Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Jarné prázdniny trávia viaceré rodiny na lyžovačke doma či v zahraničí. Poisťovne stále častejšie riešia prípady kolízií lyžiarov, ktoré niekedy končia vážnymi zraneniami a domáhaním sa náhrady škody. Odborníci aj preto vyzývajú lyžiarov dodržiavať na svahu tzv. biely kód  a jazdiť opatrne. Pripomíname niekoľko rád, ako zvládnuť lyžovačku doma či v zahraničí bez ujmy. Cenné rady má pre lyžiarov aj aktuálna majsterka sveta v zjazdovom lyžovaní Petra Vlhová.

Bezpečnostné pravidlá dodržiava pri rekreačnom lyžovaní aj naša najúspešnejšia lyžiarka Petra Vlhová. Keď som doma, veľmi rada si chodím zalyžovať ako taký správny turista a veľmi ma to baví. Samozrejme, bezpečnosť nepodceňujem, vždy nosím na hlave helmu,“ hovorí pre UNIQA poisťovňu  Petra Vlhová a upozorňuje, aby si lyžiari dávali na kopci pozor na rýchlosť. „Ak je niekto nie veľmi dobrý lyžiar, rýchla jazda môže byť pre neho aj okolie nebezpečná. Musím však povedať, že s agresívnou jazdou lyžiarov sa už stretávam pri súkromnom lyžovaní čoraz menej a som rada, že lyžiari začínajú byť uvedomelí a myslia na bezpečnosť,“ hovorí P. Vlhová a dodáva: „Snowboard nejazdím, ale rada mám napríklad skialpinizmus. Zásadne však jazdím iba na povolených zjazdovkách a nechodím do žľabov ani na neoznačené miesta a odporúčam to aj všetkým ostatným milovníkom zimných športov.“

UNIQA poisťovňa eviduje každoročne prípady zranení lyžiarov na zjazdovkách. Pády a zranenia pri vystupovaní zo sedačkovej lanovky ale aj prípad, keď počas lyžovačky v Taliansku narazil do cudzinca náš poistený. Zranený lyžiar utrpel niekoľkonásobné zlomeniny a otras mozgu. Podľa štatistík sa väčšina prípadov odškodného za zranenie pri lyžovačke týka práve alpských svahov. „Treba si uvedomiť, že zahraniční lyžiari majú vyššie právne povedomie, veľmi dobre poznajú svoje práva a vedia sa ich dôsledne domáhať až na súdoch. Aj preto ľuďom radíme, aby si pred odchodom na lyžovačku v zahraničí pri uzatváraní cestovného poistenia určite nezabudli pripoistiť zodpovednosť za škodu, ktorá kryje náklady na liečbu zraneného lyžiara, jeho transport do nemocnice, zničenú či poškodenú lyžiarsku výstroj alebo právnika,“ upozorňuje Silvia Vlasková, riaditeľka oddelenia komunikácie UNIQA poisťovne. V prípade, že lyžiar takéto poistenie nemá a ukáže sa, že za zrážku a zranenie nesie zodpovednosť, bude musieť náklady za vzniknutú sumu, ktoré sa často pohybujú v desiatkach tisíc EUR, zaplatiť sám.

Čo robiť, ak príde k zrážke na svahu

Každý lyžiar by si mal uvedomiť, že na svahu treba dodržiavať tzv. biely kód, teda pravidlá správania sa na zjazdovke. Aj pri veľkej opatrnosti však môže prísť k zrážke s iným lyžiarom. Ak ste poistený a ste vinníkom kolízie, pri ktorej druhý lyžiar utrpí zranenia, náklady za škodu za Vás uhradí poisťovňa. Poistenému však odporúčame zabezpečiť si výpovede svedkov, fotografiami zdokumentovať škodu a dávať si pozor pri podpisovaní akýchkoľvek dokumentov. „Odporúčame nepodpisovať nič, čomu nerozumiete a ak, tak s výhradou, že textu nerozumiete. Môže sa totiž stať, že pri spornej kolízii, kde nie je jasný vinník, môžete takto nechtiac na seba prevziať vinu, aj keď za zrážku nemôžete,“ upozorňuje S. Vlasková z UNIQA poisťovne. Pri kolízii odporúčame kontaktovať asistenčnú službu poisťovne, ktorá Vám krok po kroku poradí, čo robiť. Udalosť následne nahláste poisťovni čo najskôr a nezabudnite jej dodať všetku potrebnú dokumentáciu, ako je napr. zápis o škode, fotodokumentáciu škôd a pod. Lekársku správu o ošetrení a dokumentáciu všetkých ostatných nákladov súvisiacich s náhradou škody si poisťovňa vyžiada od poškodenej osoby.

Zodpovednosť za škodu si môžete pripoistiť v rámci cestovného poistenia. Plnenie za škodu spôsobenú na majetku a zdraví však môže poškodený dostať aj z Vašej poistky domácnosti. Poistenie zodpovednosti príslušníkov domácnosti je už dnes automatickou súčasťou každej dobrej poistky nehnuteľnosti a domácnosti a platí pre všetkých členov domácnosti aj pre prípad, ak na svahu doma alebo v Európe zraníte iného lyžiara.

Deti bez helmy na svah nepúšťajte

Novela zákona o horskej službe nariaďuje povinnosť pre deti do pätnásť rokov nosiť na svahoch lyžiarske helmy. Aj keď za jazdu dieťaťa bez helmy nehrozí žiadna finančná sankcia, poisťovňa pripomína, aby rodičia nariadenie rešpektovali a deti bez helmy na svah nepúšťali. Podľa štatistík sú totiž najohrozenejšou skupinou pri úrazoch hlavy práve deti do 6 rokov. Odborné analýzy Občianskeho združenia Chráňme naše deti dokazujú, že ochranná prilba dokáže zabrániť úrazom hlavy až v 60% prípadoch.

Podľa riaditeľky oddelenia komunikácie UNIQA poisťovne Silvie Vlaskovej poisťovňa poskytne plnenie v plnom rozsahu aj v prípade, ak by dieťa helmu na svahu nemalo a utrpelo by úraz. „Aj v prípade, že by poistené dieťa dokázateľne jazdilo bez helmy a utrpelo by úraz hlavy, na poistné plnenie to vplyv mať nebude. Napriek tomu je veľmi dôležité, aby rodičia deti bez helmy na svah nepúšťali. Stanoviská lekárov totiž jasne hovoria, že ochranná helma dokáže zabrániť úrazom hlavy či vážnejšiemu otrasu mozgu,“ hovorí S. Vlasková.

Tuzemské cestovné poistenie pri lyžovačke na Slovensku už aj online

Pokiaľ sa chystáte lyžovať na Slovensku, zodpovednosť za škodu spôsobenú inému máte krytú, pokiaľ si uzatvoríte tuzemské cestovné poistenie. Kryje väčšinu udalostí, ktoré môžu lyžiara či iného dovolenkára stretnúť počas pobytu na Slovensku. Tuzemské cestovné poistenie Vám kryje  záchrannú akciu na horách, kde sa môžete kedykoľvek dostať do problémov a budete potrebovať zásah záchranárov. Stačí, ak zablúdite, uviaznete v ťažkom teréne alebo sa zraníte. Za zásah sa platí priemerne okolo 350 EUR, ak je potrebné pátranie a vyslobodzovanie a nasadenie vrtuľníkom, cena sa môže vyšplhať až do niekoľko tisíc EUR. Ak ste poistený, náklady do limitu plnenia za Vás uhradí poisťovňa. Tuzemské cestovné poistenie okrem toho hradí náklady pri strate, krádeži či poškodení batožiny, odškodnenie pri trvalých následkoch v prípade úrazu, náhradu storno poplatkov pri nenastúpení na cestu či poplatkov pri prerušení cesty.

Značky: