Testovali sme už veľa televízorov a väčšinou je to o posúdení kvality obrazu a zvuku. Philips OLED805 je však niečo iné. Na prvý pohľad je to prémiový typ televízora so zadným podsvietením a luxusným diaľkovým ovládaním.

Jeho osobitným prvkom je procesor P5 štvrtej generácie, ktorý teraz disponuje funkcionalitami umelej inteligencie. To posúva obrazovú kvalitu na úplne novú úroveň s dôrazom na realistické podanie.

Tip redakcie kvalita obrazu

Zadné podsvietenie

Philips OLED805 sa dá kúpiť v 55- a 65-palcovom vyhotovení s trojstranným Ambilight podsvietením. To vyžaruje cez LED diódy svetlo na stenu za televízorom a veľmi príjemne tak dotvára obraz vytvorený displejom TV. Ideálne je, ak televízor sledujete večer a máte za ním bielu stenu. Zadné podsvietenie si môžete nastaviť napr. podľa obrazu alebo podľa preferovanej farby či podľa zvuku. Ambilight veľmi chválime, toto iným výrobcom chýba.

Dizajn

Rovnako netradičný je aj celkový dizajn tohto modelu. Výrobca použil sklo, kov a plast. Zaujímavý je skosený stojan, ktorý spôsobí ako keby sa televízor vznášal nad stolom. Stojan tvoria dve nožičky s povrchovou úpravou s lesklým chrómom. Verzia OLED855 je s vyhotovením stojanu s tmavým chrómom. Celkovo je televízor v ultratenkom vyhotovení s minimálnymi rámčekmi.

Televízor je vybavený operačným systémom Android TV 9, čo dáva veľký priestor na inštaláciu rôznych aplikácií so streamovaným obsahom špeciálne pre náš región. Zároveň podporuje všetky v súčasnosti používané štandardy HDR vrátane HDR10, HDR10+ a vlastného Dolby Bright. To využijete hlavne pri streamovacích službách ako je Netflix. Páčil sa nám aj vynikajúci 50-wattový zvukový systém s viacerými reproduktormi a podporou Dolby Atmos.

Dizajnové prvky podstavca na Philips OLED805

Dizajnové prvky podstavca na Philips OLED805

Prémiové diaľkové ovládanie

Spomenuté diaľkové ovládanie je pohodlné so samostatným tlačidlom pre Netflix. Je fakt prémiové s elegantnými, zapustenými a podsvietenými klávesmi. Jeho spodná časť a boky sú zabalené do kože,  údajne od škótskych špecialistov na kožené výrobky. Milujeme ten pocit držať ho v ruke.

Kvalita obrazu

Tento televízor sme právom ocenili aj v rámci asociácie EISA za kvalitu obrazu. Za ňou stojí kvalitný OLED displej a nové spracovanie obrazu s využitím umelej inteligencie. 4. generácia procesora P5 totiž využíva neurónové siete a aj strojové učenie. Analyzuje tak v reálnom čase obraz a porovnáva ho s miliónmi testovacích klipov z databázy vytvorenej priamo v spoločnosti Philips TV. Tento softvér sa neobmedzuje len na produkciu ešte vyššieho výkonu každého z piatich pilierov obrazovej kvality (zdroj, farba, kontrast, pohyb a ostrosť), ale zabezpečuje medzi týmito piliermi lepšiu rovnováhu. Analýzou všetkých prvkov obsahu na každej snímke samostatne generuje procesor P5 obraz, ktorý sa veľmi približuje tomu, čo vnímane ako bežnú realitu okolo seba.

Umelá inteligencia

Softvér na umelú inteligenciu (AI) rozdeľuje obsah do piatich kategórií: Príroda, Ľudia, Šport/pohyb, Čierna/kontrast a Animácia. AI vyberie v obraze správnu kategóriu a analyzuje obrazovú kvalitu, následne upraví rovnováhu medzi farbou, kontrastom, ostrosťou a pod. a takto vytvorí výsledný obraz.

AI funguje aj pri obraze, ktorý máte v nižšej kvalite a priamo v televízore sa tento transformuje do vyššieho rozlíšenia. Navyše sa tu používa funkcia Perfect Natural Reality na detekciu jednotlivých oblastí obrazu a mapovanie inverzných tónov.

Zvuk

Celkový výkon zvukového systému je 50 W. V zadnej časti nájdete woofer so štyrmi pasívnymi žiaričmi pre hlboké basy a vpredu sú dva reproduktory pre stredy a výšky. Výborné je tak podanie hudby aj reči.

Celkovo sme boli s týmto televízorom veľmi spokojní. Dobre vyzerá a má výborný obraz doplnený systémom Ambilight. Ako vylepšenie by sme privítali lepší systém SmartTV.

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.