Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Technológie a inovácie stále rýchlejšie menia spôsoby platenia.

Platby v reálnom čase sa stávajú globálnym štandardom, sú dostupné už vo viac ako sto krajinách a v najbližších troch rokoch budú tvoriť 27 percent všetkých svetových elektronických platieb. Blíži sa koniec zadávania čísla karty pri platbách online, pokračuje zjednodušovanie platieb v maloobchode, medzi firmami aj medzinárodne a generatívna AI dramaticky zvyšuje bezpečnosť platieb. Desať kľúčových trendov a technológií pre rok 2025 a ďalšie obdobie predstavuje technologická a platobná spoločnosť Mastercard.

„Očakávame, že rok 2025 bude kľúčový pre ďalší rozvoj digitalizácie a inovácií, ktoré uľahčia každodenný život a zároveň zvýšia kybernetickú odolnosť. Očakávaný rast slovenskej ekonomiky predstavuje pre slovenské firmy príležitosť inovovať, rásť a ťažiť z posilňujúcej kúpnej sily domácností. Slovenský platobný trh je na technologickej špičke Európy, Slováci sú inovátori, ktorí radi skúšajú novinky a pokiaľ sú jednoduché na používanie, rýchle a bezpečné, tak ich aj ochotne prijímajú,” uviedla Jana Lvová, generálna riaditeľka spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku.

10 trendov, ktoré budú v roku 2025 a nasledujúcich rokoch najviac ovplyvňovať spôsoby platenia:

1. Bezpečnosť posilnená umelou inteligenciou

Kyberzločin predstavuje stále väčšiu hrozbu s odhadovanými globálnymi škodami vo výške 10 biliónov USD v roku 2025. Umelá inteligencia však nie je len zbraňou v rukách zločincov, ale aj mocným nástrojom obrany. Spoločnosť Mastercard využíva nástroj Decision Intelligence Pro, ktorý analyzuje bilióny dát a za menej ako 50 milisekúnd dokáže odhaliť podvodné transakcie. Tým sa zvyšuje ochrana proti podvodom v priemere o pätinu, v niektorých prípadoch až o 300 percent.

2. Malé firmy, veľké riešenia

Trendy v oblasti platobných technológií zásadne menia spôsob, akým malé firmy obchodujú. Rastúce využívanie elektronických platieb a online obchodu vedie k dopytu po komplexných a ľahko použiteľných riešeniach. Centralizované platformy integrujúce platby, marketingové nástroje a analytické funkcie dávajú malým firmám možnosť konkurovať veľkým hráčom. Automatizácia procesov a prístup k dátam umožňujú efektívnejšie riadenie a vyššie zisky.

3. Overovanie identity na mieru

Biometrické overovanie totožnosti bez hesiel sa rýchlo rozširuje. Digitálna identita nadobúda na význame vo všetkých oblastiach, od zdravotníctva a vzdelávania až po verejné služby. V Európe tak spoločnosť Mastercard napríklad spúšťa službu, ktorá obchodníkom umožňuje prostredníctvom použitej platobnej karty overovať, že zákazník spĺňa kritériá nákupu určeného tovaru alebo služieb a nie je tak potrebné preukazovať sa ďalšími dokladmi.

4. Nová éra digitálnej inklúzie

Digitálne peňaženky sa zdokonaľujú na komplexné finančné platformy integrujúce platby, osobné údaje, vernostné programy, ale napríklad aj zdravotné údaje. Vďaka jednoduchému a intuitívnemu rozhraniu budú finančné služby dostupné pre každého, bez ohľadu na geografickú polohu alebo bankový účet. Už teraz to umožňuje služba Mastercard Pay Local, ktorá spája kreditnú alebo debetnú kartu s miestnou digitálnou peňaženkou a umožňuje tak nakupovať od miestnych predajcov bez nutnosti zakladať si predplatený účet a posielať naň peniaze. Presadia sa tie peňaženky, ktoré dokážu vytvoriť intuitívne a vzájomne prepojené ekosystémy.

