Recenzia Philips Brilliance BDM4037UW: Monitor pre používateľov, ktorí si potrpia na veľkosti

0

Toto je špecialita.

Philips Brilliance BDM4037UW je 40-palcový zakrivený 4K monitor s VA panelom. Pri tejto uhlopriečke môžeme polemizovať, či potrebujete mať na stole televízor, ale niekomu to môže vyhovovať. Faktom je, že bude treba si sadnúť ďalej od pracovného stola, pretože obrazovka je naozaj veľká a nezachraňuje to ani inak príjemné zakrivenie obrazovky.

Obrazovka má rozlíšenie 3840 x 2160 a obnovovaciu frekvenciu 60 Hz. Displej je mierne lesklý, takže trochu odráža svetlo. Na to treba dávať pozor pri jeho umiestnení. Vernosť zobrazenia farieb nie je najlepšia a niektoré odtiene v našom teste značne „prestrelili“ očakávanú hodnotu. Priemerná odchýlka na úrovni deltaE = 3,2 je však akceptovateľná a faktom je, že v rámci multimediálneho využitia vám čiastočné skreslenie niektorých farieb nebude vadiť. Monitor podporuje 10-bitovú farebnú hĺbku a hry aj videá vyzerajú na obrazovke vynikajúco. V prípade hier sme si pôvodne všimli určité rozmazanie obrazu pri rýchlom pohybe, pomohlo však prepnutie do režimu Hra.

Pozorovacie uhly sú vo všeobecnosti dobré, najmä čo sa pozerania zboku týka, avšak pri používaní monitora sme si na bielom podklade všimli určité skreslenie či rozdiely v podsvietení po bokoch, resp. v rohoch. Čiastočné odchýlky sú bežné v prípade každého monitora, v tomto prípade ide o vizuálny jav, ktorý je pravdepodobne spôsobený veľkosťou displeja a neoptimálnou vzdialenosťou používateľa od monitora. Treba na to myslieť. V našom prípade sa nám s monitorom pohodlne pracovalo, keď sme sedeli od obrazovky minimálne 3 metre. Vtedy už neboli viditeľné ani prípadné rozdiely v intenzite jasu. Faktom je, že namiesto použitého VA panelu by sme skôr ocenili IPS panel.

Philips Brilliance BDM4037UW má spotrebu 50 W a maximálny jas sme namerali na úrovni 270 cd/m2. Dizajn monitora je elegantný, jeho inštalácia rýchla – vďaka pevne pripojenému stojanu, avšak nevýhodou je absencia takmer akýchkoľvek nastavení. Môžete iba zmeniť náklon obrazovky.

Portovú výbavu chválime. Obsahuje dvojicu HDMI portov s podporou technológie MHL, dva DisplayPorty a VGA konektor. Vďaka režimu obraz v obraze si môžete rozdeliť obrazovku až na 4 časti a do každej z nich premietať obraz z iného zdroja. Praktický je USB hub so štvoricou USB 3.0 konektorov a podporou rýchleho nabíjania.

Monitor ponúka niekoľko základných režimov (kancelária, fotografia, hra, film, atď.) a zabudované reproduktory. Tie však skresľujú zvuk a dávajú mu aj efekt ozveny.

Cena: 749 €

Zapožičal: Philips

Plusy

+ Pre niekoho uhlopriečka
+ Efektné zakrivenie
+ Rozdelenie na 4 obrazovky
+ Portová výbava

Mínusy

– Menej verné zobrazenie farieb
– Nastavenie stojana
– Mierne odlesky displeja

Verdikt

Philips Brilliance BDM4037UW je špecifický monitor pre používateľov, ktorí chcú veľkú uhlopriečku. Rozlíšenie 4K mu pristane, avšak namiesto VA panelu by sme ocenili skôr IPS displej. Obrazovka je mierne lesklá, takže odráža svetlo. Treba na to myslieť pri jej umiestnení a takisto si treba uvedomiť, že od tohto monitora si treba držať väčší odstup. V našom prípade sa nám s ním pohodlne pracovalo zo vzdialenosti 3 metrov.

Parametre a namerané hodnoty:

ModelPhilips Brilliance BDM4037UW
Veľkosť uhlopriečky a typ displeja40″, VA
Rozlíšenie a frekvencia3840 × 2160, 60 Hz
Udávaná doba odozvy4 ms
Maximálny nameraný jas270 cd/m²
Nastaviteľnosť stojanaNáklon
PortyHDMI 2.0, HDMI 1.4, 2 × DisplayPort 1.2,
VGA, 4 × USB 3.0
Nameraná maximálna spotreba / pri 120 cd/m²50 W / 48 W
Priemerná odchýlka deltaE3,2
Maximálna odchýlka deltaE9,6

Tento článok vyšiel aj v tlačenom aprílovom vydaní TOUCHIT č. 4/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

O autorovi

Mobilné zariadenia, aplikácie, hry a konzoly pozorne sledujem od ich uvedenia na trh. Okrem toho sa špecializujem na operačné systémy, zaujímavé služby, najnovšie gadgety a trendy budúcnosti. Publikujem od roku 2006.

Pridaj komentár