľ som nedostal do situácie, že by som sa musel počas lyžovačky navigovať pomocou hodiniek.
Verdikt
Ako som spomínal v úvode článku, to, že hodinky majú offline mapy, môže znamenať všeličo od základných mapových podkladov (Amazfit, Huawei) až po komplexné a plnohodnotné offline mapy v prípade Garmin hodiniek.
Garmin má z hľadiska offline máp najkomplexnejšiu a najlepšiu funkcionalitu. Jeho offline mapy môžu byť najlepšie pre náročných používateľov, ktorí ich dokážu naplno využiť. Menej náročnému publiku budú bohato stačiť aj Apple Mapy v hodinkách Apple Watch, ktoré ponúkajú všetky nevyhnutné funkcie.
Suunto má zaujímavý prístup k offline mapám. Musíte si zvážiť, či vám bude vyhovovať alebo nie. Z dvojice Huawei a Amazfit si treba vybrať na základe toho, či chcete aj hlasové navigačné pokyny, hoci iba v angličtine (Huawei), alebo chcete bohatšie mapové podklady, ktoré majú Amazfit hodinky.
Faktom je, že s výnimkou Máp Google a offline máp v Huawei hodinkách, nemám pripomienky k informáciám, ktoré som v mapových podkladoch našiel. Hodinky síce neponúkajú značenie turistických chodníkov (výnimkou sú Garmin hodinky, keď si nainštalujete freemapSKtopo mapy), avšak lesné cesty a chodníky obsahujú.
Huawei hodinky sú z hľadiska lesných ciest o niečo chudobnejšie, avšak dá sa to vyriešiť pomocou vopred pripravených trás. Mapy Google vo Wear OS hodinkách však nepovažujem za vhodné na športovanie, určite nie v lese. Použiteľné sú len v prípade, že sa pohybujete po meste.
Prečítajte si aj: