Moderné televízory nie sú len o sledovaní klasického televízneho obsahu.

Sú to veľké „počítače“ s operačným systémom, v tomto prípade Android 5.1 (Lollipop), ktoré dokážu omnoho viac, ako sme boli donedávna zvyknutý. Philips a jeho modelová rada 6 – má v portfóliu viacero zariadení, s rôznymi uhlopriečkami a podsvietením Ambilight. My sme testovali model 6561 s veľkosťou 49“-palcov, teda 123 cm a trojstranným Ambilight – LED podsvietením. Táto uhlopriečka je bežná aj pre menšie domácnosti a myslíme, že úplne vyhovujúca. Samozrejme, zážitok zo 4K obsahu je lepší na 65“-palcových zariadeniach a viac, ale nie každý chce mať doma „obludu“.

Dizajn

Spracovanie tohto zariadenia nie je žiadny módny výstrelok, je to skutočný elegán. Zobrazovací panel je ohraničený tenkými striebornými rámikmi, ktoré v spodnej časti dopĺňajú dve chrómové nožičky – podstavec. V strede, pod spodným rámikom, sa nachádza podsvietené logo značky Philips, ktoré má nastaviteľnú intenzitu (bielu) podsvietenia v troch režimoch. Televízor je pomerne tenký (79 mm), ale na trhu sú aj tenšie. Jeho celkové rozmery s podstavcom sú: 220 × 693 × 1099 mm (h/v/š). Hmotnosť dosahuje 15,7 kilogramu. Spracovanie a dizajn hodnotíme pozitívne a myslíme, že je vhodný do akejkoľvek domácnosti.

Obraz

49-palcový (123 cm) panel má výborné podanie farieb, ktoré sú sýte a skutočne výrazné (záleží však od kvality prehrávaného obsahu). Obraz je dostatočne ostrý a veľmi pekne prekreslený. Páčili sa nám detaily obrazu, najmä v 4K rozlíšení. Treba však povedať, že najčastejšie prehrávaným formátom je (zatiaľ) Full HD a v tomto prípade sa niet načo sťažovať. Toto rozlíšenie je ideálne a televízor ho dokáže krásne spracovať. Ak si pustíte klasickú DVB-T TV, procesor sa v spolupráci s doplnkovými technológiami snaží podať čo najlepší výsledný obraz. V každom prípade si prídete na svoje. Museli by ste byť „odborníci“ na zobrazovacie panely a TV, s rôznym meracím príslušenstvom, aby ste mohli hľadať chyby a nedostatky. 80% používateľov sú bežní ľudia, ktorí chcú dobrú kvalitu obrazu za rozumnú cenu, to tento panel spĺňa. Najnáročnejší musia siahnuť po OLED paneloch, ktoré má aj tento výrobca v ponuke. Zobrazovací panel je IPS / 4K Ultra HD / LED s max. rozlíšením 3840 × 2160 Px. Pomer strán je 16:9 a jas dosahuje hodnotu 400 cd/m2. Panel má priame podsvietenie, ktorému asistuje systém lokálneho stmievania – Micro Dimming Pro. Napokon poteší aj možnosť sledovania signálu s vysokým dynamickým rozsahom – HDR. Pozitívne hodnotíme automatické nastavenie podsvietenia panelu – svetelný senzor, vypnutie obrazu pri počúvaní rádio staníc a bežnou súčasťou je automatické nastavenia vypnutia – po dlhodobej nečinnosti.

Prehrávanie video obsahu

Prehrávanie videí, filmov a hudby je samozrejmosťou. Ak si chcete pustiť kvalitný film, poteší viacero kodekov, vrátene H.265/HEVC. Pri teste sme nemali problém so žiadnym súborom, televízor prehral všetko, dokonca aj pomerne veľké 4K videá z akčných kamier. Avšak, ak narazíte na problém s prehrávaním, môžete siahnuť po alternatívnom prehrávači z obchodu Google Play – najčastejšie používaný je – VLC media player. Ten sme vyskúšali aj my, pracuje bezproblémovo. Sledovanie online obsahu je dnes bežnou súčasťou dňa, a preto potešia rôzne predinštalované aplikácie – YouTube, Netflix, Bloomberg TV a pod. My sme si obľúbili STREAM.CZ a FILMBOX LIVE, ktoré nájdete (zdarma) v obchode s aplikáciami. V týchto video službách sa nachádza obsah v rôznych formátoch, vrátane 4K, avšak plynulé prehrávanie záleží od vášho internetového pripojenia.

Podporované formáty

Video

 • AVI, MKV
 • H264/ MPEG-4 AVC
 • MPEG 1/2/4
 • WMV9/VC1
 • HEVC

Formáty tituliek

 • .SRT/.SUB/.TXT/.SMI

Audio formáty

 • AAC/MP3/WAV/WMA/WMA-PRO

Formát prehrávania obrázkov

 • JPEG

Ukážka bežného 4K videa + Ambilight  Philips 6561 49 (1)

AmbiLight

Efektná technológia podsvietenia (farebného doplnenia obrazu) je špecifická pre produkty Philips a inde ju nehľadajte. Testovaný model má trojstranné podsvietenie, ktoré výborne dopĺňa obraz. Nastavenia podsvietenia sú obsiahle a vyhovujúca konfigurácia je len na vašich preferenciách. Benefit spočíva aj v tom, že podsvietenie šetrí zrak pri sledovaní TV. Avšak, najväčším lákadlom je zážitok z pozerania video/audio obsahu na vyššej úrovni. Farebné doplnenie a rozšírenie obrazu týmto spôsobom je skutočne pohlcujúce. Rada nad zlato, ak chcete využiť plný potenciál tejto technológie, nezabudnite na dostatočný priestor okolo TV. Boky a vrch TV by mali mať okolo seba priestor aspoň 30 cm. Efektné to je aj na „úzko“, ale skutočný zážitok vyžaduje dostatočný priestor. Nastavenia Ambilight sú pestré – podsvietenie môže sledovať obraz, zvuk alebo farby. Každá z týchto kategórií má niekoľko ďalších podkategórií a nastavenie vyhovujúceho režimu je individuálne. Ak by podsvietenie prekážalo, je možné ho úplne vypnúť. V skratke – ak raz Ambilight vyskúšate, budete ho chcieť. Zaujímavými sú malé detaily v podobe nasvietenia loga aktuálnej TV stanice (pri prehliadaní), maličkosť, ale poteší. Ambilight má samostatné tlačidlo na ovládači pre rýchle nastavenie.

Android

V tomto prípade ide o Android vo verzii 5.1 (Lollipop) s prísľubom od výrobcu, že začiatkom roku 2017 by mala byť dostupná aktualizácia na Android 6 (Marshmallow). Android v televízoroch dospieva a aj tu vidieť jeho výrazné pokroky. OS je stabilný, bez väčších problémov. Občas sme spozorovali nedostatky v podobe pádu aplikácií, ale stáva sa to zriedka. Ocenili by sme rýchlejší systém, ako aj ovládanie TV, ktoré je niekedy spomalené. To však závisí od viacerých parametrov, nie len na OS. Výhodou Androidu v TV je dostupnosť viacerých aplikácií a hier, ktoré poznáme z mobilných zariadení. Avšak, treba počítať s tým, že ich je stále pomerne málo – nie sú prispôsobené pre TV. Vyskúšali sme niektoré hry – RealRacing 3 a Modern Combat Blackout 5, najviac náš však bavil predinštalovaný BadLand. Z aplikácií využijete najmä tie s video obsahom – YouTube, Netflix (ten má na DO samostatné tlačidlo), Stream.cz a mnoho ďalších. Medzi aplikácie, ktoré odporúčame, patrí ES File Exploler (správca súborov), VLC media player (video/foto/hudba) a v prípade potreby – TeamViewer. Pre náročnejších používateľov je tu možnosť prepojiť TV s osobným cloud úložiskom, napr. Dropbox. Základné parametre procesora : 4-jadrový, 2 × ARM Cortex A17 / 2 × ARM Cortex A7.

Ovládanie TV + diaľkový ovládač (DO)

Ovládanie televízora je skutočne jednoduché a zvládne ho aj menej skúsený používateľ. Oceňujeme zoskupenie všetkých vstupov/výstupov pod jedným tlačidlom na DO. Kompletné nastavenia zariadenia, od obrazu, cez zvuk a mnoho ďalších – sú prehľadné a zrozumiteľne pomenované. Jazyk menu je v češtine, čo všetkému dopomáha. Personifikácia TV je bohatá, pričom je už na samotnom používateľovi, čo preferuje. Scéna – my sme mali obraz v režime kino, zvuk v režime hudba, Ambilight sledoval farby a TV bol pripojený k domácej sieti cez Wi-Fi – TV obsah sme čerpali (rôzne) cez DVB-T, anténu, Set-Top-Box Antik TV a externý disk. Všetko fungovalo bez najmenších problémov. Poteší aj prehľadný teletext, EPG – prehľad programu na 8 dní dopredu a HBB-TV. To je funkcia, ktorá spája internet a televíziu, ktoré v spolupráci poskytujú zaujímavé možnosti – video archív, teletext, odvodené programy alebo aj hry. Avšak, nie všetky stanice túto funkciu podporujú. Podporu funkcie vám TV oznámi vizuálne – stlačte červené tlačidlo. To, že je toto zariadenie naozaj smart, naznačuje aj možnosť ovládať inteligentné svetlá Philips HUE. Diaľkový ovládač má rozumné rozloženie ovládacích prvkov a oceňujeme obojstranné prevedenie. Zadnú stranu DO tvorí rozľahlá QWERTY klávesnica s doplnkovými tlačidlami. Toto riešenie oceníte pri vyhľadávaní obsahu v prehliadači, YouTube a pod. Okamžitý prechod k všetkým aplikáciám, prehliadaču, vyhľadávaniu, nastaveniam atď. uskutočňujete jediným tlačidlom – domov. Toto viacerým TV chýba.

Zvuk

Zvukový výstup je prijateľný, na bežné sledovanie TV obsahu postačuje. Ak ste na zvukové podanie náročný, budete musieť siahnuť po externom zdroji ozvučenia. Celkový výkon (RMS) dosahuje 20 W a používa technológiu vylepšenia zvuku DTS / Clear Sound / Smart Sound. Zvuková konfigurácia je rôznorodá – je možné upraviť basy, výšky alebo použiť nastavenie priestorového zvuku – Incredible Sorround. Nechýba konfigurácia slúchadlového výstupu a viacero prednastavených režimov. Viacero nastavení však nezakryje slabší výkon reproduktorov.

Ukážka videa: Ambilight Philips 6561 49 (2)

Konektivita

Tej má toto zariadenie na rozdávanie. Je tu množstvo vstupov, ktoré umožňujú rôznorodosť pripojenia externých zariadení.

 • 4 × HDMI (1-2: 4K UHD 3840×2160 60Hz (ARC,CEC, MHL) / 3-4: FHD 1920×1080 60 Hz)
 • 3 × USB – z toho 1 × USB 3.0
 • 1 × SCART
 • 1× A/V in
 • 1 × Component in
 • 1 × Ethernet RJ 45
 • S/PDIF
 • servisný konektor
 • CI – 1.3
 • satelitný konektor
 • slúchadlový vstup 3,5 mm.

Bezdrôtové pripojenie

 • Wi-Fi (Dual-Band) 11n / Wi-Fi Smart Screen
 • Možnosť vzdialeného prístupu k TV súborom – nutnosť statickej IP adresy
 • Bluetooth (len pre zvukové zariadenia)

Tuner

 • DVB-T/T2/C/S/S2

Aplikácia

Toto je doplnková funkcia, ale niekomu sa môže hodiť. Ak máte televízor pripojený k domácej Wi-Fi sieti, čo sa predpokladá, tak máte možnosť ovládania zariadenia cez internet, pomocou aplikácie v smartfóne alebo tablete. Nutnosťou je pripojenie externého zariadenia k totožnej sieti. Aplikácia Philips TV Remote je zdarma, dostupná pre Android a iOS. Funguje výborne a toto ovládanie nám vyhovuje (subjektívne). V aplikácii môžete konfigurovať viaceré nastavenia TV (nie všetky), prepínať programy, a tiež slúži ako jednoduchý touchpad. Pri prehliadaní web stránok je táto možnosť výborná. Navyše, všetky súbory, ktoré máte v telefóne, môžete zdieľať do TV, resp. si ich jednoducho prezerať alebo počúvať audio.

Pamäť

Interná pamäť zariadenia má kapacitu 16 GB, z čoho je reálne dostupných 9.5 GB. Túto pamäť môžete využiť pre aplikácie a rôzne súbory. Táto kapacita nemusí každému dostačovať, a preto je výhodou možnosť pripojenia externého disku (aj USB kľúču). Ten si televízor naformátuje a stane sa z neho interné úložisko, kde môžete ukladať všetky súbory vrátene aplikácií (pozor, všetky súbory, ktoré sú na disku pred týmto úkonom, budú vymazané). Ideálna veľkosť externého disku je 500 GB. Najmenší disk, ktorý TV akceptuje (na túto funkciu) je 32 GB a max 2TB*. Výhodou je nahrávanie akéhokoľvek TV programu na toto úložisko (nezávisle od vstupného zariadenia, je to osobitá funkcia zariadenia). Nahrávanie je jednoduché, stačí stlačiť tlačidlo – REC. Nechýba ani možnosť časového nahrávania.

Hodnotenie

 • + dizajn
 • + jednoduché ovládanie
 • + trojstranný Ambilight
 • + ovládanie pomocou aplikácie v smartfóne
 • + kvalita obrazu
 • + 4K/UHD rozlíšenie
 • + cena
 • – Zvuk
 • – Zatiaľ málo aplikácií pre Android TV = nevyužitý potenciál

Verdikt TOUCHIT

Ak hľadáte dobrý televízor, za pomerne rozumnú cenu, toto zariadenie neprehliadnite. Vyniká kvalitou obrazu, množstvom zaujímavých funkcií a aplikácií, ktoré sa dajú reálne používať. Páči sa nám možnosť prepojenia s cloudom, jednoduchosť ovládania, obojstranný diaľkový ovládač s QWERTY klávesnicou, a tiež možnosť ovládania TV smartfónom. Kvalitou zvuku nevyniká, ale to všetko dobré, čo môžete reálne použiť, tento neduh bezproblémov zatieňuje. Ako čerešnička na torte je trojstranné podsvietenie Ambilight, ktoré je skutočne pohlcujúce a nám sa páči. Krásne dopĺňa obraz, z ktorého máte lepší zážitok.

Cena zariadenia: 699 eur

Zapožičal: TP Vision / Philips

Prečítajte si aj:

4K televízory = moderné počítače s veľkým displejom

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
Milovník outdooru, automobilov a technológií.