5. Platby pri pokladni budú ešte jednoduchšie

Bezkontaktné platby sú už štandardom, v globálnej sieti Mastercard predstavujú viac ako dve tretiny všetkých nákupov. Ich vývoj však stále pokračuje. Riešenie Tap on Phone dokáže premeniť ľubovoľný smartfón na platobný terminál a zjednoduší prijímanie platieb všetkým obchodníkom. Technológia NFC sa ďalej rozširuje a integruje do každodenného života a bude sa využívať rôznymi spôsobmi: od overenia platby cez pridanie karty do mobilného telefónu až po posielanie peňazí priateľom alebo členom rodiny.

6. Zjednodušenie platieb v segmente B2B

Platby medzi firmami sa zefektívnia a zrýchlia vďaka virtuálnym kartám. Tieto jednorazovo generované karty, napojené na firemný účet, umožňujú automatické schvaľovanie platieb, čím sa minimalizujú chyby a zlepšuje sa kontrola nad výdajmi. Integrácia platobných systémov do firemných nástrojov umožňuje platby v reálnom čase, prevenciu podvodov a efektívnejšie riadenie nákladov. Malé firmy tak získajú prístup k širokej škále nástrojov, od vernostných programov až po účtovnícky softvér, a otvoria si tak cestu k novému rastu.

7. Platby v reálnom čase strmo porastú

Platby v reálnom čase sa stávajú globálnym štandardom a sú dostupné už vo viac ako sto krajinách. Do roku 2028 sa očakáva 575 miliárd takýchto transakcií, čo predstavuje 27 % všetkých svetových elektronických platieb. Okrem rýchlosti ponúkajú tieto systémy lepšie prepojenie a zdieľanie dát, čím sa zjednodušujú a zefektívňujú najmä firemné platby. Prepojenie národných systémov následne uľahčí aj medzinárodné transakcie. Kompatibilita s digitálnymi menami centrálnych bánk navyše zabezpečí plynulé platby medzi tradičnými a digitálnymi účtami.

8. Fintechové spoločnosti určia smer

Budú to najmä fintechové spoločnosti, ktoré budú zohrávať zásadnú úlohu v ďalšom zjednodušovaní finančných služieb. Ponúknu vzájomne prepojené a ľahko dostupné nástroje, ktoré budú ďalej rozširovať prínosy digitálnej ekonomiky.

9. Stávka na blockchain

Blockchain technológia bude stále dôležitejšou súčasťou globálneho finančného systému. Kryptomeny, stablecoiny a tokenizované aktíva sa už bežne používajú najmä v súvislosti s reálnymi aktívami. Očakáva sa, že v roku 2025 blockchain ešte zlepší rýchlosť, zabezpečenie a efektivitu platieb, predovšetkým v oblasti obchodu medzi firmami (B2B). Na ďalší rozvoj tejto technológie sú nevyhnutné partnerstvá medzi kryptofirmami a tradičnými finančnými inštitúciami, ktoré povedú k inovatívnym a bezpečným platobným riešeniam.

10. Prínosy tokenizácie

Tokenizácia, ktorá každoročne zabezpečuje desiatky miliárd platobných transakcií nahradením citlivých dát jedinečnými tokenmi, je pre Mastercard kľúčová. Do roku 2030 chce Mastercard vďaka nej skoncovať s ručným zadávaním čísel kariet a overovacích kódov pri online platbách. Šifrovanie dát zabezpečuje ich bezpečnosť aj pri prípadnom odcudzení. Rovnakú technológiu Mastercard už využíva napríklad pri platbách za palivo bez toho, aby vodiči museli vystupovať z auta. Potenciál tokenizácie však siaha oveľa ďalej – od inteligentných hodiniek a smartfónov, cez platobné náramky a prstene, až po bezpečné zdieľanie nákupných preferencií pre personalizované ponuky. Kombináciou s blockchainom tokenizácia digitalizuje a zefektívňuje ekonomické procesy, od kapitálových trhov až po obchod s nehnuteľnosťami.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.