Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Ponuka sa dostala takmer na predcovidovú úroveň. V máji 2019 bolo na slovenskom trhu celkovo 69 459 ojazdených vozidiel, v máji 2020 to bolo len 46 994

Štyri roky trvalo, kým sa ponuka na slovenskom sekundárnom trhu vozidiel dostala na čísla, ktoré sme poznali pred pandémiou covidu. Počas tohtoročného mája sa v tuzemských ponukách inzertných serverov a obchodníkov objavilo spolu 62 866 ojazdených vozidiel. Ide tak o najširšiu májovú ponuku od roku 2019, kedy bolo na slovenskom trhu s ojazdenými autami k dispozícii 69 459 áut. Stredná hodnota veku ponúkaných automobilov sa drží na úrovni 9,7 roka a medián počtu najazdených kilometrov sa v máji dostal na hodnotu  167 000. Vyplýva to z analýzy trhu, ktorú pravidelne vykonáva spoločnosť AURES Holdings, prevádzkovateľ siete autocentier AAA AUTO a Mototechna.

„V posledných troch rokoch sa na slovenskom sekundárnom trhu objavovalo v priemere päťdesiat tisíc áut mesačne, v uplynulom máji to už bolo viac ako šesťdesiat tisíc. Z tohto razantného nárastu profitujú najmä zákazníci, ktorí často siahajú po zánovnom vozidle v prípade, že by na úplne nové auto museli čakať príliš dlho. Trh je totiž stále pod vplyvom výpadkov logistických reťazcov z doby covidu a následnej krízy, čakacia doba na nové vozidlo je tak v mnohých prípadoch aj ročná. Ďalšou výhodou pre kupujúcich je relatívne stabilná cenová hladina, najmä v porovnaní s aktuálnou mierou inflácie,“ hovorí Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ siete autocentier AAA AUTO a Mototechna na Slovensku. „Zároveň sa na trh dostávajú novšie a menej ojazdené vozidlá, o čom svedčí klesajúci medián stavu najazdených kilometrov aj stredná hodnota veku áut,“ dopĺňa Petr Vaněček.

Najčastejšie ponúkaným modelom medzi jazdenými vozidlami na slovenskom trhu bola v máji takmer deväťročná Škoda Octavia s cenovkou 7 590 eur a s 200 tisícmi kilometrami na tachometri, nasledovali Volkswageny Passat a Golf, za nimi Škoda Fabia. V ponuke bolo v máji 392 vozidiel s hybridným pohonom a 256 čistých elektromobilov. „Batériových vozidiel výrazne pribúda a tento trend bude určite pokračovať. V druhej polovici roka očakávame rapídny nárast záujmu o hybridy a elektromobily,“ dopĺňa Petr Vaněček.

Značky: