Project Fi je snahou internetového giganta poskytovať telekomunikačné služby.

Minulý týždeň sme informovali o tom, že Google čoskoro vstúpi na trh s telekomunikačnými službami. Stalo sa tak, služba má názov Project Fi a momentálne je dostupná iba v Amerike. Hoci Google nie je operátorom v pravom slova zmysle – nemá vlastnú infraštruktúru, ale využíva siete iných operátorov (spoločnosť uzavrela v Amerike dohodu so Sprintom a T-Mobilom), koncept služby sa nám páči.

Project Fi je atraktívny z viacerých dôvodov. V prvom rade, okrem dvoch prenajatých LTE sietí komunikuje aj prostredníctvom Wi-Fi hotspotov. Zariadenie používateľa sa tak vždy pripojí k najvhodnejšej sieti – či už ide o mobilnú alebo Wi-Fi infraštruktúru. V prípade Wi-Fi pripojenia sa vytvorí zabezpečené VPN spojenie, ktoré šifruje prenášané dáta a informácie.

Výhoda z hľadiska používateľa spočíva aj v tom, že celý proces je plne automatizovaný a netreba sa o nič starať. Telefón sa v prípade potreby automaticky prepne z Wi-Fi hotspotu na LTE sieť a naopak. Telefonovanie a posielanie správ zabezpečuje služba Hangouts. Google sa tak v podstate snaží presunúť telefónne číslo do cloudu, vďaka čomu je možné využívať výhody služby (a paušál) aj z tabletov a počítačov.

Google ponúka službu s jedným základným paušálom. Používatelia získajú za 20 dolárov mesačne neobmedzené volania a SMS správy v rámci Ameriky (textovanie je bezplatné aj medzinárodne), lacné medzinárodné volania a roaming vo viac ako 120 krajinách. Ak chcú dátový balík, ten si môžu zakúpiť za poplatok 10 dolárov za každý GB. Google však účtuje iba reálne spotrebované dáta, takže alikvotnú čiastku za neprenesené dáta na konci mesiaca vždy vráti. Avšak je možné, že Google započítava aj dáta, ktoré sú prenesené pomocou šifrovaných Wi-Fi hotspotov.

Z nášho pohľadu je veľkou výhodou služby podpora lacného roamingu. Project Fi môžu Američania využívať vo viac ako 120 krajinách, vrátane Slovenska. U nás môžu v rámci predplateného balíka surfovať za rovnaký poplatok (1 GB za 10 dolárov) ako doma. Jediným limitom je obmedzenie rýchlosti na 256 kbps. Ďalšie poplatky v rámci roamingu si môžete pozrieť na oficiálnej stránke projektu.

Koncept služby Project Fi sa nám páči. Vďaka lacnému roamingu by mala byť využiteľná v celom svete

Koncept služby Project Fi sa nám páči. Vďaka lacnému roamingu by mala byť dobre využiteľná v celom svete

Práve roamingové poplatky robia z Projectu Fi globálne využiteľnú službu (zatiaľ aspoň pre Američanov). Dnešné telekomunikačné služby sú totiž vo väčšine prípadov použiteľné iba v domovskej krajine, pretože roamingové poplatky sú stále premrštené. A Európska únia ich zrušenie v rámci Európy odložila.

Dodajme, že Project Fi momentálne podporuje iba telefón Nexus 6 a je v štádiu uzavretého testovania. Američania s týmto telefónom však môžu po aktivácii služby telefonovať a textovať aj pomocou iných zariadení. Či a kedy sa služba dostane do Európy nie je oficiálne známe.

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit