Kórejský gigant vynovil svoje inteligentné hodinky, pričom dôraz kládol najmä na dizajn.
Nové inteligentné hodinky Samsung Galaxy Watch5 a Watch5 Pro sa začnú na Slovensku predávať od 26. augusta. Mali sme možnosť otestovať ich v predstihu a v tejto recenzii zhodnotím moje dojmy a poznatky z testovania. Recenzia je zameraná najmä na model Watch5 Pro, ktorý sme mali k dispozícii. Čiastočne však zhodnotím aj medzigeneračný posun základného modelu.
Porovnanie Galaxy Watch4 a Galaxy Watch5 (vrátane modelu Pro) je pomerne rýchle a jednoduché – nová generácia má totožný displej, procesor (Exynos W920), RAM (1,5 GB) aj úložisko (16 GB). Zachováva si tiež rovnaký dizajn a je dostupná v dvoch veľkostiach (40 a 44 mm). Galaxy Watch5 ponúkajú pridanú hodnotu vo forme zafírového sklíčka, ktoré je až o 60 % odolnejšie v porovnaní s ochranným sklíčkom v prípade Galaxy Watch4.
Novinkou je tiež väčšia kapacita batérie (o 15 %) a rýchlejšie nabíjanie. Samsung uvádza, že v priebehu polhodiny sa hodinky nabijú z 0 % na 45 %. Základný model som nemal možnosť otestovať, avšak Galaxy Watch5 Pro som v priebehu polhodiny opakovane nabil o 38 až 40 %, pričom oficiálny údaj od výrobcu je v prípade tohto modelu 35 %. Posledným dôležitým medzigeneračným zlepšením je presnejší senzor na meranie tepu a okysličenia krvi a nový senzor teploty.
Titánové telo, zafírové sklíčko a väčšia hrúbka, ako Samsung uvádza
Hlavným lákadlom rodiny Galaxy Watch5 je nový model Galaxy Watch5 Pro. Je to vôbec prvýkrát, čo Samsung uviedol na trh Galaxy Watch hodinky s prívlastkom Pro. Od štandardného modelu sa odlišujú titánovou konštrukciou (vo výbave majú aj zafírové sklíčko), obrovskou batériou s kapacitou 590 mAh (44 mm základná verzia má 410 mAh batériu) a niekoľkými exkluzívnymi funkciami, ako je import trasy vo formáte .gpx či funkcia spätnej navigácie na miesto, kde ste spustili monitorovanie aktivity.
Galaxy Watch5 Pro tiež ponúkajú špeciálny remienok, ktorý využíva magnetický spôsob zapínania a umožňuje tak detailne nastaviť jeho utiahnutie. Ak by ste však čakali fyzickú lunetu, sklamem vás – všetky modely radu Galaxy Watch5 majú iba dotykovú lunetu.
Hodinky vyzerajú na pohľad luxusne a sú vizuálne atraktívnejšie v porovnaní so základným modelom. Posúďte sami na priložených fotografiách. Z praktického hľadiska však musím upozorniť na zopár poznatkov.
Samsung v tlačovej správe uvádza rozmery 45,4 × 45,4 × 10,5 mm a hmotnosť 46,5 gramu. Realita je taká, že hrúbka 10,5 mm sa vzťahuje iba na titánové telo a nie na celé hodinky. V kombinácii s puzdrom, v ktorom sú umiestnené senzory, je skutočná hrúbka hodiniek až 15 mm, na čo upozornil aj DC Rainmaker.
Displej je výborný
Druhý poznatok sa týka remienka s magnetickým spôsobom zapínania. Je pomerne masívny a zvyšuje hmotnosť hodiniek na 75,4 gramu. Či sa vám páči, alebo nie, si musíte zhodnotiť sami. Faktom však je, že počas športovania preferujem štandardný remienok s lepším vetraním a rýchlejšou zmenou utiahnutia. Obvykle totiž nosím hodinky utiahnutejšie, keď športujem, a o jednu dierku voľnejšie počas bežného nosenia.
Je pravda, že remienok hodiniek Galaxy Watch5 Pro si viete utiahnuť presne na takú úroveň, ako potrebujete, avšak pravidelné upravovanie miery utiahnutia je menej praktické a pomalšie v porovnaní so štandardným remienkom. Hodinky našťastie využívajú 20 mm štandardizovaný formát a ponúkajú technológiu rýchlej výmeny, takže nie je problém si kúpiť samostatný remienok, ktorý budete používať pri športovaní.
Galaxy Watch5 Pro majú 1,4-palcový Super AMOLED displej s rozlíšením 450 × 450 pixelov a plne farebným Always-on displejom. V tomto smere nemám výhrady, displej hodiniek patrí k absolútnej špičke v segmente inteligentných hodiniek. A treba pochváliť aj spracovanie softvérových ciferníkov a implementáciu Always-on displeja.
V prípade väčšiny inteligentných hodiniek je režim stále zapnutého displeja nezaujímavý, nakoľko tento režim obvykle zobrazuje iba čas. V prípade Galaxy Watch5 Pro však na displeji vidíte viaceré dôležité prvky a to nielen na ciferníku, ale aj počas športovania. A vzhľadom k náture operačného systému Wear OS nemá zapnutie Always-on displeja až tak výrazný dopad na výdrž batérie, ako je tomu v prípade „hlúpejších“ inteligentných hodiniek.
Wear OS ponúka dobre známy používateľský zážitok
Pokiaľ sa pozriem na hodinky Galaxy Watch5 Pro z pohľadu inteligentných hodiniek a funkcií, výraznejšie neprekvapia. V prípade Galaxy Watch4 bola situácia zaujímavejšia, nakoľko Samsung prešiel zo systému Tizen a predstavil Wear OS s vlastnou nadstavbou One UI. V tomto smere už Galaxy Watch5 Pro ponúkajú dobre známy používateľský zážitok.
Hodinky som väčšinu času používal v kombinácii s telefónom vivo X80 Pro, aby som zistil, aký bude používateľský zážitok v kombinácii s ne-Samsung telefónom. Problémy som nezaznamenal, všetko fungovalo v poriadku. Objavila sa iba jedna drobnosť, a síce, že Galaxy Watch5 Plugin neustále zobrazoval, že vyžaduje prístup k notifikáciám, a to aj napriek tomu, že tento prístup dostal.
Nakoľko sa notifikácie z telefónu do hodiniek posielali korektne, situáciu som vyriešil stlmením upozornení aplikácie Galaxy Watch5 Plugin v telefóne. K notifikáciám, ktoré sa zrkadlia do hodiniek, ešte jedna drobnosť – pokiaľ si nastavíte, aby sa niektoré upozornenia zobrazovali v telefóne bez zvuku a bez vibrácií, totožné správanie budú aplikovať aj v hodinkách. To len, aby ste sa nečudovali (ako ja), že prečo mi hodinky nevibrujú, keď mi niekto píše na Messengeri.
Takmer ako Apple Watch s iPhonom
Wear OS hodinky ponúkajú vo svete Androidu zážitok, ktorý je najbližší kombinácii iPhone + Apple Watch. Platí to pre ľubovoľný Android telefón s Google službami, avšak najlepší zážitok dostanete, keď Galaxy hodinky spárujete so Samsung telefónom. V takom prípade môžete automaticky synchronizovať niektoré nastavenia medzi oboma zariadeniami.
Faktom je, že Google, Samsung a výrobcovia aplikácií tretích strán odstránili prakticky všetky nedostatky, na ktoré som upozornil v mojej recenzii na Galaxy Watch4. Znamená to, že Google Keep už nie je zaseknutý v neustálej synchronizácii, a že takmer všetky aplikácie, ktoré som v hodinkách používal, už podporujú dotykovú lunetu Samsung hodiniek. Hoci, pár výnimiek sa ešte nájde.
Z praktického hľadiska oceňujem, že klávesnica Gboard už podporuje diktovanie v slovenčine, nakoľko túto funkciu zabudovaná klávesnica od Samsungu ešte nevie. Diktovanie je síce iba základné a aplikácia nevie rozoznať interpunkciu (slovo čiarka nenapíše ako „,“, ale ako čiarka), avšak svoj účel plní dobre. Vďaka tomu môžete rýchlo reagovať na správy, ktoré si prečítate cez hodinky, alebo si môžete rýchlo vytvoriť textovú poznámku v aplikácii Google Keep – hodinky ju prepíšu do textovej podoby.
Prípadne, ak preferujete hlasové nahrávky, môžete využiť zabudovanú systémovú aplikáciu od Samsungu. Potešiteľné je, že hlasové nahrávky sa vám automaticky skopírujú aj do neSamsung telefónu. Hodinky tiež umožňujú využívať prepojenie so zariadeniami inteligentnej domácnosti, ktoré podporujú platformu SmartThings.
Bezkontaktné platby, telefonovanie aj offline hudba
Galaxy Watch5 Pro ponúkajú bezkontaktné platby cez Google Pay – do hodiniek si musíte stiahnuť aplikáciu Peňaženka. Ak sa vám do hodiniek nepodarí pridať platobnú kartu, ktorú máte už uloženú v telefóne, je potrebné zadať všetky údaje nanovo.
Zabudovaný mikrofón a reproduktor umožňujú využívať Bluetooth telefonovanie, resp. telefonovanie zo zaregistrovanej eSIM karty v prípade LTE modelu hodiniek. Kvalita zabudovaného mikrofónu a reproduktoru je štandardná. A k dispozícii je takisto offline hudba. Do hodiniek si môžete poslať vlastné hudobné súbory z telefónu alebo využiť offline režim vo viacerých hudobných službách, ktoré si do hodiniek stiahnete z obchodu Google Play.
Z praktického hľadiska je potrebné upozorniť ešte na jednu vec, a síce, že niektoré aplikácie, ako je napríklad Citymapper, budú možnože vyžadovať úpravu optimalizácie batérie vo vašom telefóne. V opačnom prípade sa môže stať, že služba nebude korektne fungovať, keď ju spustíte z hodiniek. S takýmito prípadmi som sa stretol veľmi zriedkavo.
Doplnené: Na test som mal k dispozícii Bluetooth verziu hodiniek bez LTE konektivity. Čitateľ ma však upozornil na prehrievanie hodiniek v prípade, že sa využíva LTE konektivita na streamovanie alebo telefonovanie v miestach s horším signálom. Na tento problém sa sťažujú ľudia aj na internetových diskusných fórach.
Exkluzívne outdoorové funkcie hodiniek Galaxy Watch5 Pro
Samsung sa chváli, že hodinky Galaxy Watch5 Pro vyrobil pre outdoorových nadšencov. Dôkazom má byť už spomenuté titánové telo, zafírové sklíčko a tiež dve nové funkcie, ktoré základný model neponúka a vo výbave ich má iba Galaxy Watch5 Pro. Konkrétne ide o funkciu importovania trasy vo formáte .gpx a o funkciu spätnej navigácie na miesto, kde ste spustili monitorovanie aktivity.
Tieto funkcie fungujú pomerne jednoducho – aktivujete ich z nastavenia cvičenia, resp. gpx súbor si jednoducho pošlete z telefónu do hodiniek cez aplikáciu Samsung Health. Je však škoda, že sa Samsung rozhodol obmedziť tieto funkcie iba na režimy turistiky a bicyklovania. Pokiaľ máte radi trailové behy a chceli by ste behať s hodinkami a aj navigáciou pomocou trasy, máte smolu. Alebo si môžete váš beh zaznamenať ako turistiku.
Pevne verím, že Samsung na základe spätnej väzby prehodnotí svoje rozhodnutie a sprístupní podporu pre import trasy/navigáciu/trackback funkciu aj pre ostatné športové režimy, ako je chôdza či behanie. K samotnému navigovaniu pripomienky nemám, funguje ako v prípade ostatných hodiniek – Galaxy Watch5 Pro vás upozornia, kedy treba odbočiť, resp. keď zídete z trasy. Zoomovanie je automatické, resp. po ťuknutí na displej sa vám zobrazí oddialený pohľad na mapu.
V súvislosti s navigáciou jeden praktický poznatok z praxe – pokiaľ si necháte zapnutý Always-on režim a ostanete na obrazovke s mapou, hodinky to bude rýchlo vybíjať. V mojom prípade som zaznamenal 25 % pokles batérie po 75-minútovej turistike. Štandardná spotreba batérie počas monitorovania aktivity so zapnutým GPS, a pokojne aj zapnutým Always-on displejom, sa pohybuje na úrovni 10 % za 80 až 90 minút.
