Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Slávnostné prestrihnutie pásky prebehlo za účasti rektorky Žilinskej univerzity Tatiany Čorejovej, zástupcov Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, spoločnosti Huawei a ďalších hostí v priestoroch Univerzitného vedeckého parku Žilinskej univerzity v Žiline.

Otvoreniu laboratória predchádzalo podpísanie zmluvy o spolupráci pri výskumnej činnosti, ktorú spoločnosť Huawei Technologies (Slovak) a Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA) podpísali 2. marca 2016. V rámci tejto dohody poskytla spoločnosť Huawei práve Univerzitnému vedeckému parku UNIZA špičkovú technológiu pre aplikovaný výskum. Jeho oblasti sú zamerané na dopravu, ktorá je tradičnou témou výskumu na Žilinskej univerzite a koncept Bezpečné mesto (SAFE CITY), v ktorej je spoločnosť Huawei celosvetovým lídrom.

 

„Vízia Žilinskej univerzity v Žiline je byť „univerzitou otvorenou“ novému poznaniu. Byť  miestom pre zdieľanie, spoluprácu a genézu nových ideí, prístupov a riešení. K tomu smerujú aj naše aktivity  spolupráce so špičkovými technologickými spoločnosťami, akou je firma Huawei Technologies, osobitne v oblasti vývoja aplikácií a služieb pre siete novej generácie,“ vyjadrila sa Dr.h.c. prof. Ing. Tatiana Čorejová, PhD., rektorka Žilinskej univerzity v Žiline.

Technológia spoločnosti Huawei v podobe taktickej rádiovej komunikačnej siete štvrtej generácie eLTE Rapid je zameraná na krízovú komunikáciu a využívaná predovšetkým na zaistenie prenosu hlasovej a širokopásmovej dátovej komunikácie (vrátane obrazu vo vysokom rozlíšení) pre policajné, vojenské, záchranné zložky a zbory.

Táto technológia je prelomová a je viac než dôležitá vo všetkých kritických situáciách, ako napríklad v oblastiach zasiahnutých prírodnou katastrofou alebo priemyselnou haváriou či pri veľkých dopravných nehodách. Jej hlavnými výhodami sú systémová integrácia a rýchle zabezpečenie komunikácie pre všetky jednotky integrovaného záchranného systému už v priebehu niekoľkých minút. Taktiež sa využíva vo verejných a uzavretých priestoroch masových podujatí na zaistenie hlasových a širokopásmových dátových služieb. Integrácia daného systému do takýchto miest zvyšuje informovanosť jednotlivých príslušníkov zborov a výrazne prispieva k zvýšeniu ochrany civilných osôb prítomných na takýchto podujatiach.

Riešenie Huawei SAFE CITY využíva viac než 200 miest v zhruba 80 krajinách, a pomáha teda chrániť životy viac ako 800 miliónom obyvateľom po celom svete.

Ako povedal Shi Yi, generálny riaditeľ Huawei Technologies pre Slovensko: „Celý svet prechádza v súčasnosti digitálnou transformáciou a príprava študentov na používanie a aktívnu prácu s najnovšími technológiami nie je možná bez úzkej spolupráce medzi technologickými spoločnosťami a vládami i vzdelávacími inštitúciami. V rámci nášho záväzku podporovať lokálne komunity investíciami do rozvoja špičkových technológií som hrdý, že môžeme práve dnes slávnostne odovzdať na užívanie plne vybavené laboratórium Huawei Safe City.“

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.