Výdrž batérie a nabíjanie
Samsung uvádza teoretickú výdrž batérie na úrovni až 80 hodín bežného používania, resp. 20 hodín monitorovania aktivity so zapnutým GPS. Osobne som sa k takejto výdrži nedokázal dostať. Moje skúsenosti, s nastavením kontinuálneho merania tepu, stresu a merania okysličenia krvi počas spánku, boli nasledujúce:
- bežné používanie – výdrž cca 1,5 dňa (36 hodín) so zapnutým Always-on displejom, 1,5-hodinovým GPS tréningom a analýzou spánku
- bežné používanie bez Always-on displeja – výdrž cca 40 hodín so 45-minútovým až hodinovým GPS tréningom a analýzou spánku
- monitorovanie GPS cvičenia v režime Always-on displeja – spotreba cca 1 % za 8 až 9 minút
- monitorovanie GPS cvičenia + navigácia s neustále aktívnou obrazovkou mapy – spotreba cca 1 % za 3 minúty
- monitorovanie spánku so zapnutým meraním okysličenia krvi – cca 1 % za 2 hodiny
Z vyššie uvedeného vyplýva, že k 2-dňovej výdrži sa dá dostať, a pokiaľ s hodinkami nebudete cvičiť a spávať, tak ich možno budete nabíjať po 2 až 2,5 dni. V mojom prípade bol štandard na úrovni 1,5 dňa. Rozdiel vo výdrži so zapnutým a vypnutým Always-on displejom bol minimálny – s výnimkou situácie, že si spustíte navigáciu a necháte na hodinkách zobrazenú mapu s navigáciou. V takom prípade ide kapacita batérie rýchlo dole.
Rýchlosť nabíjania pomocou priloženého USB-C kábla s bezdrôtovou nabíjacou kolískou a 25 W Samsung nabíjačkou bola nasledujúca – z 15 % na 23 % (po 5 minútach), na 38 % (po 15 minútach), na 55 % (po 30 minútach), na 94 % (po 70 minútach).
Upozorňujem však na to, že hodinky mi nechceli spolupracovať s inou bezdrôtovou nabíjačkou, ako je tá, ktorá je priložená, resp. od Samsungu k hodinkám Galaxy Watch. Takisto reverzné bezdrôtové nabíjanie fungovalo iba so Samsung telefónom, avšak nefungovalo so smartfónom inej značky.
Zdravotné a športové funkcie
Galaxy Watch5 Pro majú vo výbave totožné zdravotné funkcie ako hodinky Galaxy Watch4. Znamená to, že ponúkajú meranie EKG a tlaku (tieto dve funkcie vyžadujú k svojmu fungovaniu Samsung telefón), meranie kompozície stavby tela (v mojom prípade boli namerané údaje o niečo presnejšie v porovnaní s inteligentnými váhami, ale neboli úplne presné) a meranie chrápania počas spánku (funguje to aj s neSamsung telefónom, treba ho pripojiť k nabíjačke na noc).
Samsung do výbavy hodiniek Watch5 a Watch5 Pro zakomponoval nový infračervený senzor teploty, ktorý sa bude využívať na presnejšiu analýzu spánku. Nový senzor zatiaľ nie je aktívny, takže jeho prínos zatiaľ nevyužijete. Predpokladám, že Samsung by ho mohol zaktivovať do konca roka.
Optický senzor tepu je podľa slov výrobcu presnejší a počas môjho testovania som bol s jeho presnosťou počas cvičenia, ale aj mimo, spokojný. GPS čip je iba jednopásmový a v tomto smere už cítiť, že zaostáva za priamou konkurenciou, ako sú hodinky od Huawei či Amazfit (nehovoriac o Garmin hodinkách). Všimol som si to v niektorých situáciách, kedy sa čip pomerne dlho pripájal k satelitom. A prejavilo sa to aj v častejších odchýlkach v porovnaní s konkurenciou.
Presnosť merania GPS je však v porovnaní s hodinkami Galaxy Watch4, v dobe ich uvedenia na trh, lepšia, čo môže byť dané aj softvérovými optimalizáciami. Hodinky obsahujú zabudovaný barometrický výškomer, avšak nadmorskú výšku ukazujú iba v prípade, že je k nim pripojený smartfón. Je to dané tým, že údaj o nadmorskej výške priamo z barometra má často určitú odchýlku – je to bežný nedostatok všetkých hodiniek. Dáta z tohto senzora, aj o nadmorskej výške, však môžete získať použitím aplikácie tretej strany.
Verdikt
Samsung Galaxy Watch5 Pro sú aktuálne najlepšie Wear OS hodinky, ktoré si môžete kúpiť aj na Slovensku. Okrem iného je to dané tým, že konkurencia v segmente Wear OS je na našom území značne obmedzená. Neznamená to však, že sú nové Galaxy Watch bezchybné. Na základe skúseností z testovania oceňujem ich dizajn, avšak na pravidelné športovanie by som si zvolil iný remienok.
Takisto oceňujem snahu Samsungu prinášať nové outdoorové funkcie, avšak obmedziť import trás a trackback funkciu iba na turistiku a cyklistiku je nešikovné rozhodnutie. Chválim optimalizáciu senzoru tepu, avšak hodinky by už potrebovali modernejší GPS čip, pokiaľ chce Samsung plnohodnotne konkurovať ostatným výrobcom.
Objektívne treba povedať, že aj napriek nie najmodernejšiemu GPS čipu predstavujú Galaxy Watch5 Pro pravdepodobne najlepšiu voľbu, ak chcete hodinky so systémom Wear OS a plánujete ich používať aj na športovanie.
Pokiaľ potenciál tohto operačného systému nevyužijete naplno (či už z hľadiska toho, že nebudete používať reagovania na správy priamo z hodiniek alebo z hľadiska používania aplikácií tretích strán), alebo chcete hodinky primárne na športovanie, lepšou voľbou môžu byť hodinky od ostatných výrobcov s dlhšou výdržou batérie a pokročilejšími športovými funkciami.
Ak aktuálne používate hodinky Galaxy Watch4, prechod na Watch 5 Pro nedáva veľký zmysel. Jedine, že za každú cenu chcete titánové telo a o niečo dlhšiu výdrž na batériu, resp. rýchlejšie nabíjanie. A pokiaľ zvažujete, či kúpiť Galaxy Watch4 (Classic) alebo Watch5 (Pro), tak závisí od vašich potrieb a preferencií dizajnu, (aktuálnej) ceny a rýchlosti nabíjania. Faktom je, že zážitok z používania platformy Wear OS je v oboch prípadoch totožný.
Cena: 469 eur / 519 eur (LTE verzia)
Zapožičal: Samsung
Páči sa nám
- Odolný a luxusný dizajn
- Výborný displej aj Always-on režim
- Diktovanie v slovenčine cez Gboard klávesnicu
- Takmer všetky funkcie fungujú aj s neSamsung telefónom
- Všestranná a komplexná výbava inteligentných a zdravotných funkcií
- Nové funkcie, ako je import trás s navigáciou a trackback
- Rýchle nabíjanie je super
- Dobrá presnosť senzoru tepu počas cvičenia, ak máte hodinky optimálne utiahnuté na ruke
- Môžete plnohodnotne reagovať na správy priamo z hodiniek
- Množstvo aplikácií tretích strán v obchode Google Play
- Dostupné sú aj v LTE verzii s eSIM
Nepáči sa nám
- Na pravidelné športovanie odporúčam iný remienok, ako je ten priložený
- Meranie EKG a tlaku stále vyžaduje Samsung telefón
- Import trás a trackback funguje len pre režimy turistika a bicyklovanie
- GPS čip by potreboval zmodernizovať
- Hodinky sa nekamarátia s neSamsung nabíjačkami, resp. smartfónmi z hľadiska reverzného bezdrôtového nabíjania
- Pri nastavovaní Google Pay sa môžu objaviť komplikácie (treba nanovo zadať všetky údaje z karty)
- LTE verzia hodiniek sa môže prehrievať, keď sa využíva LTE konektivita na telefonovanie alebo streamovanie hudby
Technické špecifikácie:
Galaxy Watch5 Pro | |
Materiál a farba | Titánové puzdro, športový remienok s preklápacou sponou – šedá, čierna |
Rozmery a hmotnosť | 45,4 × 45,4 × 15 mm, 75,4 gramu (skutočná hrúbka a hmotnosť s remienkom) |
Displej | 1,4″ (34,6 mm), 450 × 450 px, Super AMOLED, Farebný Always-on displej, zafírové ochranné skličko |
Procesor | Exynos W920 Dual-Core 1,18 GHz |
Pamäť | 1,5 GB RAM + interný úložný priestor 16 GB |
Batéria (typická hodnota) | 590 mAh |
Dobíjanie | Rýchlonabíjanie (bezdrôtové, WPC) |
Operačný systém | Wear OS Powered by Samsung (Wear OS 3.5) |
Užívateľské rozhranie | One UI Watch4.5 |
Senzory | Samsung BioActive Sensor (optický snímač tepu + elektrický snímač tepu + analýza bioelektrického odporu), teplotný senzor, akcelerometer, barometer, gyroskop, geomagnetický senzor, svetelný senzor |
Konektivita | LTE, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n 2.4+5GHz, NFC, GPS/Glonass/Beidou/Galileo |
Odolnosť | 5ATM + IP68 / MIL-STD-810H |
Kompatibilita | Android 8.0 a novší, potrebná pamäť min. 1,5 GB RAM |
Prečítajte si aj: